LM: PRVNÍ ZÁPASY TŘETÍHO PŘEDKOLA

10.08.2006, 13:22
Bude letošní Liga mistrů bez české účasti? Podle výsledků prvních zápasů třetího předkola to tak vypadá, Liberec totiž doma jen remizoval 0:0 se Spartakem Moskva a Mladá Boleslav prohrála vysoko 2:5 na hřišti Galatasaraye. Blízko vyřazení je i slovenský Ružomberok. Překvapení se zrodilo v Salzburku, kde domácí Red Bull porazil 1:0 Valencii.

Pro Mladou Boleslav přišel po euforii z vyřazení norské Valerengy Oslo tvrdý pád na zem. V Turecku od úvodu bránila, hned v šesté minutě dostala první gól - brankář Kučera fauloval Iliče a ten sám proměnil nařízenou penaltu. Vyrovnat mohl ve 42. minutě Vít, ale špatně trefil míč a z protiútoku trestal Turan, jenž zakončoval do prázdné branky.

Po přestávce se zápas změnil v exhibici domácích. Ve 49. minutě na 3:0 zvýšil Hakan Sükür, v minutě šedesáté přidal čtvrtý gól opět Turan. Hosté byli zralí na ručník, ale nakonec se jim podařilo s výsledkem něco udělat. Turci polevili a Mladá Boleslav toho využila - v 81. minutě snížil Brezinský a dvě minuty nato se hlavou trefil i kapitán Marek Kulič. Skóre 2:4 by pro odvetu bylo nadějné, ale Kučera v nastavení inkasoval ještě jednou, z kopačky Sariogla.

Prohra 2:5 do odvety moc šancí nedává, Boleslav by musela vyhrát alespoň o tři branky a přitom inkasovat maximálně jednou. "Naše šance na postup jsou malé," připustil realitu zklamaný kouč Dušan Uhrin, který se při odchodu do kabin pohádal s klubovým šéfem Šeterlem. V odvetě mu bude chybět kapitán Kulič, dostal totiž další žlutou kartu.

Slovan Liberec byl před losem plný optimismu. Byl mezi nasazenými, mohl se těšit na přijatelného soupeře. Poté, co mu los přisoudil ruský Spartak Moskva, dobrá nálada trochu opadla, po včerejším prvním zápase zmizela téměř úplně. Slovan doma sice nedostal gól, ale také žádný nedal.

Liberečtí byli aktivní a měli více šancí. Už v deváté minutě zblízka střílel Hodúr, ale poprvé se zaskvěl polský gólman Kowalewski. I ve zbytku první půle měli domácí mírně navrch, ale další velké šance přinesla až závěrečná dvacetiminutovka. V 68. minutě byli domácí úvodní brance nejblíže - Hodúr šel sám na branku, místo střely počkal na nabíhajícího Pospěcha, ten však tísněn obráncem ani nezakončil. Za dvě minuty mohl Spartak trestat, v šanci byl Argentinec Cavenaghi, ani on však neuspěl, míč do sítě nedopravil ani ve své další šanci sedm minut před koncem. Na druhé straně to ještě zkoušeli Janů a Papoušek, zvlášť střela prvně jmenovaného v 75. minutě zaváněla gólem, ale Kowalewski byl v obou případech u míče včas a udržel pro Spartak nadějný výsledek 0:0.

Bezgólová remíza není pro Liberec příliš dobrým vkladem do odvety, jediným plusem je čisté konto. V Moskvě však Liberec bude muset určitě dát gól, ať už ze hry, nebo při rozhodujících penaltách, na něž by po další remíze 0:0 došlo. Liberecký kouč Vítězslav Lavička mnoho důvodů k radosti neměl, ale flintu do žita určitě nehází. "Není na místě být přehnaně zklamaný, ale ani přehnaně optimistický. Je to pořád otevřené," řekl. Spokojenější byl kouč ruského týmu Vladimir Fedotov: "Jsem spokojen s výsledkem i výkonem."

Už v úterý třetí předkolo zahájily dva zápasy. Loňský finalista Arsenal cestoval do Chorvatska a z hřiště Dinama Záhřeb si přivezl již téměř jistý postup - i s Tomášem Rosickým v sestavě, na levém kraji zálohy, zvítězil snadno 3:0. Dvakrát se trefil Fabregas, jeho krajan Reyes nehrál a zesílely tak spekulace o jeho odchodu. V druhém utkání se postupu přiblížila Benfica Lisabon, uhrála remízu 1:1 na hřišti Austrie Víděň.

Druhý rakouský tým, Red Bull Salzburk, si vedl ještě lépe. Vyšlápl si totiž na slavnou Valencii, brankou ex-slávisty Karla Pitáka vyhrál 1:0 a před odvetou drží slušné postupové naděje. Ani druhý španělský tým nedal gól - Osasuna Pamplona se střelecky neprosadila v Hamburku, ale netrefil se ani soupeř a k postupu mají blíže Španělé.

S vidinou další účasti v Lize mistrů se pomalu loučí na Slovensku, Ružomberok se totiž s nepořízenou vrací z Moskvy - prohrál 0:3 s mistrovským CSKA. Dařilo se i dalším týmům z východu, zvítězily oba ukrajinské celky. Šachtar Doněck porazil 1:0 Legii Varšava, Dynamo Kyjev přehrálo v poměru 3:1 turecké Fenerbahce.

Na milionářskou soutěž se pomalu chystají na Balkáně. Neuspělo sice Dinamo Záhřeb ani makedonský tým Rabotnički, jenž prohrál 0:3 v Lille, ale slavit se pomalu začíná v Bulharsku i Rumunsku. Levski Sofia totiž porazil 2:0 italské Chievo a Steaua Bukurešť veze nadějný výsledek 2:2 z belgického Lutychu. Ještě úspěšnější byl řecký AEK Atény, jehož výhra 2:1 na hřišti Hearts výrazně vzdálila sen o Lize mistrů českým útočníkům ve službách skotského týmu, Bednářovi s Pospíšilem.

Ještě jeden tým z Balkánu se zapojil do třetího předkola, srbský mistr Crvena Zvezda Bělehrad. Los mu však přisoudil soupeře z nejtěžších, omilostněný italský AC Milán. Ten doma vyhrál 1:0 a je tak blízko "povinnému" postupu, i když se asi čekalo víc. Totéž se dá říct i o dalším favoritovi, vítězi Ligy mistrů z roku 2005, Liverpoolu. Ten doma s Maccabi Haifa dokonce prohrával 0:1, nakonec otočil alespoň na 2:1. Stejný výsledek uhrál i Ajax Amsterdam, ovšem venku - díky dvěma brankám kanonýra Huntelaara porazil 2:1 dánský FC Kodaň.