FIFPro na základě průzkumu znovu varuje před přetěžováním

26.05.2022 15:59 - Aktuality
 
Hráčská asociace FIFPro vydala další varování před přetěžováním profesionálních fotbalistů. Z průzkumu, který nechala asociace zpracovat, vyplývá, že se s přibývajícím množstvím zápasů stále zvyšuje riziko zranění i psychických dopadů. Takřka polovina hráčů by si přála úpravu současného reprezentačního kalendáře.

Průzkum zahrnoval 1055 hráčů z anglické, italské, španělské a francouzské ligy. Více než polovina z nich uvedla, že utrpěla zranění kvůli přetížení z náročného zápasového programu. Podobný závěr vyplynul i z průzkumu mezi trenéry a odborníky, kteří zdůrazňují i vyšší riziko psychických problémů a vlivu náročné sezony na osobní život hráčů.

Z oslovených by skoro polovina hráčů preferovala delší reprezentační okna, ale ne tak častá. Naproti tomu zhruba 26 procent reprezentantů by ponechala současný model. Zhruba 28 procent hráčů uvedlo, že nemají jasný názor.

"Dlouhá cestování vytváří tlak na zdraví i výkon hráčů, tělo často musí reagovat na náhlé změny času a klimatu. Někteří hráči nacestovali za poslední tři roky až 200 tisíc kilometrů. To je jako pětkrát obletět Zemi," uvedl reprezentant Chile Arturo Vidal. Pod výsledky průzkumu se podepsaly i další fotbalové osobnosti.

FIFPro uvedla jako příklad přetěžování hvězdy Liverpoolu Sadia Maného a Muhammada Salaha, které čeká v sobotu finále Ligy mistrů proti Realu Madrid. Pro oba to bude včetně přípravy 70. zápas v sezoně. Většinu z nich navíc odehráli v tzv. kritické zóně, kdy neměli mezi duely alespoň pětidenní odpočinek. Podle názoru drtivé většiny trenérů a odborníků oslovených v průzkumu by přitom fotbalista neměl za sezonu odehrát více než 55 utkání.
Autor: ČTK
Komentáře (4 / 0 nových)
jsemdement
26.05.2022 17:24
#
Penize > zdravi
REPLIKATOR
26.05.2022 19:24
#
fabec1222
27.05.2022 08:53
#
Jako ideální lék se tak jeví přidání zápasů v LM
santini
27.05.2022 11:56
#
odkedy je zakázané hráča striedať alebo dokonca nepostaviť? Komu vlastne ide táto "sťažnosť! - FA alebo a ligu alebo to vyslali len tak do vetra?
Sledování komentářů
Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.
sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé
Nový komentář
Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.
Registrace nového uživatele
Našli jste v článku chybu? Můžete nám ji oznámit.