Omezení hostování: Mezi dvěma kluby v soutěži pouze tři hráči

26.01., 17:07
Aktuality

Kluby první a druhé ligy si od sezony 2023/24 odhlasovaly omezení počtu hostujících hráčů mezi dvěma kluby stejné soutěže. Nově bude moct jeden klub poslat do druhého pouze tři fotbalisty. V reakci na nařízení Mezinárodní fotbalové federace (FIFA) nastanou úpravy i v dalších letech. Na dnešní tiskové konferenci o tom informovali zástupci Ligové fotbalové asociace (LFA). Úpravu pravidel musí schválit Fotbalová asociace ČR.

Rozhodnutí ligových klubů navazuje na nařízení FIFA, která omezila počet hostujících hráčů mezi dvěma kluby z různých zemí na tři. Pravidlo platí od 1. července minulého roku, tedy od začátku aktuálního ročníku.

"Jednotlivé asociace včetně naší dostaly tříletou lhůtu na zapracování tohoto pravidla i do národních předpisů. Omezení tří hostujících hráčů mezi dvěma kluby stejné soutěže si kluby odhlasovaly od sezony 2023/24. Mezi první a druhou nebo třetí ligou by počet hráčů zůstal volný v průběhu celého přechodného období, tedy do začátku sezony 2025/26, kdy končí lhůta od FIFA," vysvětlil výkonný ředitel LFA Tomáš Bárta s tím, že určité výjimky se vztahují na hráče do 21 let. I ty by ale vstoupily v platnost až od 1. července 2025.

Počet tří hostujících hráčů z jednoho klubu do druhého ale nemusí být v jedné sezoně konečný. Důležitý bude aktuální stav. "Pokud klub pošle na hostování do jednoho klubu hráče A, B, C a v zimě si je stáhne zpět, může do stejného klubu klidně poslat další tři hráče D, E, F," upřesnil Bárta.

Kluby si změnu odsouhlasily s předstihem i z toho důvodu, aby se na ni mohly včas připravit. "Chceme, aby si kluby začaly celou problematiku uvědomovat. Aby o tom mohly už teď přemýšlet v rámci své přestupové politiky, aby to pro ně nebyla rána z čistého nebe," řekl předseda LFA Dušan Svoboda.

"Od sezony 2025/26 budeme muset akceptovat omezení tří hráčů mezi dvěma kluby i napříč různými soutěžemi. Celkem budou moct kluby přivést na hostování jen šest hráčů a stejný počet uvolnit," doplnil Bárta.

Pozitivní zprávou pro ligové kluby je významné navýšení tzv. plateb solidarity Evropské fotbalové asociace (UEFA). Peníze v rámci dohody mezi LFA a FAČR slouží jako podpora mládeže prvoligových klubů. Podle Bárty díky změně metodiky rozdělování peněz UEFA dostane každý český ligový klub, který nehrál v sezoně 2021/22 hlavní část evropských pohárů, zhruba 230 tisíc eur (asi 5,5 milionu korun). Za aktuální ročník by to mohlo být až 400 tisíc eur (9,5 milionu korun) pro týmy bez evropských pohárů.

Autor: ČTK

Komentáře (47)

Přidat komentář
kilobyte

Co budou dělat v Liberci?

Reagovat
RM1999

Hledat na mapě Varnsdorf, Vlašim nebo Třinec.

Reagovat
Imos

Zrovna tyhle na mapě známe, poslali jsme tam naše kluky na hostování

Reagovat
Salfovic

Aby věděli do čeho jdou.

Reagovat
Imos

už se nemůžeš dočkat co

Reagovat
Imos

Náhodou, tři hostovačky ze Slávky, tři ze Sparty a cajk

Reagovat
John Obi Mikel

Reagovat
lampas

Ze kterého klubu máme aktuálně čtyři a více hostovaček? Navíc na způsob jak to vochcat se již přišlo, prostě sem pošlou hráče na přestup s právem zpětného odkupu za předem danou částku

Reagovat
kilobyte

Z žádného, ale když bude moct každý klub poslat jen 6 hráčů na hostování, tak Sparta a Slavie vám nebudou muset posílat tolik hráčů, protože o těch 6 bude velká poptávka. A hráčům, co půjdou na přestup, budete muset platit.

Reagovat
lampas

To se týká všech týmů ligy mimo Moravu, kam hráči ze Sparty a Slavie na hostování chodit nechtějí. Máme aktuálně na hostování jen Plechatýho s Kozákem, to není nikterak velký počet. Já jsem rád, aspoň bude muset Karl najet na jiný byznys model.

Reagovat
Imos

ještě Valentu a Prebsla furt + Huga s Olatunjim s opcí

Reagovat
Imos

Reagovat
schuby

To není zas tak zásadní změna jediný kdo bude mít problém tak je opravdu asi jen liberec nevím kde jinde je víc hráčů v jednom celku

Reagovat
kilobyte

Tak on bude i limit na počet hráčů na hostování z jednoho klubu (6). Což budou muset kluby v budoucnu řešit. Hlavně top3

Reagovat
schuby

tak to už beru jako zásadní změnu to taková slavie bude muset změnit koncepci hodně a proto chtěji všechny celky top3 mít béčko ve druhé lize

Reagovat
RM1999

Oni toho zase tolik měnit nemusí, prostě se místo hostování udělá prodej se zpětným odkupem za hubičku.

Reagovat
kilobyte

Což je docela změna, protože asi těžko po každé sezóně toho hráče koupí, zkusí ho v přípravě a pak ho zase prodají. A jak to bude s platy? Protože v české lize bere většina klubů hráče na hostování právě kvůli tomu, že nemusí platit většinu platu.

Reagovat
mistr129

Vždyť se hráč muže připravovat i s klubem, který ho nevlastní ne?

Reagovat
kilobyte

Může, ale musí k tomu mít svolení klubu s kterým má smlouvu. A kdo si nechá odejít vlastního hráče během přípravy?

Reagovat
Mass

Ten kdo pořídil hráče a svolil ke klauzuli o zpětném odkupu.

Reagovat
kilobyte

A proč by to dělali?

Reagovat
Talker

Podle všeho zpětný odkup se dá aktivovat až po dvou letech. Nevím, zda je to univerzální pravidlo, ale třeba u Tammyho Abrahama to takhle je a podobně u Livramenta

Reagovat
Freedo

Jedinej dotaz. Je to takhle omezený v jiných ligách?

Reagovat
kilobyte

Když si přečteš článek, tak se dozvíš, že to FIFA zavedla mezi zeměmi a chce po národních asociací, aby to zavedli i v ligách do sezóny 25/26.

Reagovat
Stannis Baratheon

Reagovat
Cotton

Reagovat
Greny

Nekde jsem četl že v nějakých ligách je max šest hráčů na hostování + odchovanci

Reagovat
Error

V Premier League je max jeden hostujici hrac v druhem klubu

Reagovat
Greny

Toto se líbí uživateli Ludvík Karl..

Reagovat
AjaxFans

Reagovat
xjert02

Reagovat
dantetomas

RIP in peace Liberec

Reagovat
Rothbard

Za RIP se už nepíše "in peace".

Reagovat
JarousFCB

Jak kde...

Reagovat
ratusek

Reagovat
vonavka

Reagovat
tomegg

Ty seš tu novej?

Reagovat
John Obi Mikel

Já nevím, co řešíte, beztak se to nějak ošéfuje předkupními právy.

Reagovat
smetos

Nedivil bych se, kdyby cesi zase vymysleli nakou klicku. Neco jako prestup na 6, 12 mesicu s povinnou opci. Proste ho prodaj s tim ze ho musi koupit z5 a treti strana do toho nemuze vstoupit drid nez se "matersky" klub vymackne.

Reagovat
Simas92

Pak by ale stale byl problem se smlouvami, protoze by se klub musel pokazde dohodnout s hracem na nove smlouve, i kdyz by prichazel zpet "z hostovani", logicky by si hrac rekl i o vyssi smlouvu. Navic by nemusel hrac souhlasit s novou smlouvou co by mel po prestupu "na hostovani", ptz by prisel o tu co ma v materskem klubu.

Celkove by to znamenalo dost slozitosti...je to limit jen mezi dvema kluby, porad muze mit Liberec bez problemu 10 hracu na hostovani, tak nevim proc by to nekdo obchazel za cenu tolika problemu.

Reagovat
ttopi

Přesně. Nechápu lidi, co napíšou, že tyhle přestupy se zpětným odkupem budou totéž co hostování, je to nesmysl. Navíc hráč se už poak ani nemusí chtt vrátit, což v případě hostování neplatí.

Reagovat
Imos

Reagovat
kecipep

https://vzdelavani.fotbal.cz/tests Zkuste si být v pozici var Měl jsem 10 z 15 správně a kvůli těm 5 budu jako fanda hodně ukřivděný, prostě nová doba

Reagovat
ratusek

9 dobře, ve druhém 13. A ty některý situace absolutně nechápu. Nerozumím tomu v jakém vesmíru má být penalta za odkop ve vápně, kde po odehrání míče po delší době do obránce naběhne utočník

Ale to vysvětlení u některých :"Přestupek, za který se uděluje ČK. Faulující hráč ale nezasáhne soupeře velkou intenzitou. Neudělení ČK není zjevným pochybením rozhodčího".

Když tam pořád bude ta šedá zona ohledně toho, zda to byla nebo nebyla zjevná chyba sudího, tak se nikam neposuneme

nebo "Přestupek, za který se uděluje ČK. Jedná se o přestupek označovaný UEFA jako tzv. "nůžky", zákrok je veden střední intenzitou. Pokud by rozhodčí udělil ŽK, VAR neintervenuje."

Kouzelné Přestupek za který se má dávat ČK, ale pokud za něj dostane ŽK, tak se vlastně nic neděje

Reagovat
kecipep

souhlas. Díval jsem se na své chyby a dle mě jasná penalta, u nich to nebylo o velké intenzitě. Už aby to vypuklo Podle nominace sudích nebude zítra u nás jako na jediném stadionu VAR

Reagovat
Mass

12 ✔️

U 1. sem se fakt mýlil a neviděl faul, chudáka z 11. sem nechal zprasit jen za žlutou, naopak sem vyčervenil 13.

Reagovat
Witcher

Mělo to být celkem 3 a ne jen mezi dvěma kluby tohle je na hovno

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele