LIGUE 1 - 19. KOLO: KONEČNĚ! LYON PADL!

21.12.2005, 18:14
Aktuality
Nevyslovené, avšak napjaté očekávání všech francouzských fotbalových fanoušků se vyplnilo tento pátek: vedoucí celek Ligue 1 a obhájce titulu z Lyonu po více jak osmi měsících konečně prohrál. Lídra tabulky pokořilo – navíc na jeho stadiónu – symbolicky Lille, tedy druhý tým loňské sezóny.

Skóre pohledného zápasu otevřel již po devíti minutách Odemwingie. Těsný náskok bránili hosté téměř hodinu a pak udeřili podruhé, když na 2:0 zvýšil Debuchy. O chvíli později sice pro favorita vykřesal jiskru naděje Govou, jenže ta vydržela svěřencům trenéra Houlliera doslova jen několik vteřin, než na konečných 3:1 upravil Dumot. Lille si tak po vyřazení z Ligy mistrů vylepšilo závěr podzimu, Lyon naopak dostal rázné varování, že si nikdy nemůže být výhrami stoprocentně jist a přes zimu se zřejmě kádr pokusí ještě posílit.

Klopýtnutí šampióna však nedokázal žádný z jeho nejbližších pronásledovatelů využít. Nejhůře dopadlo Auxerre, které doma nečekaně prohrálo s Nancy 0:1 a spadlo na čtvrtou příčku. Vítězný gól přitom hosté vsítili už v šesté minutě Zerkou z penalty, tým bývalého reprezentačního kouče Santiniho přesto nedokázal alespoň vyrovnat.

Spokojeni nemohou být ani v Bordeaux, remíza 0:0 s utrápeným Nantes je na třetí celek průběžného pořadí žalostně málo. Výsledek nezměnil ani záložník Vladimír Šmicer, který odehrál 72 minut, než jej vystřídal Francia.

Plichtu veze z Korsiky také Rozehnalova Paříž. Obě branky padly v závěru poločasu, PSG nejdříve dostal do vedení Kalou, chvíli nato srovnal Rocchi, jehož trefa znamenala pro Ajjacio ukončení 801 minut trvajícího střeleckého půstu. Celek z hlavního města, u něhož možná v lednu skončí trenér Fournier, klesl na šesté místo, Ajaccio je dokonce až předposlední. David Rozehnal odehrál celý zápas.

Na stříbrném stupínku se během krátké zimní pauzy (20. kolo je na programu již 4. ledna) bude hřát Lens, které zdolalo Le Mans 2:0. Nováček pomalu začíná ztrácet dech, přesto jedenácté místo bere vedení všemi deseti a těší se, že se na jaře vyhne sestupovým starostem, kterým se před dvěma lety nakonec ubránit nedokázalo. Fanoušci Racingu naopak začínají vážně pokukovat po Lize mistrů, kterou by si zlatorudí zahráli opět po několika letech.

Jsou tu ale ještě dva vážní zájemci o účast v milionářské soutěži, se kterými se v nadcházejících měsících bude muset reálně počítat: Monako a Marseille. Oba slavné velkokluby vyhrály shodně 1:0, knížecí tým nad Toulouse a Olympique na hřišti posledního Strasbourgu. Monako, i s naším reprezentantem Jaroslavem Plašilem, který odehrál solidních 75 minut, děkuje za tři body především štědrému rozhodčímu, který v jeho prospěch pět minut před koncem odpískal pokutový kop. Marseille zase velebí mladíčka Nianga, který rozhodl duel na stadiónu Meinau, kde v minulosti strávil několik šťastných let.

Vzhledem k tomu, že je mezi druhým a devátým celkem tabulky rozdíl pouhých tří (!) bodů, dají se o pohárové příčky očekávat tuhé boje. O mistrovi (Lyon) a třech sestupujících (Méty, Ajaccio a Strasbourg) je však již zřejmě rozhodnuto, i když druhá polovina soutěže bude ještě dostatečně dlouhá na to, aby se cokoliv změnilo.