Na ovlivňování dotací jsem byl malý pán, řekl obžalovaný Pelta soudu

30.03., 16:14
Aktuality

Na ovlivnění dotačního řízení jsem byl malý pán, řekl v dnešní závěrečné řeči u soudu bývalý šéf českého fotbalu Miroslav Pelta. Ke kauze zmanipulování sportovních dotací ministerstva školství dodal, že někdejší ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) u něj jako člověk navždy prohrála. Valachová má v procesu postavení svědkyně. Proti její výpovědi se dnes vymezili i ostatní obžalovaní včetně šéfa České unie sportu (ČUS) Miroslava Jansty a bývalé náměstkyně pro sport Simony Kratochvílové.

Peltova závěrečná řeč u pražského městského soudu byla nezvykle krátká - trvala necelé čtyři minuty, fotbalový činovník ji přečetl z papíru a tentokrát se zdržel jakýchkoliv bonmotů či vtipů. "Cítím se stále nevinný, nejsem si vědomý, že bych udělal něco protiprávního," řekl. Připomněl, že vyšetřování trvá od roku 2017. "Soudní proces se nevede jen v soudní síni - odehrává se i v médiích, kde moje osoba samozřejmě přitahuje senzace," podotkl.

"Nikdy jsem nejednal tak, abych někoho poškodil nebo neoprávněně zvýhodnil.(...) Nikdy jsem nikomu nenabídl ani neposkytl úplatek," zdůraznil. "Pokud by ministerstvo školství nechtělo znát můj názor, přece by se na něj neptalo," poznamenal muž, pro nějž státní zástupce žádá devět let vězení, peněžitý trest 25 milionů korun a pětiletý zákaz činnosti.

V prvním kole hlavního líčení soud v roce 2021 Peltu a Kratochvílovou uznal vinnými z části žalovaných skutků a uložil jim šest, respektive 6,5 roku vězení. Odvolací soud ale následně tento verdikt, který ostatní obžalované v kauze osvobodil, zrušil a věc vrátil k dalšímu dokazování. "Rozhodnutí vrchního soudu nám v řadě věcí dalo za pravdu a upozornilo na některé nedostatky obžaloby. Veškeré doplněné dokazování pak vyznělo v náš prospěch," míní Pelta. Konstrukce státního zástupce, že mohl ovlivňovat ministerské dotace, je podle něj nesmyslná.

Další obžalovaní a jejich advokáti se o obžalobě a státním zástupci vyjadřovali ostřeji. Například Kratochvílová řekla, že obžaloba je plná nepravd, domněnek bez předložených důkazů a odposlechů bez konkrétního vyústění. Exmnistryně Valachová podle ní přímo lhala - ve druhém kole procesu ještě víc než v prvním. "Devítihodinová výpověď paní Valachové byla plná záměrných lží, její cíl byl poškodit mě a přenést negativní světlo na moji osobu," prohlásila Kratochvílová o své někdejší nadřízené. Trvá na tom, že nic neovlivňovala. "To, že jsem se bavila s panem Peltou, s tím nesouviselo. Často jsem říkala nadnesené věci, které nebyly pravda," dodala k odposlechům, které pořídila policie.

Obžaloba tvrdí, že Peltova tehdejší milenka Kratochvílová ovlivnila v roce 2017 výši dotací ve prospěch Peltovy Fotbalové asociace ČR (FAČR) a Janstovy ČUS a že mužům vynášela informace. Z manipulace s dotacemi jsou obžalované i obě zmíněné organizace, exředitel ministerského odboru sportu Zdeněk Bříza a generální sekretář ČUS Jan Boháč. Pelta s Kratochvílovou navíc podle státního zástupce společně ovlivnili přidělení peněz konkrétním žadatelům v programu pro materiálně-technickou podporu sportovních klubů.

Autor: ČTK

Komentáře (11)

Přidat komentář
kilobyte

Proto má přezdívku Velký čáp.

Reagovat
Skalda29

Čápo

Reagovat
Klokanomet

Však to sedí. Velký čáp může být vysoký cca 120 cm, to odpovídá hodně malému pánovi typu Krytináře

Reagovat
kilobyte

Jasně, tohle bylo určitě postaveno pro nějakého trpaslíka.

https://www.starostove-nezavisli.cz/data/files/capi%20hnizdo.jpg

Reagovat
Zdechlina

Tak kdo to na něj chce hodit? Berbr? Mynář? Nebo jsou v tom svobodní zednáři?

Reagovat
Blasphemer

Pelta je hotový Keyser Söze. Celá léta se projevuje jako prostoduchý blbeček neschopný dát dohromady souvislou větu, aby v zákulisí dělal miliony z dotací. A ve finále to fakt vypadá věrohodně.

Reagovat
kilobyte

Takže Berbr je jen obětní beránek.

Reagovat
delfin

Žejo, úplnej Ralph ze Simpsons.

Reagovat
Kixi Syhimour

Reagovat
Cotton

Tos mu řek dobře

Reagovat
božský John

Free Mirek!

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele