FINÁLE SLOVENSKÉHO POHÁRA 2004/05

10.05.2005, 11:41
Aktuality
V nedeľňajšom finále Slovenského pohára zdolali futbalisti Dukly Banská Bystrica obhajcu minuloročného prvenstava Artmediu Bratislava 2:1. Pre Duklu to bol prvý zisk Slovenského pohára v samostatnej ére Slovenska.

Dukla Banská Bystrica - Artmedia Bratislava 2:1 (2:0)

V Nitre, kde sa finále Slovenského pohára hralo, začala lepšie Dukla, keď po prvej štandardnej situácii sa ujala vedenia. Center Leitnera ešte Čobej pred číhajúcim Fabušom vyrazil, Šebo odkopol, ale iba na Pečovského hlavu, ktorý spoza šestnástky hlavou preloboval domácich obráncov. Artmediu inkasovaný gól zaskočil a jej snahu o rýchlu odpoveď väščinou zastavila ofsajdová pasca Bystričanov. V 16. minúte ešte Leitnerova strela z priameho kopu výraznejšie neohrozila Čobeja, ale o šesť minút Jakubko po Svintekovej zblokovanej strele napálil loptu z voleja k ľavej žrdi a zvýšil vedenie Dukly na dva góly. Potom pohrozili aj hráči Artmedie, Fodrekovu strelu z 20. metrov zaskočil Zajaca a tesne pred koncom I. polčasu mohol znižiť Šoltís, ale netrafil Šebovu centrovanú loptu.

Po zmene strán sa Bratislavčania tlačili dopredu, no banskobystrická obrana ich nepúšťala k zakončeniu. V 56. minúte centroval Tchuř, lopta sa dostala k Šebovi a ten rozvlnil sieť, ale gól neplatil pre zdvihnutú zástavku asistenta rozhodcu Slyška. Onedlho mieril Gajdoš tesne nad, no v 65. min Artmedia znížila, keď Šoltis po priamom kope z petnástich metrov krásne trafil do pravého horného rohu Zajacovej bránky. Dukla mohla odpovedať, no Jakubko prestrelil. Na druhej strane poslal loptu hlavou nad bránu Borbély. V 82. minúte Zajac včasným vybehnutím zmaril šancu striedajúcemu Mikuličovi. Hráči Artmedie robili všetko pre to, aby si vynútil aspoň predĺženie, ale cez pozornú obranu Banskobystričanov sa nevedeli presadiť. Päť minút pred koncom riadneho hracieho času navyše prišli o Ďuricu, ktorý sa zranil a tak obhajca musel dohrávať v desiatich. Artmedia zo zúfalého tlaku už nič nevyťažila, takže Dukla získala Slovenský pohár prvý krát v samostatnej ére Slovenska.

Góly: 5. Pečovský, 24. Jakubko - 65. Šoltis.
ŽK: 29. Kentoš, 42. Svintek, 76. Ľ. Vyskoč - 21. J. Ďurica.
Rozodovali: Micheľ - Slyško, Balko.
Diváci: 2 474.

Dukla: Zajac - Ľ. Vyskoč, Páleník, Kentoš, M. Pančík ml. - Bukač (66. F. Kunzo), Pečovský, Svintek (81. Semeník), Leitner - Jakubko, Fabuš (54. Kulík).

Artmedia: Čobej - Kotula (77. Bukvič), Burák, J. Ďurica, Tchuř - V. Gajdoš (68. Vaščák), Borbély, J. Kozák, Šoltis - Fodrek (68. Mikulič), Šebo.

Autor: Ľuboš Pažický