Rychlost, přímočarost a spousta bodů. Jak Trousil proměnil odevzdané Pardubice

Dnes, 17:43
Aktuality
Trousilovi se v Pardubicích daří. (© ČTK / Roman Vondrouš)

Ten rozdíl je obrovský. Loni měli fotbalisté Pardubic po 29 odehraných kolech 19 bodů a krčili se na předposledním místě, za nimi byly už jen odevzdané České Budějovice. Nyní se ve stejné fázi sezony chlubí 38 body, tedy přesně dvojnásobkem, a těší se na pohodovou prostřední skupinu o umístění. Větší skok nikdo v lize od loňska neprodělal.

Po čtyřech letech si nemusejí Východočeši dělat starosti s bojem o záchranu. V minulé sezoně udrželi elitní status až v baráži. A ani tenhle ročník nenaznačoval změnu. Pardubice byly po 10 kolech úplně na dně tabulky s pouhými čtyřmi body a devíti vstřelenými brankami. A po bezgólové remíze na půdě tehdy předposledních Teplic, se vedení rozhodlo jednat. Odvolalo kouče Davida Střihavku a zanedlouho přivedlo Jana Trousila. 

Ten přitom nikdy nebyl v nejvyšší soutěži hlavním koučem, do té doby působil v Plzni jako asistent Miroslava Koubka. "To pro mě byla obrovská škola. Vidět, jak přemýšlí o fotbale, jak se na něj připravuje, jak čte soupeře, jak mezi nás rozděloval práci," vykládal Trousil na podzim v podcastu Livesport Daily.

Podcast s Janem Trousilem

Bylo pár dní po senzačním triumfu Pardubic na Spartě, jíž potupily před jejími fanoušky čtyřmi góly. Nebyl to náhodný výsledek. Outsider sebral body Slavii a v neděli dokonce zaskočil i klub, v němž jeho kouč sezonu začal. Na úvod ligy si tehdy na lavičce Viktorie plácli s Koubkem po drtivém triumfu na stadionu Arnošta Košťála 5:1.

Plzeň tehdy proměnila pět ze šesti střel na branku a jediný gól věnovala soupeři sama vlastní trefou. V neděli to bylo na rány na cíl 5:3 pro Pardubice, a to se hrálo ve Štruncových sadech...

Statistiky zápasu. (©Opta by Stats Perform)

Určitě není nikterak nadnesené tvrdit, že je Trousil zatím trenérským objevem sezony. Jeho tým v ní spolu s Jabloncem, Libercem a Hradcem Králové dokázal obrat o body kompletní domácí velkou trojku. A jen Severočeši a Pardubice jim ve všech šesti vzájemných duelech pokaždé vstřelili branku. Právě v útočné fázi je největší rozdíl v porovnání týmu v předešlém a tomto ročníku.

Zatímco inkasovaných branek má loni i letos po 29 kolech přibližně stejně (nyní 45, před rokem 47), vstřelených přibylo 15 (36, 21). "Když jsem byl ve Vyškově, začalo mě bavit, že jsme dávali hodně gólů, měli jsme kreativní hráče a tak úplně jsme nehleděli na defenzivu. V Plzni to pokračovalo, protože síla dopředu tam byla taky obrovská. V Pardubicích bych chtěl sázet na rychlostní typy, abychom chodili přímočaře dopředu a po zisku míče nepřihrávali gólmanovi," shrnul svou vizi Trousil.

A pro distribuci míče přivedl v zimě z Liberce navrátilce Michala Hlavatého. Záložník je v celé lize druhý v počtu přihrávek dopředu (466) za mladoboleslavským Romanem Mackem, který vede s obrovským náskokem (562). V neděli Hlavatý vytvořil pro spoluhráče dvě šance. Tým těží i ze životní sezony Vojtěcha Patráka, jenž zatím ve 23 startech v tomto ročníku nasázel 11 branek, víc než ve všech svých předchozích ligových utkáních (86 startů, 6 gólů).

Rychlost a přímočarost směrem dopředu ukázalo mužstvo i v neděli. V Plzni na gólovou akci potřebovalo jen pět doteků.

Pardubice ještě mohou zopakovat historicky nejlepší umístění v historii klubu, k němuž je hned v premiérovém roce mezi elitou (2020/21) dovedl Jiří Krejčí (7. příčka). Ten měl také dosud nejvyšší úspěšnost, co se týče zisku bodů (51 %), Trousil jej nyní výrazně převyšuje (57,4 %). Pardubice ukazují, že nebezpeční už nejsou jen jejich hokejisté.

Tabulka

Tým
Z
V
R
P
S
B
1
Slavia Praha
29
20
8
1
61 : 22
68
2
Sparta Praha
29
19
6
4
60 : 31
63
3
FK Jablonec
29
15
6
8
40 : 31
51
4
Viktoria Plzeň
29
14
8
7
49 : 34
50
5
FC Hradec Králové
29
13
7
9
42 : 34
46
6
Slovan Liberec
29
11
10
8
41 : 29
43
7
Sigma Olomouc
29
12
7
10
33 : 32
43
8
MFK Karviná
29
12
3
14
43 : 48
39
9
FK Pardubice
29
10
8
11
36 : 45
38
10
FC Zlín
29
9
7
13
36 : 45
34
11
Bohemians Praha 1905
29
9
6
14
24 : 35
33
12
FK Mladá Boleslav
29
7
11
11
41 : 52
32
13
FK Teplice
29
6
11
12
29 : 37
29
14
1. FC Slovácko
29
5
8
16
25 : 43
23
15
Baník Ostrava
29
5
7
17
25 : 44
22
16
Dukla Praha
29
3
11
15
18 : 41
20

Autor: Pavel Křiklan

Komentáře (4)

Přidat komentář
Kepy_FCB

Brabec jednej

Reagovat
Mönchengladbach

Plzeň i Pardubice vyhodily trenéry Koubka a Střihavku po 10. kole. Tehdy ztrácely Pardubice na Plzeň 11 bodů. Dnes ztrácí 12 bodů.

Hyského Plzeň

Reagovat
poz3n

Pak že se nám nedaří

Reagovat
Pepesma

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele