11. KOLO FRANCOUZSKÉ LIGY: ČECH KAPITULOVAL DVAKRÁ

30.10.2003, 10:39
Aktuality
Pět českých hráčů vyběhlo na stadióny uplynulý víkend během 11. kola nejvyšší francouzské soutěže. Nikdo z nich na sebe výrazněji neupozornil, a tak za zmínku snad stojí pouze první letošní dva góly v jednom zápase v síti Petra Čecha. Postarali se o to nabuzení hráči Olympique Marseille.

Po krachu v 10. kole (1:4 ve Štrasburku) i v Lize Mistrů (2:3 s Portem) se fotbalisté Marseille konečně dočkali vítězství. Před 48 000 diváky se na něj ale pořádně nadřeli: gól dali až v poslední minutě prvního poločasu díky penaltové dorážce Van Buytena, když střelu Hemdaniho Čech vyrazil. Druhý přidal střídající superkanonýr Drogba, který se tak se sedmi trefami přiřadil k Cissému a Giulymu v čele tabulky střelců. Co ostatní Češi v tomto zápase? Skácel v obraně domácích nevybočil z průměru, zato Vachoušek patřil k nejlepším hráčům na hřišti a na posledních devět minut byl střídán. Již tuto sobotu přivítá Rennes doma Štrasburk.

Ten nedokázal navázat na výhru nad OM a domácí neporazitelnost překvapivě ztratil s nepříliš silnými Métami. Hlavní zásluhu na tom měl střelec obou branek Maoulida, po zásluze oceněný deníkem Equipe nejvyšší známkou kola. V obraně Štrasburku nezklamal Václav Drobný, na rozdíl od minule výborného útočníka Ljuboji, který mimo jiné zahodil penaltu.

Dalších dvanáct prvoligových minut si na své konto připsal v Monaku Jaroslav Plašil, když na trávníku nahradil Rothena. Ani on však nic nezměnil na remíze 1:1, kterou si hráči knížectví zkomplikovali cestu za titulem: v čele tabulky jsou před druhou Marseille už jen díky lepšímu skóre. Ztratil ovšem další aspirant na nejvyšší příčky, Paříž Saint-Germain, když nedokázal v Ajacciu prodloužit svou sérii pěti vítězných zápasů.

Michel Pavon vedl své bývalé spoluhráče Bordeaux poprvé jako hlavní trenér. Dosavadní kouč Elie Baup odstoupil po téměř šesti letech, během nichž s týmem získal titul i pohár. Byla to první výměna na lavičce v letošním ročníku francouzské ligy – tak trochu, při pohledu na dlouhou řadu trenérských rošád, i alarm pro nás…

Výsledky 11. kola:
Auxerre – Montpellier 0:1 (40. Rouviere), Guingamp – Toulouse 1:0 (65. Sikimic), Lens – Lille 2:1 (72. Utaka, 74. Bakari – 33. Mancev), Štrasburk – Mety 0:2 (34. a 75. Maoulida), Ajaccio – PSG 0:0, Le Mans – Bastia 1:1 (18. Hautcouer - 19. Maurice), Marseille – Rennes 2:0 (45. Van Buyten, 77. Drogba), Nice – Bordeaux 0:0, Sochaux – Monako 1:1 (68. Frau – 21. Morientes), Nantes – Lyon 0:1 (67. Juninho)