Liga Portugal - souhrn 7. kola: O Clássico pro Benficu

28.09.2023, 23:14, aktualizováno 02.10.2023, 23:13
Ángel Di María (© AFP)

Benfica ve šlágru sedmého kola portugalské nejvyšší soutěže těsně udolala oslabené Porto a posunula se na první místo, v sobotu se před ní pak vrátil Sporting. Braga se v předehrávce představila na půdě Estrely a dlouho směřovala za jasnou výhrou. Po změně stran vedla už 3:0 a duel si zkomplikovala, přesto má tři body...

SL Benfica - FC Porto 1:0

29.09.2023 21:15

Góly: 68. Ángel Di María

Benfica v nezáživném utkání ovlivněném brzkou červenou kartou udolala svého úhlavního rivala FC Porto 1:0 a jde do čela ligové tabulky. O jediný gól zápasu se postaral v druhém poločase největší ofenzivní tahoun domácího celku Ángel Di María.

Utkání začalo z obou stran velmi opatrně. Ani jeden z týmů se totiž nenachází v oslnivé formě a úvodní minuty duelu to jasně dokazovaly. První vzruch tak přišel v 19. minutě, kdy unikajícího Nerese skluzem srazil hostující stoper Cardoso. Přestože zahrál Cardoso jako první míč a až později srazil brazilského křídelníka, udělil mu sudí Pinheiro přísnou červenou kartu. Vzhledem k personální krizi na stoperské pozici tak dostal svou šanci ve velkém zápase člen druholigového béčka Zé Pedro.

První poločas se však domácímu celku nevydařil a jeho početní výhoda nebyla tolik znát. Nejvíc práce měl hostující brankář Costa po sraženém Neresově centru. Naopak na druhé straně se mohl po svém dalekonosném pokusu radovat Pepê, ale proti jeho střele výborně zasáhl Trubin.

Po změně stran už Benfica převzala otěže zápasu a byla proti oslabenému soupeři jasně lepším týmem. Už v 53. minutě mohl ofenzivní trápení zlomit Kokcu, ale jeho obstřel z levé strany skončil jen na tyči. O tři minuty později měl ještě větší šanci po krásné Di Maríově přihrávce Neres, ale místo střely z první zvolil kličku na svou slabší pravačku a trefil pouze brankáře Costu.

Nutno dodat, že nečekaný záskok z rezervy Zé Pedro hrál po boku Davida Carma, který také nemá moc zkušeností s podobnými duely, velmi dobrý zápas obrana Porta i bez zkušených opor odolávala nátlaku domácích. Ten přinesl efekt až v 68. minutě. Neres z levé strany procpal po několika odrazech centr do pokutového území, kde míč našel Di Maríu a ten míč technickou střelou zatočil za záda Dioga Costy..

V obraně velmi dobře vzdorující Porto nemělo dostatek sil na zdramatizování zápasu a po obdržení gólu již nenašlo cestu k Trubinově bráně. Benfica tak vyhrála fotbalově nezáživné Clássico a posouvá se na vrchol ligové tabulky.

Estrela Amadora - SC Braga 2:4

28.09.2023 21:15

Góly: 75. Kikas, 79. Jean Felipe - 13. Álvaro Djaló, 49. Álvaro Djaló, 68. Simon Banza, 90+4. Ricardo Horta

Braga už jistě myslí na úterní vystoupení Ligy mistrů na půdě berlínského Uninou, ještě předtím se však musela zkoncentrovat na předehrávku 7. kola na půdě nováčka Estrely a nakonec díky čtyřem vstřeleným brankám získala důležité tři body. V letošním ročníku portugalské ligy tedy zaznamenala čtvrtou výhru a se třinácti body se prozatím posunula na čtvrté místo tabulky o skóre před pátou Boavistu.

Estrela naopak má na kontě stále jen jednu výhru a s pěti body je až patnáctá, přitom teď velkého favorita potrápila. V polovině druhé půle sice prohrávala již o tři góly, nicméně zhruba čtvrthodiny před závěrečným hvizdem snížila na rozdíl jediné branky a od nečekané remízy nebyla až tak daleko. Svěřenci trenéra Artura Jorgeho zahájili tento duel s velkou aktivitou a již po necelé čtvrthodině hry vedli.

Prosadit se dokázal čtyřiadvacetiletý španělský křídelník Álvaro Djaló, který využil prudké přihrávky Simona Banzy z pravé strany a pohotovou střelou z osmi metrů napálil balón za záda bezmocného gólmana Bruna Brígida. V následujícím průběhu byl k vidění vyrovnaný průběh a v závěrečné desetiminutovce první půle překvapivě zabral domácí outsider, jenomže pokusy Aloísia Souzy s Ronaldem zneškodnil pozorný brankář Matheus.

Krátce po změně stran však Braga přidala druhý zásah, i tentokráte měl přesnou mušku Álvaro Djaló. Ten po střele Pizziho a zákroku Brígida stál ve správnou chvíli na správném místě a poloprázdnou branku nemohl minout. O osudu tohoto střetnutí se zdálo být definitivně rozhodnuto v 68. minutě, již svého pátého zásahu v sezóně se totiž dočkal francouzský kanonýr Banza.

Po hezké akci středem hřiště se na pravé straně šestnáctky uvolnil Ricardo Horta a prudkou nahrávkou před branku našel právě Banzu, jenž z bezprostřední blízkosti chladnokrevně rozvlnil síť. Braga od tohoto okamžiku trestuhodně polevila a byla za to potrestáno dvěma inkasovanými góly během čtyř minut. Nejprve v 75. minutě skóroval Kikas, když obdržel přesně načasovanou přihrávku do běhu a z mírného úhlu zamířil mezi nohy Matheuse - 1:3.

Estrela ještě více ožila o čtyři minuty později - k přímému volnému kopu z osmnácti metrů se postavil Jean Felipe a svou kroucenou ranou zavěsil přímo do pravé šibenice i přes dotyk plachtícího brankáře. Domácí pak bušili do defenzívy protivníka, jenomže své šance neproměnili a naopak ve čtvrté minutě nastavení pojistil výhru Bragy kapitán Ricardo Horta, neboť jeho projektil z dvaadvaceti metrů zapadl do sítě s pomocí vzdálenější konstrukce.

Estoril
Góly: 56. André Silva, 69. João Mendes, 90+3. Alisson Safira (pen.) - 12. Tiago Araújo, 20. Rodrigo Gomes
Sporting CP
Góly: 37. Mattheus Oliveira, 55. Mattheus Oliveira - 21. Viktor Gyökeres (pen.), 35. Pedro Gonçalves, 90. Viktor Gyökeres (pen.)
30.09. 19:00
Boavista FC
2:2
Famalicão
Góly: 44. Miguel Reisinho, 68. Salvador Agra - 12. Jhonder Cádiz (pen.), 90+2. Justin de Haas
30.09. 16:30
FC Vizela
2:3
Portimonense
Góly: 59. Samuel Essende, 85. Filipe Relvas (vl.) - 31. Carlinhos, 45+1. Ronie Carrillo, 87. Carlinhos