17.08.2008 14:30 CET
4 : 0
(3:0)

Chelsea rozstřílela Portsmouth

Také třetí tým velké čtyřky započal nový ročník vítězně. Chelsea si bez větších problémů poradila s Portsmouthem, což dokazuje výhra 4:0. O tu se přesnými zásahy postarali Anelka, Joe Cole, Lampard a Deco.

Chelsea měla před tímto utkáním problém se sestavením útoku a nakonec poslala do zápasu pouze Nicolas Anelku. Zbylí dva útočníci, Didier Drogba a Andrej Ševčenko, kvůli zranění neusedli ani na lavičku. Francouzského reprezentanta ovšem podporovala v útočném snažení hned pětice záložníků.

Od začátku bylo jasné, kdo je favoritem. Blues se v úvodních minutách zkoušeli prosadit především ze standardních situací a centry ze stran, k úspěchu to ale nevedlo. První vážnější situací se pro gólmana Jamese, který se představil s novým účesem, stala až dělovka Franka Lamparda, s tou si ale poradil.

Podobné štěstí už však neměl v 12. minutě, kdy domácí fotbalisté vstřelili gól. Anelka sklepl míč Ballackovi, ten okamžitě poslal krásnou přihrávku za obranu, kde se míče zmocnil Joe Cole a jako zkušený kanonýr prostřelil Davida Jamese. Po dvaceti minutách hry to byl opět zkušený reprezentační brankář Portsmouthu, který zachránil svůj tým od druhého inkasovaného gólu. V jasné tutovce vychytal Anelku.

Za pár okamžiků už ale Chelsea druhou branku oslavovala. Přetažený centr vrátil před bránu Deco, kde vyhrál hlavičkový souboj Anelka a poslal míč do brány. Vedení mohl v 30. minutě dokonce ještě pojistit, gólmana Jamese si sice obhodil, ale nedokázal už dostihnout míč na hrací ploše.

Londýnský klub musel už v prvním poločase sáhnout ke střídání, a to když zraněného Ballacka nahradil Florent Malouda. Těsně před přestávkou málem udeřil také Portsmouth, svou příležitost ale neproměnil a přišlo potrestání. Distin zahrál v pokutovém území rukou a nařízenou penaltu s jistotou proměnil Frank Lampard.

I přes jasné vedení Chelsea začala po přestávce mnohem aktivněji a výsledkem byly dvě šance prvních dvou střelců. Nejprve pálil po chybě defenzívy Pompeys zpoza hranice pokutového území Anelka, jenže přestřelil a následně se dostal do dobré pozice také Joe Cole, vedl si ovšem podobně jako jeho francouzský spoluhráč.

Portsmouth se absolutně nedostával do hry, nedokázal delší dobu udržet míč a pouze se bránil útokům Chelsea. V 65. minutě si však konečně vypracoval zajímavou příležitost. Po přihrávce od Crouche pálil z nadějné pozice Kranjčar, ale obětavým zákrokem srazil jeho pokus na roh stoper Carvalho. Druhému dějství chyběl především gól. Domácí fotbalisté se sice snažili navýšit své vedení, ale nedařilo se jim v koncovce. Těsně před závěrečným hvizdem se ovšem dočkali. Deco vypálil z úctyhodné dálky, David James se míč snažil vyrazit na roh, ale bohužel jenom změnil jeho směr, a to přímo do vlastní branky. Luizi Felipe Scolarimu se tak premiéra na lavičce Chelsea náramně vydařila.

Autor: Tomáš Honajzer