PREMIER LEAGUE - 10. KOLO

29.10.2006, 15:14, aktualizováno 30.10.2006, 23:13
Manchester United díky hattricku probuzeného střelce Wayna Rooneyho deklasoval silný Bolton na jeho hřišti 4:0 a dál vede, Chelsea je však stále jen o skóre za ním, vyhrála v Sheffieldu. Arsenal se znovu zadrhl a jen remizoval s Evertonem, dostal se tak před něj Portsmouth, ten si poradil s Readingem. Liverpool zvítězil nad Aston Villou, West Ham ukončil černou sérii a porazil Blackburn.

Šlágr kola se hrál v sobotu na Reebook stadium v Boltonu. A pro domácí to bylo proti Manchesteru United hodně kruté procitnutí ze sna. Bolton byl před tímto soubojem za hvězdnou dvojicí Manchester - Chelsea na třetím místě. Vděčil za to především neprostupné defenzivě, jenže ta proti Rudým Ďáblům zkolabovala. Během devadesáti minut inkasovala hned čtyřikrát, což bylo stejně jako za předchozích devět kol dohromady. Pro Bolton to navíc byly vůbec první inkasované góly v domácím prostředí. Střelecky se blýsknul zejména Wayne Rooney, autor hattricku, o jehož střeleckých dispozicích se začínalo pomalu spekulovat. Ryšavý mladík však utnul pochyby s pořádnou razancí. Jediný kdo vstoupil do Rooneyho galapředstavení byl Cristiano Ronaldo, když zužitkoval nezištnou přihrávku Luise Sahy.

Chelsea udržela s United krok, přestože se v Sheffieldu nadřela víc než se čekalo. Kdo ví, jak by to s Blues vypadalo, kdyby v 17. minutě domácí Danny Webber proměnil pokutový kop. Brankářská trojka Chelsea, Portugalec Hilário, se ovšem vytáhla. Dvě minuty před půlí pak poslal hosty do vedení Lampard, a když krátce po přestávce přidal druhý gól Michael Ballack bylo rozhodnuto. Chelsea zůstává na druhém místě za Manchesterem jen vinou horšího skóre.

Třetí gigant, Arsenal, opět vyprodal svůj šedesátitisícový stadion, jenže ten dlouho viděl jen marné dobývání obrany Evertonu. V 11. minutě se totiž po rohovém kopu a nedorozumění v obraně Gunners zblízka trefil Tim Cahill a hráči liverpoolskho klubu se mohli "zakopat" před vlastní šestnáctkou. Arsenal si pak s jejich urputnou defenzívou dlouho nevěděl rady. Pokud už někdo dokázal na modrou hradbuněco vymyslet, pak to byl Tomáš Rosický. Hned několikrát se pokusil o střelbu ze střední vzdálenosti a znamenal pro Everton trvalé nebezpečí. Toffees odolávali díky vynikajícím zákrokům brankáře Howarda až do 71. minuty. To si po faulu na Rosického postavil míč nizozemský talent Robin van Persie a z přímého kopu brilantně zakroutil míč do šibenice. Arsenal v závěru ještě vystupňoval svůj tlak, ale navzdory tomu, že soupeře prakticky nepustil za půlicí čáru, už druhý gól přidat nedokázal.

Po čtyřech remízách venku v řadě poprvé klopýtla Aston Villa. První porážku v sezóně připravil remízovým králům na Anfield Road Liverpool. Reds rozhodli o rozdělení bodů během patnácti minut na konci prvního poločasu. Kuyt, Crouch a Garcia zasadili tři rychlé údery a nebylo co řešit. Na začátku druhé půle, do níž už nenastoupil Milan Baroš, sice vrátil Aston Villu do zápasu mladík Agbonlahor, ale to bylo vše. Na víc se hosté z Birminghamu nezmohli.

Černá série West Hamu skončila. Svým 146. gólem v Premier League mu k vítězství nad Blackburnem pomohl veterán Teddy Sheringham. V 21. minutě si 40letý útočník vyskočil na centr Benayouna a poslal Hammers do vedení. To ještě přikrášlil v osmdesáté minutě Mullins a přiblížil West Hamu po osmi zápasech chuť vítězství. O drama se ještě postaral v poslední minutě Bentley, ale oslavy v Upton Parku už zhatit nemohl.

Jiná nezáviděníhodná šňůra však pokračuje na severu Anglie. Newcastle sice zatím nevyhrál jen šestkrát, ale v těchto šesti duelech dal pouhé dva góly a sedmnáctá příčka je pro tradiční klub ostudou. Ze St. James' parku si navíc o víkendu odvezl bod za bezbrankovou remízu trápícíc se Charlton. Branky zraněného Michaela Owena a alana Shearera, který ukončil kariéru chybí víc než se předpokládalo. Posila z Interu Milán, nigerijský mladík Obafemi Martins, na všechno sama stačit nemůže.

Další bezbrankový zápas se hrál ve Watfordu. Tottenham, který nadchl v minulé sezóně, se letos plácá ve středu tabulky a tak je bod z cizího hřiště považován za úspěch, přestože hostitelem byl slaboučký Watford.

Portsmouth si poradil na domácím hřišti s nováčkem z Readingu. Hosté to Pompey hodně ulehčili když si v desáté minutě dali vlastní gól. Na dva nula pak zvyšoval Nwankwo Kanu. Punc debaklu přidal výsledku Portugalec Mendes, alespoň částečně pak zmírnil porážku hostů v závěru irský útočník Kevin Doyle.

V pondělní dohrávce se na hřišti Manchesteru City představilo Middlesbrough a víceméně jednostranný zápas rozhodla 23. minuta, kdy dal jediný gól Richard Dunne. Hosté ani jednu ze svých čtyř střel nenamířili do prostoru mezi tyčemi, takže zlepšení své mizerné venkovní bilance, dva body z předchozích čtyř zápasů, očekávat ani nemohli.