Fortuna liga - souhrn 21. kola: Dunajská Streda sesadila Slovan

24.02.2023, 19:33, aktualizováno 25.02.2023, 19:23

Slovan Bratislava nevyhrál ani třetí jarní zápas, na své konto si připsal další remízu a zaplatil za to ztrátou prvního místa, na to se posunula Dunajská Streda. Ve hře o titul je i Trnava, když si poradila s Trenčínem. V neděli Žilina přetlačila Ružomberok...

MŠK Žilina - MFK Ružomberok 2:0

26.02.2023 17:30

Góly: 9. Andrej Stojcevski, 86. Samuel Gidi

V 21. kole Fortunaligy získal MŠK Žilina dôležité body v boji o hornú nadstavbovú šestku, keď v nedeľnej dohrávke zdolal MFK Ružomberok 2:0 (1:0).

Hneď v prvej minúte duelu mala veľkú šancu Žilina. Po rýchlej krídelnej akcii Bari nahral Gidimu, ktorý bol sám pred bránkou hostí, ale minul ju. V deviatej minúte domáci prelomili prehustenú obranu Ružomberka. Sprava prihrával Rusnák, Gidi prenechal Stojčevskému a ten namieril presne do hornej polovice bránky k vzdialenejšej žrdi - 1:0. V 23. minúte Kaprálik vyhral súboj na pravej strane a naservíroval loptu Essombovi, ktorý sám pred Ťapajom trafil iba ružomberského gólmana. V 25. minúte sa do lopty oprel Bari, no veľmi dobre zakročil Ťapaj.

V 54. minúte centrovaná lopta skončila na brvne Belkovej bránky. O štyri minúty Ďuriš hneď po striedaní poslal prihrávku pred Ťapaja, no Kaprálikovi k zakončeniu chýbalo pol kroka. V 68. minúte to z prvej vyskúšal Bobček, ale Belko predviedol veľmi dobrý zákrok a zachránil. V 72. minúte prihrávku z pravej strany trafil v sklze kapitán Ružomberka Zsigmund; Belko opäť podržal svoj tím. V 73. minúte po Kopáskovom zakončení musel zasahovať Ťapaj. Obrana Liptákov loptu následne odkopla na rohový kop. V 84. minúte Ťapaj loptu netrafil ideálne, a jeden zo žilinských hráčov vystrelil vedľa pravej tyče ružomberskej brány. V 85. minúte mal šancu Šefčík, avšak nevyrovnal. V 86. minúte napálil Gidi z veľkej diaľky a jeho rana skončila presne pri ľavej tyči - 2:0. V tretej nadstavenej minúte Kopáskov prudký center na zadnú žrď Galčík sklzom tesne minul. MŠK Žilina zabral bodovo naplno a v nedeľnej dohrávke zdolal Ružomberok 2:0, čím posilnil svoju šancu na účasť v prvej nadstavbovej šestke.

Spartak Trnava - AS Trenčín 3:2

25.02.2023 15:00

Góly: 3. Filip Twardzik, 6. Kelvin Ofori, 40. Taiwo Abdulrahman - 59. Artur Gajdoš (pen.), 64. Njegoš Kupusović

Spartak Trnava bodoval v 21. kole Fortunaligy podľa očakávaní naplno, keď v City Arene zdolal AS Trenčín 3:2 (3:0).

Už v tretej minúte sa lopta po zblokovanej strele Taiwa dostala k Twardzikovi, ktorý zakončením z prvej prepálil všetko, čo mu stálo v ceste - 1:0. V šiestej minúte sa v dobrej pozícii ocitol Ofori a presnou strelou k tyčke prekonal Vozinhu - 2:0. V 14. minúte Taiwo dokázal v ťažkej pozícii pretlačiť loptu cez brankára Vozinhu a vyzeralo to na ďalší zásah Spartaka. Tesne pred bránkovou čiarou ju však odkopol Bagin. V 19. minúte vystrelil spoza šestnástky Twardzik, no iba tesne vedľa brány. V 24. minúte dostal Taiwo prihrávku za obranu a ocitol sa blízko súperovho brankára. Vozinha proti nemu úspešne vystúpil a strelu vyrazil. V 26. minúte sa po centri od rohovej zástavky k streleckému pokusu dostal Štetina. Vozinha jeho hlavičku chytil do rukavíc. V 33. minúte Mikovičovej hlavičke chýbala razancia a Vozinha ju skrotil. V 40. minúte si Taiwo po veľkom zaváhaní trenčianskej obrany a brankára Vozinhu spracoval dlhý nákop Takáča, aby vzápätí poslal loptu do prázdnej brány - 3:0. V 44. minúte Soares vyslal pokus zvnútra pokutového územia, ale Takáč bol na mieste. Trnava schádzala do kabíny na polčas s trojgólovým vedením.

V 59. minúte Kozlovský prenikol cez viacerých protihráčov až do súperovej šestnástky, kde bol faulovaný. Rozhodca bez väčšieho váhania odpískal penaltu. Gajdoš ju kopol k pravej tyčke, čo bolo presne na opačnú stranu, ako čakal brankár Takáč. Trenčín upravil stav na 3:1. V 63. minúte Mičuda na hranici malého vápna našiel Kupusovića, ktorý z jasnej pozície znížil na rozdiel jediného gólu - 3:2. Dovtedy jasný zápas dostal v tejto chvíli dramatický náboj. V 79. minúte Štefánik skúsil prekvapiť súperovho brankára, keď zakončil z priameho kopu z poriadnej diaľky. Lopta nakoniec preplachtila mimo priestoru troch žrdí. V 83. minúte pokus Gajdoša letel síce blízko k tyčke, ale nebol dostatočne prudký a Takáč ho chytil. V závere duelu sa roztrhlo vrece s kartami. V tretej nadstavenej minúte Hollý po roztržke s Paurom dostal druhú žltú a v zápase predčasne skončil. Spartak Trnava zdolal AS Trenčín 3:2 a vďaka víťazstvu si upevnil tretiu priečku v tabuľke, pričom znížil stratu na Slovan. Trenčín ostáva desiaty.

DAC Dunajská Streda - MFK Skalica 2:1

Góly: 66. Martin Černek (vl.), 84. Mateus Brunetti - 33. Andrej Fábry

FC DAC 1904 Dunajská Streda otočil prekvapujúco nepriaznivý polčasový stav a nad MFK Skalica dokázal v 21. kole Fortunaligy zvíťaziť 2:1 (0:1).

V 26. minúte Blackman prihral v šestnástke hostí Gavrićovi, ktorého delovku Junas dobrým zákrokom vyrazil na rohový kop. V 32. minúte mohli opäť skórovať domáci. Gavrić centrom na pravú stranu vysunul Pinta, ktorý z prvej napálil nad Junasovu bránku. V 33. minúte Yao z ľavej strany našiel Fábryho a ten strelou po zemi prekvapil nielen seba, ale i brankára Petráša a všetkých divákov - Skalica viedla na Žitnom ostrove 1:0. V 36. minúte došlo k súboju na hranici šestnástky Záhorákov a hlavný arbiter nariadil pokutový kop. Loptu si na biely bod postavil kapitán DAC-u Zsolt Kalmár a minul pravú tyč Junasovej brány. Po polčase schádzali súperi z ihriska za prekvapujúceho jednogólového vedenia Skalice.

V 62. minúte Ramadan zoči voči Junasovi neuspel, pretože gólman Záhorákov predviedol veľmi dobrý zákrok. V 66. minúte Blažek po centri Kalmára loptu nešťastne predĺžil na zadnú tyč, kde striehol Ramadan. Zasiahol Černeka, ktorý si dal tečom vlastný gól - 1:1. V 76. minúte Niarchos dostal prihrávku pred Junasom, avšak zle trafil loptu. V 84. minúte obdržal druhú žltú a teda červenú kartu Černek. Priamy kop rozohral Ramadan a Brunetti v sklze pohodlne zasunul loptu za Junasov chrbát - 2:1. Vo štvrtej nadstavenej minúte skončila tesne nad brvnom Vlaskova strela z priameho kopu. Dunajská Streda zdolala Skalicu 2:1 a keďže Slovan v Zlatých Moravciach zaváhal, dostala sa na čelo Fortunaligy.

Dukla Banská Bystrica - Tatran Liptovský Mikuláš 2:0

Góly: 20. Martin Rymarenko, 51. Andrija Balić

V 21. kole Fortunaliga potvrdil MFK Dukla Banská Bystrica papierové predpoklady a zdolal posledný celok tabuľky MFK Tatran Liptovský Mikuláš 2:0 (1:0).

V deviatej minúte poslal Záhumenský zľava pas do druhej vlny. Na bielom bode sa ocitol osamotený Balić, a z prvej zakončil vedľa Polačekovej bránky. V 20. minúte center zľava vyriešil Polaček boxovaním, no nechal pri tom prázdnu bránku, ktorú volejom z diaľky trafil Rymarenko - 1:0. V 38. minúte Polievka zo stredu poľa vyslal pas na pravé krídlo, odkiaľ centroval Balić. Tiesnený Rymarenko zakončil tesne vedľa. Prvý polčas sa nadstavoval dve minúty.

V 49. minúte voľný Polievka dostal loptu na biely bod, a jeho pokus zblízka v poslednej chvíli zablokoval Spychka. V 51. minúte center Polievku z priameho kopu Liptáci vyriešili, lopta sa však odrazila na hranicu šestnástky a Balić debut v novom klube zavŕšil gólom - 2:0. V 60. minúte centroval sprava Slávik a hoci bol jeho center tečovaný, našiel Polievku, ktorý vyslal volej nad bránku Polačeka. V 66. minúte sprava vošiel do šestnástky Slávik. Zasekol si Nečasa, lenže znova tam bol Spychka, blokujúci pokus v gólovej šanci. V 89. minúte voľný Dedič hlavičkoval na zadnú žrď, kde pred ďalšími hráčmi Liptákov zasiahol Gorosito. Viac sa už nestalo, a tak Dukla Banská Bystrica zdolala posledný Liptovský Mikuláš 2:0 a stále živí šancu na prvú nadstavbovú šestku.

FC Zlaté Moravce - Slovan Bratislava 1:1

Góly: 53. Richard Križan (vl.) - 25. Vladimír Weiss

FC ViOn Zlaté Moravce dokázal v 21. kole Fortunaligy remizovať s ŠK Slovan Bratislava pred vlastnými divákmi 1:1 (0:1), čím belasých pripravil o líderskú pozíciu v tabuľke.

V šiestej minúte získal loptu za šestnástkou Kankava a hneď vystrelil. Tesne minul pravú žrď. V 14. minúte po opakovanom centri hlavičkoval Križan, lenže tesne vedľa brány. Lukáč si vydýchol. V 25. minúte otvoril skóre duelu Vladimír Weiss. Podarilo sa mu to zakončením z priameho kopu. Lukáč sa hádzal k ľavej žrdi, ale na strelu kapitána Slovana bol prikrátky - 0:1. Arbiter v prvom polčase nadstavil len jednu minútu.

V 53. minúte Sloboda posunul loptu na pravé krídlo Suľovi, ktorý prihrával na malé vápno. Križan si v sklze pred Almeidom strelil vlastný gól, pretože Almeida sa lopty nedotkol. Zlaté Moravce vyrovnali na 1:1. V 56. minúte Green prihrával pod seba. Čavričova strela bola nedôrazná a skončila na brániacom hráčovi. Hneď nato Abubakari zakončil nožničkami do brvna. V 88. minúte Lovat nabíjal po tráve, a Zuberu zblízka nedostal loptu za Lukáča. Druhý polčas sa nadstavoval štyri minúty, no počas nich sa už skóre viackrát nemenilo. ŠK Slovan Bratislava iba remizoval na pôde FC ViOn Zlaté Moravce po výsledku 1:1, hoci po prvom polčase nad papierovo slabším rivalom viedol.

Železiarne Podbrezová - Zemplín Michalovce 2:2

24.02.2023 17:30

Góly: 25. Mikuláš Bakaľa, 80. Daniel Pavúk (pen.) - 16. Issa Adekunle, 32. Wisdom Uda Kanu

Podbrezová, ktorá už má istú prvú šestku, sa v predohrávke 21. kola Fortunaligy vytrápila doma s Michalovcami, s ktorými uhrala bod po remíze 2:2 (1:2).

V tretej minúte Száraz pred Kabongom zasiahol nohou. V 16. minúte Marcin dlhou loptou našiel nohu Adekunleho Issu a ten poľahky skóroval do prázdnej brány - 0:1. V 20. minúte hlavičkoval Bartoš a Száraz mal aj šťastie. V 25. minúte strieľaná prihrávka Talakova našla Bartoša, ktorý nemal problém rozvlniť sieť - 1:1. V 32. minúte veľmi chyboval gólman Ludha. Loptu vo veľkom vápne odovzdal Kanuovi a toho čakala ľahká práca - 1:2. V 36. minúte z diaľky strieľal Bariš a veľmi dobre zasiahol Száraz. V 42. minúte po vzhliadnutí videa rozhodca zrušil žltú kartu a udelil Marcinovi priamo červenú. Od tejto chvíle hrali hostia o hráča menej.

V 48. minúte Száraz pokryl bližšiu žrď a zachránil pred Kuzmom. V 76. minúte opäť úradovalo video, po prezretí ktorého rozhodca ukázal na biely bod v michalovskej šestnástke. Tréner hosťujúceho tímu Norbert Hrnčár ako reakciu na tento počin stiahol svojich hráčov z ihriska. Po krátkej pauze sa žltomodrí vrátili. Loptu si postavil Pavúk a bez väčších problémov vyrovnal na 2:2. V 82. minúte mohli "železiari" zápas otočiť. Kuzma však loptu napálil iba do Száraza, ktorý ju vytesnil na žrď. V 86. minúte Pavúk hľadal hlavu Horváta, no tomu z piatich metrov chýbali na zakončenie centimetre. V šiestej nadstavenej minúte sa Kotula rútil sám na bránu, a veľmi dobrým zákrokom ho vychytal Ludha. Východniari mohli v Podbrezovej zvíťaziť. Favorizované Železiarne Podbrezová na domácej tráve zaváhali a v predohrávke iba remizovali s Michalovcami 2:2.