PREMIER LEAGUE - 11. KOLO

04.11.2006, 18:53, aktualizováno 05.11.2006, 21:04
Dvě londýnská derby přinesla nepříliš čekané výsledky - Tottenham po 16 letech zdolal Chelsea a West Ham ve vyhecovaném zápase, v jehož závěru se málem poprali trenéři, porazil Arsenal. V čele se po výhře nad Portsmouthem odpoutal Manchester United. Ztratil třetí Bolton, doma podlehl Wiganu, Liverpool si poradil s Readingem, Newcastle doma podlehl Sheffieldu a klesl na předposlední místo, Watford porazil Middlesbrough a zaznamenal první vítězství v sezóně.

Dvacet let. Tak dlouho už sedí na lavičce Manchesteru United jeho boss Alex Ferguson. Jen pro příklad: Když Ferguson poprvé vedl Red Devils, byl jeho dnešnímu svěřenci Cristianu Ronaldovi rok a půl. Wayne Rooney oslavil pár dní předtím první narozeniny. Oba dva teď Fergusonovi pomohli zpříjemnit oslavy nezvyklého jubilea. Zejména portugalský útočník či záložník udělal svému šéfovi radost, když po osmi minutách hry krásným gólem z přímého kopu zvýšil v utkání s nebezpečným Portsmouthem už na 2:0. První branku už předtím vstřelil z penalty Louis Saha. Na konečných 3:0 pak upravil ve druhém poločase hlavičkou srbský obránce Nemanja Vidič. Manchester se díky vítězství osamostatnil na čele tabulky.

Pomohli mu k tomu fotbalisté Tottenhamu, kteří na White Hart Lane porazili v londýnském derby Chelsea. Po rozpačitém úvodu sezóny se Kohouti jen pomalu šplhají nahoru, a tak jim vítězství nad obhájci titulu jistě přijde vhod. Zvlášť když se jim podařilo zlomit 16 let trvající prokletí. Tak dlouho totiž Tottenham nedokázal Blues porazit. Ani tentokrát to nevypadalo, že by se černá série měla přetrhnout. Chelsea poslal do vedení povedenou ranou sváteční střelec Claude Makelele. Tottenham však rychle odpověděl a po Jenasově přímém kopu tečoval míč za Hilariova záda Dawson. Rozhodující branku má na svědomí mladý anglický reprezentant Aaron Lennon. Krátce po přestávce mu naservíroval míč Robbie Keane a rychlonohý mladík vstřelil jeden z nejdůležitějších gólů své dosavadní krátké kariéry. Chelsea se snažila alespoň o vyrovnání, ale pořádně ji přibrzdilo vyloučení Terryho po druhé žluté kartě dvacet minut před koncem.

Arsenal prohrál další z londýnských derby na hřišti West Hamu. Utkání rozhodla situace z předposlední minuty, kdy Etherington nacentroval z levé strany na Harewooda a ten prostřelil z deseti metrů Lehmanna. Závěr utkání poznamenaly potyčky, jak mezi hráči, tak i mezi trenéry. Nervy ujely dokonce i příslovečnému gentlemanovi Arsénu Wengerovi a od domácího kouče Pardewa ho musel odtrhnout ve spolupráci s pořadateli čtvrtý rozhodčí. Arsenal tedy podruhé v krátké době zaplatil za neproměňování šancí. Podobně jako v zápase Ligy mistrů s CSKA Moskva i tentokrát mohl rozhodnout utkání Tomáš Rosický, ani v Upton Parku však nepochodil. Jinak ale odehrál dobrých devadesát minut, ačkoliv z výsledku určitě radost mít nebude.

Boltonu začíná docházet dech! Po skvělém startu do sezóny potkalo v minulém kole Allardycovy svěřence vystřízlivění v podobě porážky od Manchesteru (0:4). A jak se zdá nedokázali se oklepat ani pro další domácí zápas s Wiganem. Ten nečekaně dobyl Reebook Stadium, když jediný gól vsítil jedenáct minut před koncem Mc Culloch.

Kéž by to šlo Reds venku stejně dobře jako doma, stýskají si asi fanoušci Liverpoolu. Zatímco z venku dovezli červení zatím jediný bod, doma na Anfield Road jen jedinkrát nedokázali svého soka přemoct. Ani duel s Readingem nebyl výjimkou. Obě branky zařídil letní Benítézův import z Holandska Dirk Kuyt z dorážek.

Aston Villa přehrála 2:0 Blackburn a poskočila na šesté místo. Skóre otevřel pět minut před půlí z penalty kapitán domácích Gareth Barry, když potrestal ruku Ooijera. Druhý gól přidal Kolumbijec Juan Pablo Angel tvrdou ranou z pravé strany. Milan Baroš se tentokrát do sestavy trenéru O'Neilovi nevešel a na trávník se dostal až v nastaveném čase.

Everton nedokázal zlomit prokletí Craven Cottage, kde už nevyhrál čtyřicet let a podlehl Fulhamu 0:1. Jediný gól utkání si připsal dánský fotbalista Claus Jensen. Z hřiště si však odnesl šrám pod okem, když ho zasáhla mince hozená z hlediště. Alespoň bod mohl Toffees zajistit Andy Johnson, ale jeho dvojitou šanci skvěle zlikvidoval finský brankář Niemi.

Prvního vítězství v sezóně se dočkal Watford. Premiérové tři body zajistili proti Middlesbrough Woodgate a Young. Hornets se tak dostali mimo sestupové pozice. Na předposlední místo naopak klesl po porážce s Sheffieldem Newcastle. Jedinou branku zápasu dal v 68. minutě Webber a nabitý St.James' Park své fotbalisty vypískal. Kontakt se zbytkem pole udržel i poslední Charlton, jenž má stejně jako Newcastle osm bodů. Životně důležité tři body ze souboje s Manchesterem City zajistil Athletics adept anglického dresu Darren Bent.