HISTORIE MISTROVSTVÍ EVROPY - 1984

05.07.2004, 23:10
Aktuality
Podruhé v historii se evropský šampionát konal ve Francii. V roce 1960 skončila domácí reprezentace čtvrtá, když v souboji o bronz prohrála s Československem. Tentokrát toužila celá Francie po stupínku nejvyšším a na samotný vrchol měla zemi galského kohouta dostat generace kolem Michela Platiniho.

V lednu 1982 se v pařížské Sorbonně konalo slavnostní losování kvalifikace. Do bojů o evropský titul se přihlásilo 33 zemí, mimo tak zůstalo už jen Lichtenštejnsko. Jednotlivé týmy byly rozlosovány do čtyř pětičlenných a tří čtyřčlenných skupin, z nichž si účast na francouzském mistrovství vybojovali jen vítězové sedmi kvalifikačních skupin. Francie jako pořadatel měla účast jistou. Na finálovém turnaji bylo opět osm mužstev rozděleno do dvou skupin. Tentokrát se však hrálo i semifinále, což znamenalo, že postup do dalších bojů si zajistily první dva týmy z obou skupin. Vítězové semifinále se pak utkali ve finále o trofej Henriho Delaunaya. Poprvé se na mistrovství Evropy nehrálo utkání o bronzové medaile.

KVALIFIKACE

Československo v kvalifikaci
Po neúspěšném vystoupení našich fotbalistů na MS 1982 ve Španělsku se začala tvořit zcela nová reprezentace. Trenérské žezlo převzal po Jozefu Venglošovi František Havránek. První utkání nás čekalo 6. října 1982 v Bratislavě s výběrem Švédska. Vše se vyvíjelo dobře, ještě tři minuty před koncem utkání jsme vedli 2:0. Jenže do závěrečného hvizdu stačili tři korunky srovnat a bylo po radosti. Ve druhém utkání jsme narazili na úřadujícího mistra světa. 13. listopadu 1982 jsme dokázali v Miláně uhrát s Itálií remízu 2:2, a tak výpadek se Švédy byl zapomenut. Ovšem přišlo další nepovedené utkání. 27. března 1983 jsme na Kypru uhráli pouze remízu 1:1. Vše jsme napravili 16. dubna 1983 v Praze, když jsme stejného soupeře rozstříleli 6:0. 15. května 1983 přišlo na řadu velmi těžké utkání v Bukurešti. Zvítězili jsme 1:0, když jedinou branku vstřelil z penalty Ladislav Vízek. Najednou jsme byli hlavními favority na postup do Francie. Z euforie nás dostala odveta se Švédskem, hraná 21. září 1983 ve Stockholmu. Po porážce 1:0 jsme tvrdě dopadli na zem. 16. listopadu 1983 v Praze jsme dokázali porazit squadru azuru 2:0 a stále jsme byli ve hře o letenky do Francie. Situace ve skupině před posledním utkání s Rumunskem byla jasná. Abychom postoupili museli bychom jednoznačně zvítězit. Jinak by na evropský šampionát postupovali Rumuni. Souboj s Rumuny nakonec skončil nerozhodně 1:1, když až pět minut před koncem vyrovnával Milan Luhový. Zůstali nám tak pouze oči pro pláč, do Francie jeli fotbalisté Rumunska. Ještě hůře dopadli mistři světa Italové, když skončili ve skupině až čtvrtí.

Ostatní skupiny
V první kvalifikační skupině kralovali poslední vicemistři Evropy Belgičané, když za sebou nechali Švýcarsko, NDR a Skotsko. Druhou skupinu vyhrálo Portugalsko o jediný bod před fotbalisty SSSR. Ve skupině číslo tři naopak o bod předstihlo Dánsko Anglii. Ve čtvrté skupině se pak z postupu radovali Jugoslávci, když za sebou nechali fotbalisty Walesu, Bulharska a Norska. Z šesté skupiny postoupili do Francie reprezentanti NSR, když předčili Severní Irsko jen o skóre, s kterým jinak prohráli dvakrát 1:0. Z poslední skupiny nakonec postoupilo Španělsko a to díky jen většímu počtu vstřelených branek na úkor Nizozemska.

ZÁVĚREČNÝ TURNAJ

Skupina A
Do první skupiny byly vylosovány týmy Dánska, Belgie, Jugoslávie a domácí Francie, která byla největším favoritem na postup. Svou roli začala naplňovat již v zahajovacím utkání, kdy porazila Dánsko Platiniho brankou 1:0. V utkání se zranil fotbalista Evropy 1977 Simonsen, který si tak za Dánsko na šampionátu už nezahrál. Ve druhém utkání prvního kola zdolala Belgie Jugoslávii 2:0. Ve druhých zápasech skupiny A nejprve deklasoval domácí výběr Belgii 5:0, když hattrickem se blýskl Michel Platini. Stejným výsledkem rozstříleli Dánové Jugoslávii. V posledních utkáních dokončila spanilou jízdu skupinou Francie vítězstvím nad Jugoslávií 3:2, když svůj druhý hattrick na turnaji vsítil „velký Michel“. V utkání mezi Dánskem a Belgií se rozhodovalo o druhém postupovém místě. Když Belgie vedla již 2:0, vše se zdálo jasné. Jenže Dánové nic nevzdali a pět minut před koncem utkání dokonali obrat. Po vítězství 3:2 postoupili společně s Francií do semifinále mistrovství Evropy.

Skupina B
V prvních dvou utkání skupiny B se zrodily dvě remízy. Obhájce evropského titulu NSR hrál s Portugalskem bez branek a Španělsko s Rumunskem 1:1. V iberském derby zopakovali Španělé proti Portugalsku výsledek ze zápasu s Rumunskem. Naopak Němci dokázali porazit Rumunsko 2:1, když obě branky vstřelil Völler. V posledních zápasech si zajistili postup Portugalci vítězstvím 1:0 nad Rumunskem. O druhé postupové místo bojovali reprezentanti NSR se Španělskem. Němcům stačil bod, napomohla tomu i neproměněná penalta Španělska v první půli. Ovšem v závěru zápasu se trefil hlavou Maceda a Němci jeli domů. Španělsko tak skončilo ve skupině nakonec první a ze druhého místa šli do semifinále Portugalci.

Semifinále
V prvním semifinále se 23. června 1984 v Marseille střetla domácí trikolóra s Portugalskem. Zaplněný stadión byl svědkem nádherného zápasu. Ve 24. minutě šla Francie do vedení zásluhou Domerguea z trestného kopu. Portugalci odehráli zcela vyrovnanou partii a zaslouženého vyrovnání se dočkali čtvrt hodiny před koncem normální hrací doby. Chalana nacentroval a Jordao se hlavou nemýlil. To nebylo z jeho strany vše, krátce po zahájení prodloužení se trefil krásně z voleje a Francie byla nejednou blízko vyřazení. Avšak šest minut před koncem prodloužení vyrovnal svou druhou brankou v zápase Domergue. Vše se už schylovalo k exekuci pokutových kopů. Jenže pár vteřin před koncem prodloužení se k nevídanému sólu odhodlal Jean Tigana a jeho nezištnou přihrávku zužitkoval Michel Platini. Francie mohla slavit, byla ve finále. Naopak Portugalcům zůstal jen smutek, vždyť byli tak blízko.

Michel Platini těsně před vstřelením vítězného gólu v prodloužení semifinále proti Portugalsku.

Ve druhém semifinále mezi Španělskem a Dánskem také nebylo o dramatické situace nouze. Již v 6. minutě šli Dánové do vedení, když nejprve španělský brankář zlikvidoval hlavičku Elkjaera, ale na dorážku Lerbyho už byl krátký. Fotbalisté Španělska si následně vytvořili obrovský tlak, který vyvrcholil v 67. minutě, kdy se trefil Maceda. Další branka pak nepadla ani už v prodloužení, a tak po třetí v historii ME přišly na řadu pokutové kopy. V nich se střelci předháněli v úspěšnosti, až v poslední sérii přestřelil dánský kanonýr Preben Elkjaer. Španělsko tak postoupilo do finále proti Francouzům.

Finále
27. června 1984 v pařížském Parku princů vypuklo velké finále. Souboj mezi Francií a Španělskem rozhodovala trojice československých rozhodčích, z nichž hlavní byl Vojtěch Christov. Španělé pečlivě braní francouzské hvězdy. Michelu Platinimu stále dýchal na záda Camacho. V 57. minutě zahrával Platini volný přímý kop asi dvacet metrů od španělské branky a Arconada pustil lehký, ale falšovaný míč za brankovou čáru. Španělé znervózněli a poslední ránu jim uštědřili Francouzi v poslední minutě, když francouzský triumf dovršil Bellone. Země galského kohouta se dočkala prvního velkého triumfu, který bude vždy spojován s jedním mužem, s Michelem Platinim.

Michel Platini právě zahrává volný přímý kop, který se stal rozhodujícím momentem finále.