Liga Portugal - souhrn 31. kola: Porto čtyři body za Benficou

05.05.2023, 23:21, aktualizováno 09.05.2023, 00:19
Rafa Silva (© AFP)

Benfica nejtěsnějším poměrem zdolala Bragu a znovu se přiblížila k titulu, tříbodovým ziskem však odpovědělo Porto, které na lídra tři kola před koncem ztrácí čtyři body. Porážky Os Arcebispos následně využil Sporting, který lehce porazil venku Pacos de Ferreira...

Paços Ferreira - Sporting CP 0:4

07.05.2023 21:30

Góly: 7. Marafona (vl.), 33. Nuno Santos, 62. Trincão, 90+3. Youssef Chermiti

Fotbalisté Sportingu nepřipustili překvapení připsali si na půdě Paçosu Ferreira hladké vítězství o čtyři góly. Sporting poslal do brzkého vedení bizární vlastní gól domácích a nakonec se Lvům v obou poločasech podařilo vstřelit po dvou gólech.

Domácímu týmu jde v posledních kolech o prvoligovou příslušnost, ale do utkání rozhodně nevstoupil dostatečně soustředěný. Už v 7. minutě totiž brankář Marafona složitě rozehrál na kapitána Carlose, který míč ještě složitěji vrátil do tyče, od které míč přes brankáře skončil za čárou. Kuriózní gól, který znamenal brzké vedení Sportingu.

To mohl ve 25. minutě po přízemním centru Santose navýšit Goncalves, ale tentokrát se Marafona vyznamenal. O minutu později mohl neproměněnou šanci potrestat vyrovnávacím gólem nebezpečnou střelou Guedes, ale nakonec byl opět nebezpečnější Sporting.

Ináciovu hlavičku po rohovém kopu ve 33. minutě ještě Marafona vyrazil. V následné protiakci se ale na levém křídle uvolnil Santos, využil nejistoty domácího brankáře a krásný lobem zdvojnásobil vedení svého týmu. Třetí gól mohl ještě v závěru prvního poločasu přidat Trincao, ale proti němu se nevyzpytatelný Marafona opět předvedl s výborným zákrokem.

Ani po změně stran se obraz hry příliš nezměnil a Paços Ferreira neukázal nic, čím by měl zvrátit průběh zápasu. Po Goncalvesově prostrčení se v 62. minutě krásným zpracováním uvolnil Trincao a druhou velkou příležitost v zápase už nezahodil - 0:3.

Sporting se v závěru zápasu už nikam příliš nehnal, ale příležitost dostali střídající hráči kteří poslední minuty zápasu dostatečně oživili. V 85. minutě mohl po Reisově centru z levé strany skórovat Chermiti, ale míč ve skrumáži s Marafonou do brány neprotlačil.

Stále teprve osmnáctiletý portugalský útočník se ale nakonec vstřeleného gólu dočkal. V poslední minutě nastaveného času ho přizemním centrem našel Gomes a Chermiti ve skluzu přidal čtvrtý gól Sportingu. Paços Ferreira tak podlehl favoritovi z Lisabonu 0:4 a zůstává na sestupové pozici s tříbodovým mankem na baráž. Sporting díky ztrátě prohře Bragy stáhl ztrátu na třetí místo a ještě může doufat v účast v příštím ročníku Ligy mistrů.

SL Benfica - SC Braga 1:0

06.05.2023 21:30

Góly: 67. Rafa Silva

Fotbalisté Benficy dali zapomenout na nedávné vzájemné zápasy a doma ve velmi důležitém utkání porazili třetí Bragu 1:0. Domácí celek měl po většinu zápasu nad soupeřem převahu, kterou ve vítězný gól přetavil v druhém poločase zkušený Rafa Silva.

Už úvodní minuty zápasu ukázaly, jak bude vypadat jeho průběh, pokud nepadne brzký gól. Braga hrála v zataženém obranném bloku a divoká rozehrávka brankáře Matheuse potvrdila, že přijela hrát na brejky. Benfica tak musela tvořit a první nebezpečné šance na sebe nenechaly dlouho čekat.

Po čtvrthodině hry se sám na Matheuse hnal Ramos, kterého ale brazilský brankář vytlačil mimo střeleckou pozici, a tak mladý záložník hledal centrem před prázdnou bránu nabíhajícího Mária. Před zkušeným záložníkem ale míč poslal do bezpečí Borja. Kolumbijský bek si další důležitý zákrok připsal o pět minut později, kdy riskantním skluzem v pokutovém území zabránil nebezpečné přihrávce mířící na Ramose.

Většina úvodní půle se odehrávala před bránou Bragy, která se nedokázala s usilovného tlaku vymanit. Ve 22. minutě měl gól na kopačkách Neres, ale jeho krajan Matheus proti jeho střele skvěle zasáhl.

Po změně stran se obraz hry příliš nezměnil. Ačkoliv bylo utkání pro oba týmy důležité, ukázalo se, proč má Benfica k titulu blíže. V 61. minutě se do další velké šance po perfektním Grimaldově centru dostal Ramos, který však hrůzostrašnou minelou potvrdil svou uvadající formu.

V 67. minutě se Braga ojediněle dostala ve větším počtu hráčů s míčem na půli Benficy a hned za to byla potrestána. Po ztrátě míče totiž k rychlému protiútoku zavelel Neres, jež přesnou průnikovou přihrávkou vyslal do úprku Rafu Silvu, který od půlky hřiště utekl svým obráncům a přesnou střelou poslal Benficu do vedení.

Na to Braga vůbec nedokázala zareagovat a po otevření hry jenom otevřela prostor pro nebezpečné protiútoky domácího týmu. Jedinou nadějnou šanci měl po Brumově centru v 85. minutě na hlavě Banza, ale poslal míč nad břevno. Benfica tak ve třetím vzájemném zápase sezóny konečně porazila Bragu a udělala velmi důležitý krok pro zisk titulu.

GD Chaves
Góly: 54. Riccieli - 80. Héctor Hernández, 89. João Teixeira (pen.)
Rio Ave FC
Góly: 45+1. Félix Correia, 76. André Vidigal - 35. Hernâni, 37. Leonardo Acevedo
Gil Vicente
Góly: 23. Ygor Nogueira, 33. Adriano, 51. Matheus Babi - 77. Fran (pen.), 80. Bilel Aouacheria