Šéf LFA Svoboda: Problémy s rozhodčími by mohla vyřešit jejich profesionalizace

24.11.2022, 17:34
Aktuality
Podle předsedy Ligové fotbalové asociace Dušana Svobody by problémy s rozhodčími v první lize mohla vyřešit jen systémová změna. Šéf LFA, která v Česku řídí profesionální soutěže, by byl pro profesionalizaci tuzemských sudích, minimálně těch nejlepších. Myšlenku by rád otevřel i na výkonném výboru Fotbalové asociace ČR, jehož je členem.

Závěr podzimní části první ligy poznamenaly některé kontroverzní verdikty sudích, nejvyšší soutěž trápí především značná nejednost v posuzování situací ze strany videorozhodčích. Šéf komise rozhodčích Radek Příhoda nedávno uvedl, že by chtěl nad VAR převzít plnou kontrolu. Sudí na rozdíl od první a druhé ligy řídí FAČR.

"Situace kolem rozhodčích je dlouhodobě hodně napjatá a nervózní. Je to velké téma, které se řeší v podstatě po každém kole. Sice se mění šéfové komise rozhodčích i samotní rozhodčí, ale jejich výkony stále rezonují. Poslední roky a zkušenosti ukázaly, že jen personální změny či přerozdělení kompetencí nic nevyřeší," uvedl na webu LFA Svoboda.

"Rozhodčí se dlouhodobě potýkají se ztrátou důvěry, získat ji zpět se dá jen zásadní systémovou změnou. A tou by podle mého mohla být částečná profesionalizace rozhodčích. Třeba pěti nejlepších, ale profesionalizace. Bez toho se nepohneme z místa. V první a druhé lize zaplatí kluby dohromady během sezony za rozhodčí částku kolem 35 milionů korun, takže na odpovídající platy vybraným rozhodčím by se peníze snadno našly," doplnil.

Aspoň částečná profesionalizace by podle něj mohla z rozhodčích i částečně sejmout tlak."Pokud si někdo myslí, že náš největší problém je zařazení VAR v organizační struktuře FAČR, já takový optimismus nesdílím. Rozhodčí jsou pod velkým tlakem, musí pro ně být stresující, když žijí z týdne na týden s vědomím, že za jednu chybu můžou dostat stopku na několik týdnů. Pokud by měli větší míru jistoty, kterou by jim dávala smlouva, mohli bychom od nich mít i větší očekávání. Věřím, že by se situace kolem nich minimálně částečně uklidnila," mínil Svoboda.

"Například v Anglii, Turecku, Nizozemsku či Polsku profesionální rozhodčí fungují. Smlouva by mohla být třeba na dvě až tři sezony podobně jako je mají hráči, následně by se hodnotila výkonnost. Pokud by některý rozhodčí neměl dobré hodnocení, smlouvu by už nedostal, jako je to běžné u fotbalistů," doplnil Příhoda.

Myšlenku se bude snažit prosadit. "Jako předseda LFA chci myšlenku na profesionalizaci rozhodčích otevřít na více místech a podporovat ji. Budu v tomto směru maximálně kooperativní, ale hlavním hybatelem takovéto změny by měl být osvícený předseda komise rozhodčích. Myslím, že je to systémová věc, která by českému fotbalu pomohla výrazně víc než nekonečné personální změny, které ve finále nikam nevedou," řekl Svoboda.

Sudí podle něj mimo jiné nemají odpovídající platové podmínky. "V lize jsou profesionální kluby, které hospodaří se stamilionovými rozpočty, hrají o evropské poháry, které generují další stovky milionů korun. V nejlepších klubech jen těžko najdete fotbalistu, který má měsíční gáži pod 100 tisíc korun. A pak zápas mezi takovými kluby řídí většinou rozhodčí, kteří od pondělí do pátku chodí do svých civilních zaměstnání a ve vypjaté atmosféře rozhodují zápas, kde jde třeba o titul, klubům o desítky nebo dokonce o stovky milionů, hráčům o jejich kariéry," podotkl Svoboda.

"Hlavní rozhodčí má za ligové utkání 25 tisíc korun, rozhodčí u videa 10 tisíc korun. I u nejdůležitějších zápasů, kde se hraje řádově o jiné částky. Hráčům se někdy zvedají prémie, bonusy za nejvíc exponované zápasy, ale rozhodčím ne. Jak vlastně mají pískání brát? Jako vedlejšák? Brigádu? Dobře placený koníček? Tvrdím, že by nejlepší z nich měli mít pískání jako plnohodnotné zaměstnání," dodal šéf LFA.

Autor: ČTK

Komentáře (29)

Přidat komentář
Usama Bin Dembélé

Blázen.. Česko už nemá ani profesionální druhou ligu. Za chvíli už tady nebude ani 16 profesionálních týmů a on chce profesionální rozhodčí? Absolutní ztráta soudnosti a mimo realitu tento člověk.

Reagovat
xjert02

Reagovat
xjert02

Ne. Pouze konkurence. Stejne jako u fotbalistu. Je to jediny zpusob, jak lze dlouhodobe zvysovat kvalitu, resp. aspon drzet krok s kvalitou hracu.

Reagovat
DanielRahl

Profesionalizace je fantastický nápad. Konečně to někdo řekl na plnou hubu. Samozřejmě není to všemocný krok, ale rozhodně pomůže.

Reagovat
ondrasch77

Reagovat
Coutinho10

Čau, směrem k CZ fantě a složitější orientaci v Eurofotbal.cz minilize, kdy se začínají objevovat lidi, kteří s námi nehráli na Sazce, nemají názvy týmů podle svého EF nicku, tak jako nejlepší možnost vidím po směru myšlenek super lig se přidat ještě do jiný miniligy, o který bude vědět jenom nás pár a to je liga s názvem:

VIP EF Super League

https://www.sport.cz/p/fantasy/1-fotbalova-liga/souteze/1955

Tak budu rád, když se přidáš, ať to máme přehledný, díky moc

Reagovat
ondrasch77

Čau, super , jsem tam

Reagovat
$dolar$

Reagovat
ondrasch77

Konečně ze Svobody vypadlo něco smysluplnýho.

Reagovat
ratusek

ale že to trvalo. navíc po těch x desítkách dementních výplodů, už to přijít muselo

Reagovat
ondrasch77

Reagovat
jsemdement

No, tak že by konečně smlouva vyrušila dvojí metr a extrémní, dlouhodobé chyby. Fuha, to jsme ale hlupáci, že jsme na to nepřišli sami.

Reagovat
Hunt

Tenhle blázen už tam dávno nemá být. Zářezy od VARu jsou na týdenním pořádku a nejedná se o nějaké malé chyby/sporné výroky...

Takže budeme mít na každé utkání tři profesionální rozhodčí? Nebo zase bude poloviční řešení, kdy profesionální budou tři hlavní a bude tady další paskvil, jako když půlka ligy hrála bez videa?

Reagovat
Djibril6

Tak buď mají být profesionální všici, nebo nikdo. To jako když udělá chybu “amatér” tak ho omluví, že to není profi rozhodčí jako někteří? Naopak chybujícího profi potrestaj? Ať to bude jakkoliv tak stejně ty rozhodčí budou dělat stejný chyby, ať úmyslný nebo ne, smlouva nesmlouva. Už teď mají hezký peníze, 2x hlavní pak nějaký 4R nebo VAR a za měsíc je cca 75K doma

Reagovat
r.mrazik

Hm...takže ze slepých kopyt budou slepý kopyta s dvouletou smlouvou...

Reagovat
ratusek

Ale budou to profesionálové

Reagovat
r.mrazik

Profi kopyto na hřišti a profi slepec u videa

Reagovat
ratusek

Reagovat
kilobyte

Budou umět Braillovo písmo.

Reagovat
ondrasch77

V případě kiksů nebudou brát prachy na kterých budou existenčně závislí, takže by těch chyb mělo být méně, pokud nebudou chtít být o hladu...

Reagovat
r.mrazik

I ty naivko

Reagovat
Joe.Cole

To si to představuješ dost naivně. Sami mluví o tom, že mají rozhodčí málo peněz, takže jim nastaví pěkný základ, který většině bude stačit a při kiksu přijde akorát o prémie.

Navíc pokud dostane stopku, tak ten základ dostane bezpracně.

Reagovat
ondrasch77

Tak sepsáno zatím nikde nic není..., Mělo by to být právě opačně, 1/3 základ, zbytek za dobrou práci.

Reagovat
smazaný uživatel

V případě kiksu dostanou v igelitce na benzínce víc peněz, než by jim LFA poslala na účet

Reagovat
kilobyte

A ještě to nebudou muset danit.

Reagovat
ondrasch77

Reagovat
Zdechlina

Jaké problémy?

Reagovat
jancefal

U nas je profi rozhodcov myslim 7, maju fixny plat (okolo 2000 eur v hrubom), variabilnu zlozku (podla vykonnosti resp. chybovosti) a odmenu za odrozhodovane zapasy.

Reagovat
ACSeRw!n

no shit, sherlock

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele