Liga Portugal - souhrn 28. kola: Sporting jde do trháku

05.04., 23:18, aktualizováno 08.04., 23:12
Carlinhos (© AFP)

Sporting v derby porazil Benficu a šest kol před koncem má na rivala v čele tabulky čtyřbodový náskok, navíc utkání k dobru. Braga doma prohrála 0:3 s Aroucou a dala příležitost Vitórii, ta uspěla v Portu.

Sporting CP - SL Benfica 2:1

06.04.2024 21:30

Góly: 1. Geny, 90+1. Geny - 45+3. Alexander Bah

Třetí lisabonské derby za necelý měsíc a půl a potřetí ze hřiště odcházeli hráči Sportingu jako šťastnější. Po postupu v semifinále poháru porazili svého největšího rivala také v důležitém ligovém zápase a mají nyní na čele tabulky čtyřbodový náskok a zápas k dobru. Do vedení je poslal v první minutě Geny Catamo, aby v nastaveném čase první půle srovnal Bah, v nastaveném čase druhého poločasu však opět udeřil Geny.

Ze zápasu bylo odehráno jen 45 vteřin a vyprodaný Estádio José Alvalade už poprvé bouřil radostí. Uzdravený Gonçalves se uvolnil na levém křídle a jeho sražená přihrávka se ideálně odrazila k na zadní tyči volnému Genymu Catamovi, který nabídnutou šancí nepohrdl a poslal Sporting do vedení.

Poté už následoval průběh, který se od začátku očekával. Jiskření emocí, velké množství faulů, neustálé hádky a brzy také první karty. Přímo o červenou si řekl Di María, který udeřil do obličeje Gonçalvese, ale sudí Dias situaci neviděl a videorozhodčí do hry nezasahoval.

Zkušený argentinský záložník byl tak jednou z hlavních postav u vyrovnávacího gólu. Ujal se totiž standardní situace z hloubi pole, odkud vyslal přesný centr na zadní tyč, kde se nejlépe zorientoval Alexander Bah a hlavou vyrovnal na 1:1.

Druhý poločas pak nabídl obraz hry, při kterém nejspíš výrazně zešedivěli fanoušci z obou táborů. Sporting byl suverénnější v kombinaci a kontroloval tempo hry, Benfica ale měla jasnější šance. K rozhodnutí se však zápas dlouho neschyloval.

Velkou příležitost z nenápadné pozice vytvořil Gyökeres, který v 52. minutě napálil břevno. Na druhé straně ještě z nenápadnější pozice Bah pořádně protáhl Israela. Ten byl v permanenci v 65. minutě, kdy ho kličkou položil David Neres a šance Sportingu zachránil Coates, který si zahrál na brankáře a odkopl míč mířící do prázdné brány.

Drama tak pokračovalo za vyrovnaného stavu, který mohl ukončit v 81. minutě Di María, jehož prudkou střelu pod břevno skvělým zákrokem vytáhl Israel. No a tak přišel v první minutě nastaveného času rohový kop na druhé straně hřiště. Ten propadl přes skrumáž na hranici pokutového území ke Genymu Catamovi, který si prvním dotykem zpracoval míč hrudníkem a následnou střelou z halfvoleje nedal hostujícímu brankáři Trubinovi jedinou šanci.

Na stadiónu po gólu v závěru propukla absolutní euforie, kterou málem v poslední šesté minutě nastavení utnula obrovská šance Leonarda. Tomu však před prázdnou bránou padl do střely Diomande. Hosté tak už stihli jenom jít do oslabení, když uviděl druhou žlutou kartu za druhý tvrdý faul Aursnes. Sporting porazil Benficu 2:1 a má nyní na prvním místě se zápasem k dobru čtyřbodový náskok. Zisk titulu je zcela v jeho rukou.

SC Braga - FC Arouca 0:3

06.04.2024 19:00

Góly: 29. Serdar Saatçı (vl.), 34. Rafa Mújica, 89. Rafa Mújica

Skalp dalšího favorita získali fotbalisté Aroucy, kteří nečekaně hladce vyhráli 3:0 na půdě Bragy. Domácí Arsenalistas ztroskotali na neproměňování šancí, zatímco hosté byli v ofenzivní fázi kliničtí. Trenér Aroucy Daniel Sousa si tak připsal cennou výhru nad týmem, který po sezoně převezme.

Jeho současní svěřenci mu ale dělali na Estádio Municipal de Braga velkou radost. Po ospalejším úvodu zápasu všechny ve 24. minutě probral Cristo, jehož prudká rána orazítkovala tyč domácí branky. Cristo se do šance dostal po rychlém zisku míče a okamžitém protiútoku a to byla zbraň Aroucy i v následujících minutách. Jen o dvě minuty později střelou z dálky protáhl Jason brankáře Matheuse.

Mezi 20. a 30. minutou zápasu měli hosté jednoznačně navrch a ve 28. minutě domácí stoper Saatci marně chytal Mújicu, s jehož zakončením si musel poradit Matheus. Z následného rohového kopu už ale inkasoval, když si míč do vlastní brány hlavou poslal právě Saatci.

Braga kromě předržování míče vůbec nepůsobila jako favorit a Arouca její ležérnost efektivně trestala. Ve 34. minutě Cristo vyslal do úniku Mújicu, s jehož bráněním měli problém Saatci i Matheus, s jehož vyběhnutím si španělský útočník poradil kličkou a pohodlně zakončil do prázdné brány - 0:2.

Hned po inkasování mohla Braga snížit a vypracovat si ještě v prvním poločase nadějnou pozici pro obrat, ale Abel Ruiz nepřekonal dobře vyběhnutého De Arruabarrenu. Uruguayský brankář se ale stal hlavní postavou až po změně stran.

V 59. minutě krásně vytáhl povedenou Brumovu střelu z hranice pokutového území. O minutu později Bruma změnil svou roli ze střelce v nahrávajícího, ale zakončující Fernandes také ztroskotal na De Arruabarrenovi. Ten byl hrdinou svých spoluhráčů i fanoušků v 74. minutě, kdy obrana nechala zakončit hlavou zcela volného Banzu, ale hostující gólman byl znovu připraven.

Domácí sice v druhém poločase zvýšili ofenzivní aktivitu, ale stále otevřenější obranou dávali prostor k protiútokům, které Arouce jdou velmi dobře. Po jednou takovém se Jason zbavil dvou obránců a poslal prudkou střelu, která se od Mújicy šťastně odrazila až za brankovou čáru a skóre bylo už 0:3.

Za tohoto stavu už Braga nedokázala v závěru zápasu jakkoliv zareagovat a doma s Aroucou si připsala šokující prohru 0:3. Zkomplikovala si tak situaci v souboji o čtvrté a třetí místo, do kterého se velmi vážně může zapojit její rival Vitória.

Portimonense
Góly: 25. Héctor Hernández, 76. João Correia - 72. Carlinhos, 83. Midana Cassamá, 90+1. Igor Formiga
06.04. 16:30
Famalicão
3:2
FC Vizela
Góly: 8. Chiquinho, 43. Riccieli, 90+5. Théo Fonseca - 55. Jason Lokilo, 81. Samuel Essende