Liga Portugal - souhrn 19. kola: Pořadí na čele se nemění

04.02.2023, 18:31, aktualizováno 07.02.2023, 00:17

Benfica nezaváhala proti Casa Pia a upevnila si pozici na prvním místě. Deset bodů na lídra soutěže ztrácí Braga, která v neděli odpoledne rozstřílela Famalicão, a osm Porto, které si poradilo s Vizelou. Stoprocentní byl v pondělní dohrávce rovněž Sporting, jenž si odvezl body ze hřiště Rio Ave...

Rio Ave FC - Sporting CP 0:1

06.02.2023 22:15

Góly: 84. Youssef Chermiti

Sporting po dominantním zápase s Bragou málem opět ztratil s papírově slabším soupeřem. Dlouho trvající bezbrankový stav na hřišti Rio Ave ale v závěru utkání svým prvním ligovým gólem v kariéře zlomil osmnáctiletý Youssef Chermiti, a zajistil tak Sportingu chudé vítězství.

Jakoby hostující hráči v úvodní dvacetiminutovce byli hlavami stále v Lisabonu. Žádná ofenzivní smršť se totiž tentokrát nekonala a více ze hry měli spíše domácí, na kterých ovšem zase šlo poznat, že jsou ve výsledkové i herní krizi.

Poté už začali přebírat iniciativu hosté, avšak obrana Rio Ave jasně ukazovala, proč v letošním ligovém ročníku patří mezi ty lepší. V celém prvním poločase tak byla největší šancí Moritova střela z hranice pokutového území, která jen těsně minula bránu.

Ani druhý poločas na podmočeném hřišti příliš fotbalové krásy nenabídl. Velkou šanci si v 53. minutě vypracovali domácí, když se k protiútoku po rohovém kopu vydal Boateng, ten kličkou posadil na zadek Inácia a jeho radosti zabránil až připravený Adán.

Sporting se snažil hrozit hlavně z centrů do pokutového území. Jeho vládce ale byl brankář da Siqueira, jenž si všechny míče stahoval pro sebe. První velkou šanci tak Sporting může datovat až do 65. minuty, kdy se k dalekonosnému pokusu odhodlal Gonçalves a orazítkoval břevno.

Spásnou nakonec pro Sporting byla 84. minuta a spolupráce mladých talentů. Ináciovu průnikovou přihrávku z půlky hřiště sice zaregistroval stoper William, jenže nedokázal cestě míče zabránit, a ten propadl k volnému Chermitimu. Osmnáctiletý útočník ve velké možnosti neváhal, a přestože si brankář da Siqueira na balón sáhl, otevřelo se skóre utkání.

Vedení už si Sporting v závěrečných minutách pohlídal a mohl slavit své třetí ligové vítězství v řadě. Na tuto sérii dosáhl už potřetí v sezóně, ještě se mu jí každopádně nepodařilo překonat. Příští týden proti Portu tak stojí před týmem Rubéna Amorima velká výzva.

FC Porto - FC Vizela 2:0

05.02.2023 19:00

Góly: 41. Pepê Aquino, 86. Mehdi Taremi

FC Porto pokračuje v surfování na vlnách dobrých výsledků. Tentokrát si poradilo s Vizelou, kterou na Estádio do Dragão porazilo 2:0. Hráči z Porta si na každý poločas nechali jeden gól a navíc už v pátém soutěžním utkání v řadě neinkasovali.

Porto navzdory několika herním nedostatkům prožívá výsledkovou pohodu a v domácím utkání s Vizelou bylo jasným favoritem. Tuto roli opravdu plnilo a bylo aktivnějším týmem na hřišti. Přesto se na velkou šanci dlouho čekalo, hostující brankář Buntič moc práce neměl.

Nakonec měl na svém kontě jenom jeden nenáročný zákrok, musel totiž v závěru první půle lovit míč, bohužel pro něj, ze své brány. Evanilson využil na levém křídle zaváhání v rozehrávce Vizely, zatáhl míč do pokutového území a přesně našel nabíhajícího krajana Pepêho, který míč nikým nehlídán uklidil do prázdné brány.

Jen pět minut po změně stran mohla další zaváhání v rozehrávce Vizely opět potrestat stejná dvojice. V prohozených rolích, kdy Pepê nahrával, se ale Evanilson nepředvedl a ve stoprocentní šanci trefil jen rychle vyběhnutého Buntiče.

Jestli něco zdobí v posledních týdnech Porto, tak je to obrana. Zodpovědný přístup a hlavně obrovská zkušenost defenzivní řady, která má i s třiadvacetiletým Máriem nejvyšší věkový průměr v lize, zajistily, že si Vizela za celé utkání nevypracovala výraznou šanci.

Naopak v 86. minutě ještě jednou rozjásalo domácí fanoušky Porto. Právě Mário uprchl na pravé straně hřiště všem obráncům a poslal do pokutového území přízemní centr, který našel Taremiho, a íránský útočník se nemýlil. Taremi tedy prolomil své čtyřzápasové čekání na gól.

Porto zvládlo další kapitolu náročného programu a udržuje naději na obhajobu mistrovského titulu. Na vedoucí Benficu, která má odehraný jeden zápas navíc, ovšem ztrácí stále dost, konkrétně osm bodů.

SC Braga - FC Famalicão 4:1

05.02.2023 16:30

Góly: 22. Enea Mihaj (vl.), 79. Simon Banza, 90+1. Bruma, 90+1. Bruma - 71. Leandro Sanca

Braga si po těžkém debaklu v minulém kole okamžitě před vlastními fanoušky napravila svou reputaci a jednoznačně porazila Famalicão 4:1. Domácí v utkání dlouho o gól vedli, hostům se podařilo vyrovnat, ale silná koncovka, ve které se prosadily i čerstvé posily, nakonec obrátila vývoj utkání ve prospěch Bragy.

Úvodní poločas naznačoval, že se domácí hráči navzdory změnám v sestavě a rozestavení z těžké porážky ještě nevzpamatovali. Úvodní půle totiž nabídla vyrovnanou podívanou se zmatky v koncovce obou týmů.

Ve 22. minutě se ale štěstěna naklonila na stranu Bragy. Al Musrati našel přesným křižným pasem na levém křídle volného Medeirose, který míč zatáhl do pokutového území a vyslal přízemní centr, jež se od špičky hostujícího stopera Mihaje odrazil do brány, a poslal tedy domácí do vedení.

Jinak se však v utkání dlouho nic podstatného nedělo. A o hlavní zábavu se postarala až závěrečná dvacetiminutovka. V 71. minutě jako blesk z čistého nebe udeřilo Famalicão. Centr z pravé strany hřiště se, přes Cadizovo prodloužení hlavou, dostal až na zadní tyč k volnému Sancovi, který po dvou minutách na hřišti potrestal nedůraz obrany Bragy a srovnal stav utkání.

Vyrovnané skóre nicméně vydrželo jen osm minut. Braga trpělivě kombinovala před zataženým blokem Famalicãa a skulinek nakonec využila. Po rychlé narážečce Pizziho s Gomézem druhý jmenovaný předložil míč před odkrytou bránu Banzovi, a ten svému bývalému týmu vstřelil už třetí gól v sezóně.

Vcelku vyrovnaný zápas dostál nevyrovnanému výsledku v nastaveném čase. V první minutě nastavení nová posila Pizzi zpracoval v pokutovém území prudký centr pro novou posilu Brumu, který prokázal své střelecké schopnosti a navýšil na 3:1.

Zkrat defenzívy hostů podtrhl Bruma o dvě minuty později, kdy prošel s míčem půl hřiště, protáhl se mezi dvěma obránci a vyslal nepovedenou střelu. Tu si však brankář Júnior nešťastně srazil za vlastní záda a daroval Brumovi druhý gól při debutu v dresu Bragy. Arsenalistas si tak ve finále poradili s Famalicãem hladce 4:1, udržují obecně kontakt s čelem ligy.

SL Benfica - Casa Pia AC 3:0

04.02.2023 19:00

Góly: 35. João Mário, 43. João Mário, 71. Alexander Bah

Benfica potvrdila skvělou formu v letošním ročníku portugalské nejvyšší soutěže i v lisabonském derby s houževnatě hrající Casa Piou a díky konstantnímu výkonu od začátku až do konce ji porazila hladce po výsledku 3:0. V Primeira Lize tak zvítězila již počtvrté za sebou a se ziskem parádních třiapadesáti bodů z dvaceti zápasů si vytvořila na čele tabulky jedenáctibodový odstup od druhého Porta.

Její sobotní protivník naopak nenavázal na minulý úspěch se zachraňující se Santa Clarou (2:1) a zůstává na dělené páté příčce se třiceti body. O osudu tohoto duelu rozhodl João Mário dvěma trefami v úvodním dějství, nicméně ozdobou byl neprosto unikátní zásah exslávisty Alexandera Baha, který v 71. minutě uzavřel gólový účet. Jasný favorit zpočátku vyčkával a téměř k ničemu se nedostával, ale deset minut před přestávkou šel do vedení.

Z ničeho nic se prosadil třicetiletý záložník João Mário, jenž si po hezké akci na levém křídle a finální zpětné nahrávce Davida Nerese téměř od brankové čáry seběhl do středu pokutového území protivníka a okamžitou střelou uklidil míč do sítě kolem bezmocného brankáře Ricarda Batisty. Neuběhlo ani dalších osm minut a Mário pojistil vedení svého celku, jelikož zužitkoval křižnou přihrávku Álexe Grimalda do volného prostoru a ve skluzu neminul poloprázdnou branku.

AC po změně přitlačilo a snažilo se více střílet, avšak gólman Vlachodimos v podstatě neměl výraznější práci až do závěrečného hvizdu. Zhruba dvacet minut před koncem přišla neuvěřitelná Bahova chvíle, která zvedla ze sedadel téměř všechny fanoušky na Estádio da Luz. Pětadvacetiletý dánský obránce převzal balón na vlastní polovině, přeběhl s ním více jak polovinu hřiště a po efektivní kličce ho nechytatelně zakroutil z osmnácti metrů pod břevno.

CS Marítimo
Góly: 2. Euller, 21. Steven Vitória (pen.) - 27. Cláudio Winck (pen.)
Boavista FC
Góly: 60. Gabriel Silva, 86. Gabriel Silva - 13. Vincent Sasso, 64. Vincent Sasso