Fortuna liga - souhrn 18. kola: Slovan se posunul zpátky do čela

11.11.2022, 19:30, aktualizováno 13.11.2022, 19:24
Dunajská Streda zvládla duel na hřišti trojnásobně oslabeného Trenčína a do neděle se posunula na první místo před Slovan Bratislava, ten však zvládl svůj následný duel s Ružomberokem, takže na čele tabulky došlo zase ke střídání stráží. Trnava v páteční předehrávce otočila nepříznivý stav se Skalicí, tři body má rovněž Podbrezová. Žilina nezvládla zápas s Michalovcemi a osmigólová přestřelka mezi Zlatými Moravci a Banskou Bystricou skončila remízou 4:4...

Slovan Bratislava - MFK Ružomberok 2:0

13.11.2022 17:30

Góly: 48. Eric Ramírez, 57. Vladimír Weiss

V poslednom - 18. kole jesennej časti Fortunaligy porazil v Bratislave ŠK Slovan MFK Ružomberok 2:0 (0:0).

V dvanástej minúte zakombinovali Čavrič s Ramírezom. Druhý menovaný namieril iba do miest, kde bol Krajčírik. Tomu lopta vypadla, Slovanisti tam však nemali hráčov na dorážku. Vzápätí obdržal žltú kartu domáci obranca Lucas Lovat. V 21. minúte Čavrič vyhral osobný súboj pred šestnástkou s Madleňákom. Spätnou prihrávkou vytvoril dobrú šancu Pauschekovi, ktorý zvnútra vápna prestrelil. V 37. minúte Weissova koncovka išla tesne vedľa. V 48. minúte veľmi dobre prenikol do pokutového územia Kucka. Z pravej strany nabil Ramírezovi, ktorý sa presadil na dvakrát strelou hore do vzdialenejšej časti brány - 1:0. V 51. minúte Čakvetadze stroskotal na Krajčírikovi. Išiel z uhla a Krajčírik zasiahol ľavou nohou. Dorážka Ramíreza bola slabá a trafila len hráča pred bránou. Ibaže po konzultácii s VAR-om hlavný rozhodca dodatočne odpískal pokutový kop. Krajčírik mal faulovať Čakvetadzeho.

Žltú kartu za svoj zákrok zinkasoval Krajčírik. Gólman Liptákov uhádol smer lopty a vychytal Weissa, ktorý uspel až z dorážky, hoci ani na druhýkrát sa lopte do siete nechcelo - 2:0. V 73. minúte bol kartou napomínaný Lukáš Pauschek. V 77. minúte Ramírez nepremenil čistú šancu. Dostal pas medzi dvoch brániacich hráčov a obišiel Krajčírika, no potom na bránkovej čiare trafil Masla, ktorý sa stihol vrátiť. V 84. minúte sa Slovan dostal do rýchleho brejku a bol v prečíslení. Weiss posunul doprava Greenovi, ktorému chcel darovať gól, ale Green zvnútra šestnástky netrafil odkrytú bránu. Hlavný rozhodca nadstavil v zápase päť minút. Počas nich sa už skóre viackrát nezmenilo, a tak líder tabuľky Slovan Bratislava porazil na domovskom Tehelnom poli MFK Ružomberok 2:0 (0:0). Zazimuje pohodlne na prvom mieste tabuľky.

Železiarne Podbrezová - Tatran Liptovský Mikuláš 1:0

12.11.2022 15:00

Góly: 8. Moses David Cobnan

V poslednom, 18. jesennom kole Fortunaligy zdolal favorizovaný FK Železiarne Podbrezová MFK Tatran Liptovský Mikuláš tesne 1:0 (1:0).

Vo ôsmej minúte Cobnan zoči-voči Sváčekovi nezaváhal a poslal loptu k pravej žrdi - 1:0. V jedenástej minúte mali domáci ďalšiu veľkú šancu. Kováčikovu strelu zblokoval jeden z hráčov na bránkovej čiare. V 23. minúte Bakaľova hlavička tesne minula ľavú tyč.

V 31. minúte pokus Popovića zlikvidoval Ludha. V 35. minúte Ludha vybehol z brány, čo sa hostia pokúsili využiť. Gólman Podbrezovej bol mimo šestnástky, ale napokon loptu hlavou odvrátil na roh. V 41. minúte nepresne hlavičkoval Václavik. V 42. minúte vo veľmi dobrej pozícii netrafil loptu Kuzma. V 43. minúte prudká strela Paraja skončila na brvne.

Veľkú šancu mal tri minúty po obrátke Cobnan. Rútil sa na Sváčeka, a brankár Liptákov ho vychytal. V 57. minúte dostali dobrú príležitosť i hostia. Jendrišek zakončil, ale nechal vyniknúť Ludhu. Skúsený futbalista sa ospravedlnil Popovićovi, ktorý mu nabiehal. V 58. minúte chytil hlavičku Cobnana Sváček.

V 78. minúte napriahol z veľkej diaľky Staš a opäť musel zahviezdiť Ludha. V 88. minúte iba desať minút po vybehnutí na trávnik stihol zinkasovať druhú žltú kartu Totka a putoval pod sprchy. V 89. minúte veľkú príležitosť skórovať zahodil Kuzma, ktorý sa dostal do zakončenia po vydarenej akcii a prihrávke Breznaníka. Po troch nadstavených minútach zápas skončil.

Podbrezová vyhrala nad posledným Liptovským Mikulášom 1:0.

AS Trenčín - DAC Dunajská Streda 0:4

Góly: 85. Zsolt Kalmár, 88. Zsolt Kalmár (pen.), 90+1. Dominik Kružliak, 90+3. César Blackman

V zápase posledného kola jesennej časti Fortunaligy medzi Trenčínom a Dunajskou Stredou podobne ako v ďalších dueloch padlo niekoľko červených kariet. DAC vyhral na Považí 4:0 (0:0).

Už vo ôsmej minúte videl žltú kartu Emeka. V dvanástej minúte Gajdošova strela spoza šestnástky preletela tesne vedľa ľavej žrde. V 22. minúte po zakončení spoza šestnástky zasahoval Kukučka. Loptu vyrazil končekmi prstov, dostihol ju Blackman a z uhla poslal ďalší prízemný pokus. Kukučka si poradil aj s ním.

V 25. minúte Hollý trafil iba mimo brány DAC-u. V 30. minúte na Gajdošov roh vyskočil Emeka. Jeho hlavička mierila do brány, lenže na čiare zastavil loptu Blackman. V 38. minúte hostia predviedli rýchly brejk. Blackman z pravej strany poslal loptu po zemi na prvú žrď. Leginus vletel do súboja, predbehol Piresa, ale nezakončil presne.

Už v ďalšej minúte Emeka i svoj druhý zápas dohral ako vylúčený. Kým proti Ružomberku to bolo po desiatich minútach, teraz so šťastím vydržal 39 minút. Pod sprchy musel po zbytočnom "šliapaku" v strede poľa.

V 64. minúte musel predčasne dole z ihriska ďalší Trenčan. Stojsavljevič stiahol rukami unikajúceho hráča a zaslúžene videl druhú žltú. V 72. minúte Kalmár zakrútil loptu ponad múr, no zároveň i vysoko nad Kukučkovu bránu. V 82. minúte Gavričova strela z 18-tich metrov letela tesne nad brvno.

V 85. minúte hostia využili dvojnásobnú presilovku. Usadili sa vpredu s veľkým počtom hráčov. Pinto z rohu pokutového územia poslal oblúčik pred bránu, kde sa presadil Kalmár - 0:1.

V 86. minúte Piresov faul v rohu šestnástky znamenal penaltu a tretiu červenú kartu pre Trenčín. Autorom gólu z pokutového kopu bol Kalmár - 0:2.

V nadstavenom čase najprv Pinto z pravej strany odcentroval na hlavu Kružliaka, ktorý osamotený rozvlnil sieť - 0:3. Potom po pravej strane ušiel Blackman a prekonal Kukučku strelou z ostrého uhla. Dunajská Streda vyhrala v Trenčíne 4:0.

FC Zlaté Moravce - Dukla Banská Bystrica 4:4

Góly: 60. Tomáš Ďubek (pen.), 75. Adam Brenkus, 77. Giannis Niarchos, 90+5. Tomáš Vestenický - 23. Jakub Uhrinčať, 51. David Depetris, 56. Róbert Polievka, 69. David Depetris

V poslednom - 18. jesennom kole Fortunaligy v zápase bohatom na góly remizoval FC ViOn Zlaté Moravce s celkom MFK Dukla Banská Bystrica 4:4 (0:1).

Vo ôsmej minúte sa zažltilo Šuvalijovi po tom, čo taktickým faulom zastavil Polievku, ktorý ťahal nebezpečný protiútok. V 23. minúte Uhrinčať pretavil center Polievku z rohového kopu na gól, keď na zadnej žrdi prehlavičkoval brániaceho Čonku - 0:1.

V 26. minúte videl žltú kartu Záhumenský: na kraji obrany fauloval prenikajúceho Almeidu. Nasledoval priamy kop domácich. Tri minúty po obrátke bol Rymarenko v súboji s Čonkom neskoro a za faul obdržal žltú kartu. V 50. minúte prudko pálil Niarchos a činiť sa musel gólman Hruška. V 51. minúte Slávik poslal presnú loptu z pravého krídla pred bránku a jej trajektóriu priam hokejovo zmenil Depetris - 0:2.

V 56. minúte predviedol tanec s domácou defenzívou Polievka. Poslednou otočkou si pripravil loptu na pravú nohu a prestrelil i brankára Lukáča - 0:3. V 58. minúte Mondek napriahol z voleja z pravej strany; lopta trafila do tváre brániaceho Záhumenského. Ten ju následne priľahol rukou, takže sa pískala penalta pre domácich.

Pokutový kop s prehľadom premenil Ďubek. Hrušku poslal na opačnú stranu bránky - 1:3. V 63. minúte Willwéber zložil na zem po pravom krídle šprintujúceho Almeidu a videl žltú kartu. V 69. minúte urobil veľkú chybu brániaci Suľa, ktorý si na súperovom góle prakticky pripísal asistenciu. Úspešným strelcom sa stal tentoraz Depetris - 1:4.

V 72. minúte opustil hraciu plochu po druhej žltej a následne červenej karte Záhumenský. V 74. minúte sa Almeida uvoľnil a vystrelil z hranice šestnástky. Jeho pokus zneškodnil pripravený Hruška. V 75. minúte Brenkus z voleja napálil odrazenú loptu k tyčke - 2:4.

V 77. minúte Brenkusov center z rohového kopu z pravej strany poslal hlavou do siete Niarchos - 3:4. Ďalšiu príležitosť mal Niarchos v 80. minúte. Domáci útočník sa pretlačil až k strele z bezprostrednej blízkosti, no gólu zabránil brankár Hruška.

V piatej nadstavenej minúte prudký pas Suľu z pravého krídla poslal do siete striedajúci útočník Vestenický. Potom bol vylúčený aj hosťujúci tréner. Zápas sa nadstavoval osem minút. Zlaté Moravce remizovali s Banskou Bystricou 4:4.

Zemplín Michalovce - MŠK Žilina 3:2

Góly: 10. Matúš Marcin, 48. Brian Peňa, 54. Matúš Marcin - 16. Kristián Bari, 73. Andrej Stojcevski

V 18. kole jesennej časti Fortunaligy zdolali na domácej tráve Michalovce celok MŠK Žilina 3:2 (1:1).

Hneď v prvej minúte bol v zaujímavej pozícii Kanu. Belko musel jeho pokus vyraziť na rohový kop. Vo štvrtej minúte Mendez posielal loptu do päťky, kde si nabehol Marcin. Bari odvrátil na ďalší roh. V piatej minúte Kotula zahral loptu rukou, za čo mu rozhodca Kiss udelil žltú kartu.

Domáci môžu byť radi, že z toho nebola červená. V desiatej minúte Zemplín zrealizoval signál. Jánošík rozohral na krátko a Kanu prihral Marcinovi, ktorý silnou ranou otvoril stav stretnutia - 1:0.

V 16. minúte sa Kanu dostal za obranu Žiliny. Zoči-voči Belkovi však nepochodil a poslal loptu tesne vedľa. Vzápätí skončilo gólom menšie zaváhanie domácej defenzívy. Iľko odzbrojil futbalistov Zemplína a vysunul Bariho, ktorý strelou po zemi vyrovnal na 1:1. V 26. minúte sa Jeřábkovi na tvári objavila tržná rana. V 44.minúte Száraz bez problémov pokryl súperov pokus.

V 48. minúte Kanu vyzvŕtal obranu hostí a poslal loptu do vápna, kde bol pripravený Perez - Vico. Menovaný nezaváhal a strhol vedenie na stranu východniarov - 2:1.

V 53. minúte Stojchevski nedokázal vo vápne odvrátiť loptu preč. Marcin svojím druhým presným zásahom v zápase upravil už na 3:1.

V 72. minúte dobre zapracovali žltozelení. K lopte sa v strede šestnástky dostal Kaprálik, ale ani na dvakrát neprekonal Száraza. Avšak hneď v ďalšej minúte Bariho center sklepol Iľko na nohu Stojchevského, ktorý z pohľadu "Šošonov" znížil na 2:3. V 75. minúte Kaprálik potrápil až štvoricu domácich hráčov. Odstavil ho Kotula, ktorý odvrátil na roh. Hráč hostí si márne pýtal pokutový kop.

V 77. minúte mal tutovku na kopačke Jánošík, ale jeho nie veľmi vydarenú strelu zastavilo brvno. Po piatich nadstavených minútach zápas skončil. Michalovce porazili Žilinu 3:2.

Siedmy Zemplín má momentálne v tabuľke o jeden bod menej, ako jeho práve zdolaný súper, no zároveň má zápas k dobru, takže prienik do nadstavbovej šestky o titul ešte pred zimou nie je nereálny.

Spartak Trnava - MFK Skalica 2:1

11.11.2022 17:30

Góly: 47. Azeez Oseni, 90+5. Erik Daniel - 17. Andrej Fábry

Spartak Trnava otočil nepriaznivý polčasový stav a s nováčikom zo Skalice zvíťazil v predohrávanom dueli 18. kola Fortunaligy 2:1 (0:1).

V trinástej minúte pekne zahrala Trnava a Junas zachytil pätičku Taiwa. V 17. minúte išiel nováčik zo Záhoria do vedenia. A to po veľkej chybe trnavského gólmana Takáča, ktorý bol cez týždeň hrdinom svojho mužstva v Slovnaft Cupe. Tentoraz neudržal strelu Fábryho asi z 30-tich metrov - 0:1.

V 36. minúte mal Taiwo dobrú príležitosť zrovnať stav. Uvoľnil sa v pokutovom území, ale po centri Oseniho sieť nerozvlnil. V 43. minúte Kóša premenil na hlavičku priamy kop Oseniho. Junas si vydýchol, keď lopta tesne minula ľavú žrď jeho brány. Do kabín schádzali tímy za jednogólového vedenia hostí.

Dve minúty po obrátke Oseni zachytil hosťujúce odvracanie lopty, ktorú si spracoval na hranici šestnástky a z voleja trafil pravý roh - 1:1. V 53. minúte Fábry nabil Vlaskovi. Bývalý hráč Trnavy namieril do žrde. V 62. minúte nepotešil fanúšikov červenočiernych Kóša. Neustrážil Yaa a do strely Baumgartnera, ktorý mal pred sebou odkrytú bránku, nastavil stehno Štetina.

V 70. minúte dobre vystrelil Koštrna. Junas sa hádzal k pravej žrdi, ale pred ním to zastavili spoluhráči. V 73. minúte zachránil Junas. Danielov center hlavičkoval na bránku Skalice Azevedo, ale neskóroval. V 75. minúte Taiwo prihral po zemi Azevedovi, ktorý zakončil tvrdo, no veľmi nepresne. V 79. minúte Kóša predviedol veľmi dôležitý zákrok, keď za seba nepustil "čistú" loptu Yaa.

V 82. minúte preveril pozornosť Takáča Fábry. Gólman Trnavy vytlačil loptu spod brvna. V piatej nadstavenej minúte sa strelou na druhú žrď presadil Daniel. Stalo sa tak po spolupráci s Osenim. Trnava vyhrala nad Skalicou gólom v samom závere 2:1.