Liga Portugal - souhrn 14. kola: Benfica selhala s Bragou

23.12.2022, 23:20, aktualizováno 31.12.2022, 00:13
Goncalo Ramos (© AFP)
Benfica sice stále drží vedení v Primeira Lize, nicméně před Novým rokem se její náskok na čele ztenčil na pět bodů po jasné porážce na půdě Bragy. Porto totiž naopak rozstřílelo Aroucu a upevnilo si druhou pozici. Třemi body po mistrovství světa vykročil i Sporting. který neměl problém s posledním celkem tabulky, tedy Pacosem de Ferreira. Casa Pia se výhrou nad Portimonense posunula na pohárové příčky...

FC Porto - FC Arouca 5:1

28.12.2022 22:15

Góly: 1. Otávio, 18. Mehdi Taremi, 34. Mehdi Taremi, 50. Mehdi Taremi, 70. Jerome Opoku (vl.) - 75. Bruno Marques

Velký návrat do ligových bojů po neobvykle dlouhé reprezentační pauze ohlásilo FC Porto, které potvrdilo roli favorita a na svém stadiónu rozdrtilo Aroucu 5:1. V utkání exceloval hlavně Mehdi Taremi, který se hattrickem posunul do čela tabulky střelců.

Domácí i bez zraněného kapitána Pepeho, za nějž kapitánskou pásku převzal jeho neméně zkušený stoperský kolega Marcano, od úvodní minuty zcela dominovali. Už po 23 vteřinách hry otevřel skóre Otávio, který byl nejblíž k dorážce nebezpečné Veronovy střely a šťastným obloučkem trefil odkrytou bránu.

Hosté se z brzkého gólu nesesypali a snažili s nepříznivým výsledkem něco dělat, ale v modrobílém dresu po hřišti běhal hladový Taremi. Ten za sebe v 17. minutě pustil Galenův přízemní centr a naběhl si do pozice, ve které ho skvěle našel Veron a íránský útočník poprvé rozvlnil síť.

Na druhý gól si musel Taremi počkat přes čtvrthodinu. Otávio dlouhým centrem zachytil jeho náběh za obranu, kde si Taremi zkušeně podržel za zády hostujícího kapitána Bassa a ještě zkušeněji zakončil za záda nešťastného De Arruabarreny.

Během 35 minut bylo po nadějích letos dobře hrající Aroucy na zisk cenného výsledku z půdy Porta, a ani po změně stran se herní projev outsidera příliš nezvedl. Opět v úvodní minutě došlo v obraně hostů k velkým zmatkům a bylo pro ní štěstím, že Mário ve stoprocentní šanci promáchl a střelu Wendella vyhlavičkoval z brány Basso.

V 50. minutě byl ale hrdina Basso opět nešťastníkem, když ve snaze zabránit přihrávce jen namazal do větší šance Taremimu. Ten velké šance umí proměňovat a brzy po změně stran završil svůj hattrick, který ho poslal do vedení v tabulce střelců.

Ani tři góly však nestačily k ukojení Taremiho ofenzivních choutek a v 70. minutě byl dvojnásobný střelec z mistrovství světa u další gólové situace. Po úniku na levém křídle se pokusil o centr šajtlí, který k jeho štěstí srazil stoper Opoku k odkryté bližší tyči a náskok Porta už byl pětigólový.

Hru hodně oživil v útoku domácích střídající Martínez, který se po první neproměněné šanci dokonce prosadil, ale jeho gól nebyl kvůli ofsajdu uznán. Na druhé straně tak přece jenom udeřili i hosté. K ojedinělé střelecké příležitosti se dostal Marques, který z 20 metrů trefil mezeru mezi stopery a uklidil míč k tyči.

Zaplněné tribuny na Estádio do Dragão jásaly před závěrečným hvizdem ještě jednou. Ke gólové dorážce se po hlavičce Cardosa dostal zkušený Marcano, ale v momentě střely se nacházel v ofsajdu a gól byl odvolán. Porto ale tyto okolnosti vůbec nemusely trápit, protože po dominantním výkonu porazilo Aroucu 5:1 a ukázalo velkou formu před novým kalendářním rokem.