Liga Portugal - souhrn 21. kola: Velká trojka nezaváhala

17.02.2023, 23:15, aktualizováno 21.02.2023, 00:14
Radost hráčů Sportingu (© AFP)

V pondělní dohrávce Sporting porazil venku Chaves, dva góly ze tří zaznamenal Pote. Porto rozhodně nedominovalo, ale proti Rio Ave se nakonec dočkalo očekávané výhry. Další tři body má rovněž Braga, která si věděla rady s Aroucou. Casa Pia se rozešla bez gólu s Vitórií...

GD Chaves - Sporting CP 2:3

20.02.2023 20:00

Góly: 34. João Teixeira, 90+6. Héctor Hernández - 8. Pedro Gonçalves (pen.), 61. Pedro Gonçalves, 70. Nuno Santos

Fotbalisté po dvou nevydařených zápasech zabrali a po výhře 3:2 získali těžce vydřené tři body na půdě nováčka GD Chaves. Dramatický zápas krom pěti vstřelených gólů ovlivnily ještě dva neuznané góly a dvě penalty.

První pokutový kop byl k vidění už v 8. minutě. Domácí brankář Moura po dobrém zásahu proti Gonçalvesovi již nezachytil vyražený míč a stáhl za nohu Paulinha. K exekuce penalty se postavil už tradiční exekutor Gonçalves a prudkou přízemní střelou nabídnutou šanci ke skórování proměnil.

Další gól a velký klid na kopačky hostujících hráčů mohl ve 25. minutě přidat po přesném přízemním centru Trincãa Paulinho, ale z malého vápna trefil pouze břevno. Na druhé straně mohl neproměněnou šanci trestat Coatesovi uniknuvší Juninho, ale trefil vyběhnutého Adána.

Domácí se nakonec vyrovnávacího gólu dočkali z mnohem nenápadnější akce. Domácí kapitán a tahoun Teixeira se z velké vzdálenost odhodlal ke střele, která skočila přesně před Adánem a zapadla za jeho záda do sítě.

Sporting už do poločasu na vyrovnávací gól nedokázal zareagovat, ale po přestávce vstoupil na hřiště s velkým odhodlání. Už v první minutě po změně stran našel Nuno Santos přízemním centrem na malém vápně Paulinha, který se už podruhé nemýlil, ale radost mu zkazilo ofsajdové postavení.

Spolupráce Santose s Paulinhem se opakovala i o deset minut později a třicetiletému útočníkovi se tentokrát hlavou opět povedlo vstřelit gól. I tentokrát však zasáhla moc videorozhodčího, který odhalil Paulinhův ofsajd.

Roli tahouna týmu tak musel opět potvrdit v 60. minutě Pedro Gonçalves. Ten si po Ináciově přihrávce rychle zpracoval míč, několika rychlými kroky uprchl svým obráncům a z podobného místa jako v první poločase Teixeira technickou střelou vrátil vedení na stranu Sportingu.

Chemie mezi Nunem Santosem a Paulinhem během deštivého pondělního večera prostě fungovala. Paulinho v 70. minutě doběhl nakopnutý míč za obranu a našel přesnou přihrávku z druhé vlny dobíhajícího Santose, který svým šestým gólem v sezóně navýšil vedení "Lvů".

Utkání však zdaleka nebylo u konce a nabídlo přítomným fanouškům dostatek vzrušení. O první se postaral domácí obránce Ponck, když nezpracoval zpětnou přihrávku, čehož mohl využít střídající Chermiti, ale ve velké šanci ho vychytal Moura.

Oba aktéři se znovu střetli v 85. minutě, kdy Sylla srazil ve vlastním pokutovém území Gonçalvese a sudí Nobre nařídil druhou penaltu v zápase. Šance na hattrick se vzdal faulovaný Gonçalves a přenechal pokutový kop mladíkovi Chermitimu. Ten svou první ligovou penaltu neproměnil, když Moura vystihl směr střely a míč vyrazil na roh.

Závěrečné slovo nakonec měli domácí. V poslední 6. minutě nastaveného času našel Sousa dlouhým centrem v pokutovém území volného Hernándeze, který prudkou hlavičkou snížil stav utkání na konečných 2:3. Sporting tak po prohře v minulém kole s Portem opět v lize vítězí a oplatil Chavesu srpnovou porážku.

SC Braga - FC Arouca 2:0

19.02.2023 19:00

Góly: 1. Abel Ruiz, 81. Simon Banza

Braga zvládla povinnost nutnou pro boj o příčky nejvyšší a porazila na svém stadiónu Aroucu. Cestu za výhrou Arsenalistas proti sedmému týmu ligové tabulky zahájil už v 17. vteřině zápasu Abel Ruiz, vítězné razítko pak přidal v závěru zápasu Banza.

Jako ve zlém snu si museli připadat hráči Aroucy na začátku zápasu. V předchozím vzájemném střetnutí trvalo Braze 23 sekund k otevření skóre. Nyní se povedlo svěřencům Artura Jorgeho tento čas stáhnout ještě o šest vteřin. Braga se díky nákopu po rozehrávce rychle dostala na polovinu soupeře, kde si před pokutovým územím Ruiz patičkou narazil s Ricardem Hortou, a pak technickou střelou z hranice šestnáctky otevřel skóre.

Arouca v této jinak vydařené sezóně drží jeden nešťastný rekord. Obdržela tři nejrychlejší góly v tomto ročníku a všechny padly do 30 vteřin. V srpnu takto brzké inkasování vedlo k šestigólovému debaklu, ale tento scénář se nyní neopakoval. Hosté hráli v obraně zodpovědně a do konce úvodní půle svého soupeře k ničemu dalšímu nepustili, sami si však také žádnou šanci nevypracovali.

Ani po změně stran se na hřišti neodehrával karneval nádherných fotbalových akcí. Největší šancí dlouho byla Medeirosova střela z halfvoleje, kterou ale v 60. minutě dokázal vyrazit brankář De Arruabarrena.

Arouca byla směrem dopředu bezradná a dostávala se pouze k těžkým střelám z dálky. Na druhé straně tak udeřil mnohem efektivnější tým domácích. Po centru ze standardní situace se procpal k zakončení hlavou Castro, což ještě dokázal De Arruabarrena vyrazit, ale k dorážce do prázdné brány se dostal Banza a potvrdil tak dobrou střelecko formu.

Největší šanci Aroucy měl na kopačkách v 88. minutě po Syllově nádherném prodloužení patou za obranu Mújica, ale skvělého Matheuse nepřekonal ani napoprvé, ani napodruhé, a ani napotřetí. Braga tak i díky svému brankáři dokráčela k výhře 2:0, která jí udržuje v kontaktu s čelem ligy.

FC Porto - Rio Ave FC 1:0

18.02.2023 21:30

Góly: 44. Toni Martínez

Fotbalisté FC Porto v nečekaně vyrovnaném domácím utkání porazili nováčka Rio Ave. O výhře obhájce mistrovského titulu rozhodl jediným gólem v utkání na konci prvního poločasu španělský útočník Toni Martínez.

Porto se v posledních zápasech spoléhá zejména na silnou defenzívu, a proto neměl úvod utkání příliš vysoké tempo. O první velkou šanci zápasu se dokonce postarali hosté, když Boateng po centru hlavičkoval do tyče a dorážející Pereira dokonce vstřelil gól. Oba útočníci však v momentu přihrávky stáli v ofsajdu.

O další velký vzruch se postaral zkušený Samaris, když ve 28. minutě střelou z volného přímého kopu pořádně protáhl brankáře Costu. Bývalý záložník Benficy byl i u další velké šance, když vybojoval míč ve středu hřiště pro Gugu, který z velké dálky prověřil bdělost Costy, který střelu musel vyrazit na roh.

Porto hrálo v prvním poločase druhé housle, ale nakonec to byli jeho hráči, kteří šli do kabin šťastnější. Ve 44. minutě se na levém křídle uvolnil Wendell, který svým přízemním centrem našel Toniho Martíneze, jehož šajtle byla nechytatelná - 1:0.

Hostům gól do šatny částečně sebral vítr z plachet, ale nadále se hnali za vytouženým gólem. V 58. minutě se po rychlém přechodu do útoku dostal za obranu Boateng, ale svůj sprint na bránu zakončil pouze střelou do boční sítě.

Z vyhlášené defenzívy Porta zdaleka nešel takový respekt jako v minulých zápasech. Costa se při výběhu na centr nedomluvil se Zaiduem a po vzájemné srážce mu vypadl míč z rukavic. Dotírající útočníci se ale k míči neprotlačili.

V samotném závěru utkání se pak mohli prosadit hráči na obou stranách, ale ve všech případech selhalo zakončení. Za domácí ve velkých šancích selhali Loader a Eustáquio, za hosty mohl v posledních minutách vyrovnat Boateng, ale osamocen netrefil hlavou centrovaný míč. Porto si tak připsalo šesté ligové vítězství v řadě a vytrvale pronásleduje vedoucí Benficu.

Famalicão
Góly: 74. Xavi Quintillà (pen.) - 48. Iván Jaime, 82. Paulo (vl.), 90+4. Alexandre Penetra
18.02. 19:00
Estoril
1:3
Ferreira
Góly: 50. Chico Geraldes - 16. Adrián Butzke, 26. Nigel Thomas, 64. Jordan Holsgrove