Šéf disciplinárky Baček: Bezmozků se zbavíme jen přísnými tresty

14.03.2019 21:53 - Aktuality
 
Bezmozků s pyrotechnikou se fotbal podle předsedy disciplinární komise Ligové fotbalové asociace Richarda Bačka zbaví jen v případě, že budou dostávat přísnější tresty v přestupkovém řízení. V současnosti výtržníci dostávají tisícikorunové pokuty, což je podle něj málo.

Disciplinárka dnes potrestala Spartu a Plzeň za chování fanoušků v sobotním ligovém utkání na Letné, v němž pyrotechnika hozená ze sektoru pro hostující příznivce zranila několik diváků. Letenští dostali pokutu 350 tisíc a obhájce titulu musí zaplatit půl milionu.

Oba kluby navíc dostaly podmínky na uzavření domácích kotlů, a když Baček na Strahově novinářům oznamoval sankce, bylo vidět, jak je naštvaný. "Pohár trpělivosti, co se týče fanoušků a pyrotechniky, přetekl. Všichni vidíme, kam to vede. Hesla jako Pyro není zločin, že nemůže nikomu ublížit, jsou nesmysly. Může ublížit a může to vést k vážným důsledkům," prohlásil.

Zápas byl kvůli fanouškům dvakrát přerušen - poprvé v 33. minutě a poté v 75. minutě. "Zjistili jsme, že došlo k pronesení nejméně 57 kusů pyrotechniky a sedm kusů bylo použito tím nejbrutálnějším způsobem - záměrným házením mezi diváky," přidal Baček. "Celé to vyprovokovali fanoušci Plzně, což je ze záznamů zcela jednoznačné," konstatoval.

Předseda disciplinární komise je přesvědčen, že sankce pro kluby odpovídají vážnosti provinění. Současně ale uznal, že pokud výtržníci nebudou dostávat od soudů přísnější tresty, jde o marný boj. "Peněžité tresty nikomu zdraví nevrátí. A nezmění ani pocit ohrožení, kvůli kterému je riziko, že lidé už na fotbal nebudou chtít," uvedl.

"Musíme vytvořit prostředí k tomu, aby se trend otočil. Ale osobně se domnívám, že pokud praxe, že ti bezmozci - jiný název pro ně nemám - co to házejí, dostanou v přestupkovém řízení pokutu tisíc, dva tisíce korun, že kluby budou mít obavy vyměňovat si informace o těchto gaunerech, tak se toho nezbavíme," prohlásil.

"Ale kluby to nechtějí tolerovat a staví se k tomu velmi dobře. Měli bychom se podívat, jak funguje trestání fanoušků v oblasti přestupkové a trestněprávní. V tomto případě to naštěstí zafungovalo dobře a to i díky kamerové technologii, která na stadionu je. A díky velmi dobré spolupráci s orgány činnými v trestním řízení byly osoby identifikované a s největší pravděpodobností budou potrestány. Ale je potřeba, aby to nebyl ojedinělý případ jen proto, že se stalo něco extrémního," dodal Baček.
Autor: ČTK
Počet zobrazení: 1043
Komentáře (13 / 0 nových)
Liquid
14.03.2019 21:56
#
u Řepky to moc nepomohlo
Dufan
14.03.2019 22:13
#
kattos
14.03.2019 22:19
#
PlackaSKS
14.03.2019 22:54
#
dokud za ně platí pokuty kluby, tak je to k ničemu. Trestat ty konkrétní dementy
Zaschrona
14.03.2019 22:55
#
J.Defoe
14.03.2019 23:13
#
Bezmozků je v každým kotli hromada....Je potřeba aby tam mezi nimi byl někdo, kdo dokáže tu bandu nějak ukočírovat.
Coddy
14.03.2019 23:34
#
nezvládli to rodiče ani učitelé, těžko čekat, že to někdo zvladne ted
meno
15.03.2019 01:13
#
Akinfenwa do každého kotle
J.Defoe
15.03.2019 02:15
#
ono kolikrát stačí, když se najde nějaký půlmozek, který má vůdcovské schopnosti a dokáže ten kotel/fanklub usměrnit..
La Vecchia Signora
15.03.2019 07:53
#
A na diskusích ještě víc. Ale to nevymýtíš
ratusek
15.03.2019 08:20
#
Hesla jako Pyro není zločin, že nemůže nikomu ublížit, jsou nesmysly

Ale jinak je to rozumné
grumpa
15.03.2019 09:04
#
Mně to s tím pyrem přijde trochu jako s drogama: Dokud se nebude rozlišovat na měkké a tvrdé, tak se budou kriminalizovat i rekreační uživatelé. Myslím, že by se dalo jmenovitě určit, které pyro je cajk (to co se drží v ruce a dělá to ozdobu) a to co se hází a dělá to bordel (dělbuchy, dýmovnice,....)
Taky by to chtělo, aby ultras a vedení klubu hledalo shodu - pak se můžou sejít a probrat možnosti chorea a jestli je to pro klub OK.
No a pak zbyde ta skupinka nezvladatelných bezmozků, pro které je hození dýmovnice bojem s režimem, nebo jak to v tom posledním neuronu v hlavě mají nastavené. Ty už nebude těžké odstavit.
A jak hezy řekl Kasík v Tiki Taka - vždyť ty záběry s pyrem nakonec kluby využívájí v upoutávkách na další zápas
verv
15.03.2019 09:42
#
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.