NIZOZEMSKO - 1. KOLO

20.08.2006, 23:32
Zajímavé první kolo plné gólů má za sebou nizozemská nejvyšší soutěž. Alkmaar rozstřílel Bredu vysoko 8:1, Ajax přejel Waalwijk v poměru 5:0, Eindhoven si poradil s Nijmegenem, Feyenoord překvapivě snadno podlehl Groningenu.

Ajax Amsterdam a PSV Eindhoven, dva největší favorité nizozemské Eredivisie, odstartovali novou sezónu domácími vítězstvími. Ajax si smlsnul na Waalwijku, do jehož branky nasázel pět branek, a to i bez kanonýra Huntelaara. Dvakrát se trefil Wesley Sneijder. Na zápas nebude v dobrém vzpomínat český obránce Zdeněk Grygera, hned v prvních minutách se zranil a musel střídat. Eindhoven měl s Nijmegenem o něco více práce, jeho obranu marně zdolával celý poločas. Krátce před přestávkou se však prosadili Cocu s Alexem a bylo rozhodnuto. Třetí gól přidal Vennegoor of Hesselink, hosté se zmohli až v závěru na čestný úspěch.

Brankové hody byly k vidění v Alkmaaru. Přijela Breda, která ještě před pár lety proháněla favority a bojovala o poháry, poslední dobou to s ní však jde z kopce a účast v tomto ročníku Eredivisie si zajistila až v baráži. Úvod zápasu ještě kanonádu nesliboval, po poločase domácí vedli 2:0, krátce po přestávce hosté dokonce snížili. Až pak se začaly dít věci - fotbalisté Alkmaaru se za záda nešťastného Edwina Zoetebiera trefili čtyřikrát v následujících deseti minutách. Pak přidali ještě dva, v 80. minutě Simon Cziomer završil nejen celkové skóre, ale také svůj hattrick.

Špatný vstup do sezóny má za sebou Feyenoord, odvezl si tří gólový příděl z Groningenu. Zas tak velké překvapení to však není, Groningen v minulé sezóně obsadil páté místo. Stejný výsledek se zrodil i na hřišti Heraclesu, s nepořízenou odjelo Twente. Tillburg porazil Utrecht, na dalších třech stadiónech se radovali hosté - Arnhem, Heerenveen a Roda Kerkrade.