MfDnes: Na Brno míří žaloba kvůli pozemkům za Lužánkami

07.09.2018 09:11 - Aktuality
 
Podnikatel Libor Procházka, jehož nemovitosti na pozemcích města brání stavbě stadionu za Lužánkami, chce zažalovat Brno kvůli bezdůvodnému obohacení za užívání těchto staveb. Procházkovy podzemní garáže, tenisová hala a komunikace mají hodnotu asi čtvrt miliardy. Procházka za ně nechce peníze, ale jiné nemovitosti. Jednání o směně ale podle něj uvázlo na mrtvém bodě a jeho firmám roste ekonomická ztráta. Uvedla to dnešní Mladá fronta Dnes.

Dřívější návrhy možných směn ztroskotaly kvůli odporu obyvatel a části politiků. Koaliční hnutí ANO chtělo spor vyřešit rozhodčí žalobou, která by určila, zda má Procházka nárok na peníze od města. "V hnutí jsme se nakonec rozhodli s tím do zastupitelstva nejít, protože tuto cestu nejsme schopní v koalici prosadit. Nemohli jsme čekat, že by nás podpořila opozice," vysvětlil investiční náměstek primátora Richard Mrázek (ANO).

Procházka už podle listu dál čekat nechce. "Podklady pro podání žalob i samotné žaloby na bezdůvodné obohacení za užívání staveb ve vlastnictví našich společností jsou připraveny. Dva roky jsme čekali s jejich podáním. Nejen protože nás vedení města v rámci jednání průběžně ujišťovalo, že má zájem věc řešit a narovnat naše vzájemné vztahy. Ale hlavně proto, že nás zástupci města několikrát výslovně požádali, abychom s podáním žalob vyčkali do doby projednání celé záležitosti na nejbližším zasedání zastupitelstva. Dosud se však nic nestalo," řekl listu Procházka.

"Naše společnosti si nemohou dovolit dál čekat a prodlužovat jednání, která nikam nevedou, protože se tím zvyšuje jejich ekonomická a finanční ztráta," doplnil podnikatel.

Procházka už dřív poslal Brnu předžalobní výzvu, požaduje 36 milionů korun za užívání některých ploch. Například střechu jeho garáží používají lidé jako parkoviště, jezdí také po okolních komunikacích. Město už prohrálo s Procházkou soud o užívání střechy garáží, mimosoudně se s podnikatelem vyrovnalo zaplacením 13 milionů korun. Měl to být počáteční krok k dohodě, že město vymění podnikatelovy nemovitosti za některé své domy. Původně navrhovalo směnu za devět bytových domů, proti tomu se ale postavili jejich obyvatelé a část politiků. V dalším návrhu byla směna za pět historických domů v centru, s čímž nesouhlasili další politici. Proto vedení města od směny ustoupilo.
Autor: ČTK
Počet zobrazení: 1716
Komentáře (8 / 0 nových)
ratusek
07.09.2018 09:45
#
Kde jsou související články
Fodbalysta
07.09.2018 10:05
#
cola, popcorn a jedeš
Chim
07.09.2018 10:50
#
C-M@ster
07.09.2018 17:38
#
Pro co jste hlasovali?
Já tam hodil Praha - venkov, ale ve finále asi vyberu Šalingrad. Stejně se to nepostaví v dohledné době. A až jo, název vyberou sami.
https://soutez.nasnovejnadr.cz/jmeno-nadrazi/page/26/
andrew96
07.09.2018 17:57
#
To byl fakt geniální nápad, nechat hlasovat lidi.
ladyboy arsenal
07.09.2018 18:23
#
to je trapas jak brno, když už je teda nutný to pojmenovat lidově a ukazát zas zbytku země jak sou brňáci jakože hafo tvořiví, tak snad jedině ta rola nepůsobí trapně, ale to je problém, když pro mladý hipstry to není dost kůl bo ani neví co to znamená a takový ti staří patrioti do toho zas tahají sračky jako rola franty kocórka apod. nesmysly celkově
andrew96
07.09.2018 18:00
#
Celkem zajímavé, že zrovna Fronta s tím přišla před volbama.
kopajda
08.09.2018 10:19
#
sorry jako, ale ukazuje to jen že pokud bude v čele brna ano tak se to nevyřeší ti mu jdou na ruku
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.