Brankář Novota vytvořil rekord rakouské ligy

20.04.2014, 18:38
Aktuality
Aj keď v nedeľňajšom zápase s Grodigom inkasoval, jednu vec mu už nikto nevezme. Slovenský brankár Ján Novota v drese Rapidu Viedeň prekonal sériu bez inkasovaného gólu populárneho Herberta Feurera a natiahol ju presne na 623 minút. Komu za to vďačí a čo hovorí na historický míľnik?

Ich spolupráca trvá už takmer tri roky a tak aj jemu patrí poďakovanie, že sa mu darí. Reč je o trénerovi brankárov Raimundovi Hedlovi, tréningy sú zaujímavé aj tým, že Novotu preverí napríklad v počítaní, alebo mu povie štát a on mu odpovedá, kde sa nachádza. To preto, aby rozmýšľal a zároveň nestrácal koncentráciu na to, čo sa deje: "Vážim si dlhú sériu bez inkasovaného gólu, ale nepreceňujem ju. Aj by som ju vymenil za titul, ktorý v predstihu obhájil Salzburg," povedal s úsmevom bývalý brankár DAC Dunajská Streda pre Denník Šport.

Spoluhráči si ho doberali, že mu pomôžu k prekonaniu rekordu a kuli taktiku na čisté konto: vraj sa všetci postavia na bránkovú čiaru, on bude pobehovať v pokutovom území, aby nedostali gól. "Keď som rekord prekonal, pozrel som na časomer a ďalej sa koncentroval na zápas. Herbert Feurer je v Rakúsku uznávaný brankár, za Rapid odchytal takmer 300 ligových zápasov, získal s ním štyri majstrovské tituly a bol vo finále Pohára UEFA, reprezentoval na svetovom šampionáte 1982 v Španielsku. Preto si nesmierne vážim, že som práve takého skvelého brankára prekonal," hovorí Novota.

Ján Novota naposledy inkasoval v lige 9. marca v Innsbrucku od Wackeru (1:1), celkom bol spolu s nedeľnajším zápasom proti Grodigu bez gólu na čísle 623 minút. V 12. minúte zápasu však predsa len kapituloval a o sériu prišiel. Nteraz tak najlepšieho rekordmana Adolfa Antricha so 784. minútami zo sezóny 1971/1972 neprekoná.

Autor: Ľubomír Hudačko / Denník Šport