Bundesliga - souhrn 31. kola

02.05.2015, 17:27, aktualizováno 03.05.2015, 19:23
Hertha podlehla Mönchengladbachu, HSV vyhrálo na hřišti Mainzu a udělalo tím výrazný krok k záchraně. Leverkusen doma zdolal Bayern. Brémy porazily Frankfurt, Schalke otočilo zápas se Stuttgartem a Paderborn veze důležité body ze hřiště Freiburgu. Hoffenheim se rozešel s BVB smírně, stejně tak Wolfsburg s Hannoverem a bezbranková remíza byla k vidění na půdě Augsburgu...

Hertha BSC - Borussia Mönchengladbach 1:2

03.05.2015 17:30

Góly: 13. Valentin Stocker - 11. Max Kruse, 85. Ibrahima Traoré

Z učedníka se mistr nestal. Tým Luciena Favreho totiž družinu Pála Dárdaie porazil a atraktivní přetahovaná s Bayerem Leverkusen o přímou účast v základní skupině Ligy mistrů pokračuje. Minimálně do příštího víkendu, kdy uvidí jistě vyprodaný Borussia-Park jejich vzájemnou bitvu.

Na Olympijském stadionu v Berlíně překonal jako první Thomase Krafta záložník Max Kruse, jenže branka nemohla být uznána pro ofsajd. Sedmadvacetiletý fotbalista si však spravil chuť už v 11. minutě, když mu stačilo na Raffaelovu přihrávku jenom nastavit nohu - 0:1. Jenže už o dvě minuty později bylo zase srovnáno.

Salomon Kalou sice nejprve mezi dvěma obránci hlavičkoval pouze do břevna, ale od něj se balon odrazil přímo do míst, kam to měl nejblíže Valentin Stocker. Dorážka hlavou z malého vápna byla vskutku snadnou záležitostí - 1:1.

Následně přišly na pořad dne dva světlé momenty Granita Xhaky. Poprvé se proti němu skvěle vytáhl Kraft a podruhé zamířil tváří v tvář domácímu gólmanovi vedle.

V polovině druhého poločasu přišel na hřiště Ibrahima Traoré. A stačilo mu jen něco málo přes deset minut, aby parádním obstřelem zpoza velkého vápna do levého dolního rohu branky rozhodl o vítězství svého týmu - 1:2. Hertha BSC tedy bude mít ve zbývajících třech zápasech proti Borussii Dortmund, Eintrachtu Frankfurt a Hoffenheimu ještě co dělat.

Více informací k zápasu

1. FSV Mainz 05 - Hamburger SV 1:2

03.05.2015 15:30

Góly: 76. Yunus Malli - 37. Julian Baumgartlinger (vl.), 87. Gojko Kačar

Hamburger SV v závěru sezony srdnatě bojuje o održení. Znovu těsně vyhrál, tentokráte nad Mohučí a o bod se posunul nad sestupovou zónu.

V prvním poločase byli domácí více na balonu, ovšem ve 33. minutě jako by se hráči zalekli, když si po souboji s van der Vaartem kolumbijský záložník Elkin Soto poranil koleno a musel střídat. Místo něj přišel Yunus Malli, jenž už o čtyři minuty později z hrací plochy sledoval, kterak si kolega Julian Baumgartlinger dává výstavní vlastní gól.

Centr Heiko Westermanna přizvedl zhruba metr od hranice svého pokutového území tak, že v podstatě ukázkově přeloboval Lorise Kariuse - 0:1. Jednadvacetiletý brankář se po změně stran musel činit proti pokusům Pierre-Michela Lassogy a Gojko Kačara. Teprve potom si tým z Coface Areny uvědomil, že je třeba zabrat. Korejec Koo Ja-Cheol nejdříve trefil tyč, ale nedlouho poté už bylo vyrovnáno.

V 76. minutě si do vápna zaběhnul Španěl Jairo a následně poslal pod sebe do ideálního prostoru výbornou přihrávku. Pablo de Blasis si ji nechal procedit mezi nohama, neboť věděl, že spoluhráč Yunus Malli se nachází v ještě lepším postavení, takže nebude mít s přesným zakončením sebemenší potíž - 1:1.

Hosté z přístavního města se však ve své situaci nehodlali s dělbou bodů smířit, ovšem rozuzlení si nechali až na závěr utkání. Gojko Kačar se nejprve poněkud ukopl, jenže zásluhou spoluhráčů se k němu záhy dostal zpět a zpoza pokutového území trefil přesně k pravému dolnímu rohu branky - 1:2. Nutno dodat, že Karius viděl balon až na poslední chvíli.

Hned poté byl vyloučen Daniel Brosinski, ačkoliv nutno dodat, že to byla hodně přísná červená karta. I proto se už srovnat skóre Mohuči nepodařilo. Nicméně k absolutní jistotě záchrany v Bundeslize stačí svěřencům Martina Schmidta, pokud se tedy nechtějí ohlížet na výsledky ostatních zápasů, jedna jediná výhra ve třech zbývajících duelech. O osudu HSV ledacos napoví příští víkend, kdy v Imtech Areně přivítá též sestupem ohrožený Freiburg.

Bayer Leverkusen - Bayern Mnichov 2:0

02.05.2015 18:30

Góly: 55. Hakan Çalhanoğlu, 81. Julian Brandt

Bayern Mnichov ve značně kombinované sestavě nestačil v BayAréně na Leverkusen. O vítězství svěřenců Rogera Schmidta se přičinil Hakan Çalhanoğlu, jenž se parádně trefil z přímého kopu, a Julian Brandt. Bavořané si vypracovali tři stoprocentní gólové příležitosti, recept na překonání výborného Lena ale nenašel.

První nebezpečnou střelou utkání se prezentoval Mario Götze, v současné sestavě největší hrozba pro defenzivu Leverkusenu. Bernd Leno jeho ránu vyrazil trochu nešikovně před sebe, naštěstí pro něj obránci dokázali míč před Pizarrem odvrátit. Na druhé straně se radoval z gólu Stefan Kießling, hlavní rozhodčí ho však pro ofsajd neuznal. Nicméně opakovaný záběr ukázal, že zkušený útočník se v době přihrávky od Çalhanoğlua v postavení mimo hru nenacházel.

Pak přišla největší šance Bayernu v prvním poločase. Götze po perfektním vysunutí postupoval ze strany sám na Lena, kterého obešel a poslal míč do odkryté brány. Těsně před brankovou čárou ovšem dokázal odvrátit balón do bezpečí navrátivší stoper Tin Jedvaj. Slovinský stoper mohl deset minut nato sám skórovat, z malého vápna ale střílel vysoko nad.

Krátce po změně stran mohl otevřít skóre Claudio Pizarro, peruánský forward však sám před Lenem neuspěl a talentovaný gólman si připsal skvělý zákrok. A tak si slovo vzali domácí. K přímému kopu z nějakých dvaceti metrů se postavil Hakan Çalhanoğlu a jednadvacetiletý záložník s tureckými předky potvrdil svou pověst jednoho z nejlepších exekutorů těchto situací a i díky rozestoupené zdi pokořil Neuera.

Čtvrt hodiny před koncem mohl srovnat nejaktivnější hráč Bayernu Mario Götze, tváří v tvář Lenovi dlouho váhal se zakončením, nakonec se rozhodl pro jakýsi lob, se kterým si dobře postavená jednička Leverkusen poradila.

Rozhodnutí přinesla 81. minuta. Karim Bellarabi vybojoval míč na vlastní polovině hřiště, prchl s ním několik desítek metrů, aby pak vynikající průnikovou přihrávkou našel střídajícího Juliana Brandta. Teprve devatenáctiletý ofenzivní fotbalista byl v tu chvíli na hrací ploše zhruba pět minut, když převzal pas od Bellarabiho a tvrdou ranou z hranice šestnáctky na přední tyč překonal Manuela Neuera. O vítězi už nemohlo být pochyb!

SC Freiburg - SC Paderborn 1:2

02.05.2015 15:30

Góly: 40. Nils Petersen - 70. Lukas Rupp, 80. Lukas Rupp

V nesmírně důležitém souboji o setrvání v Bundeslize nestačil Freiburg i s Pavlem Krmašem a Vladimírem Daridou v sestavě na Paderborn, jehož kouč André Breitenreiter měl ve střídání opravdu šťastnou ruku.

Domácí mohli v případě výhry udělat výrazný krok k záchraně. Oproti tomu hosté se potřebovali vyšplhat ze sestupové zóny. První trefu viděl Mage Solar Stadion až pět minut před závěrem první půle. Prosadil se Nils Petersen, jenž byl velmi aktivní v podstatě už od samotného úvodu. Po přihrávce od Jonathana Schmida z pravé strany pokutového území se ocitl na malém vápně zcela neobsazen, díky čemuž mohl přidat svou sedmou branku v sezoně - 1:0.

Ve druhé půli se hosté snažili, jenže jejich snahy k ničemu kloudnému nevedly. A tak přišel po hodině hry na hřiště místo španělského obránce Rafy čtyřiadvacetiletý záložník Lukas Rupp. A začaly se dít věci. Šest minut mu stačilo, aby si naběhnul na šikovnou patičku Srdana Lakiće, udělal od hranice vápna další tři kroky a po zemi zamířil přesně podél vyběhnuvšího Romana Bürkiho - 1:1.

Čerstvá síla na hřišti byla evidentně při chuti a misky vah mohla převážit už z následující akce, jenže domácí brankář byl tentokrát proti. V 80. minutě už však znovu lovil kulatý předmět ze sítě. Naběhnul si na přihrávku za obranu a šikovným obstřelem poslal svůj tým do vedení, které už Paderborn udržel až do závěrečného hvizdu.

Ligový novic v první polovině sezony patřil k nejpříjemnějším překvapením sezony. Dlouho se držel na čelních pozicích, díky čemuž si vysloužil sympatie mnohých fanoušků fotbalu. Jaro bylo ale bídné. Nicméně přesto se dá předpokládat, že ve zbývajících utkáních s Wolfsburgem, Schalke a Stuttgartem, jakkoliv budou nepochybně velmi obtížná, určitě nic nevypustí.

To Freiburg má před sebou střetnutí s Hamburkem, který též bude mít co dělat, aby poprvé v historii nesestoupil. Dále na svěřence Christiana Streicha čeká mistrovský Bayern Mnichov, jenž sezonu dohrává už jenom z nutnosti. A v závěrečném kole se chystá opravdová lahůdka, jelikož je velmi pravděpodobné, že o sestupujícím rozhodne derby se Stuttgartem.

Werder Brémy - Eintracht Frankfurt 1:0

Góly: 66. Davie Selke

Téměř vyprodaný Weserstadion v Brémách viděl pouze jednu jedinou branku. Domácí příznivce to však příliš nemrzelo, jelikož spadla do té správné sítě.

Na místo činu se vrátil Thomas Schaaf. Současný lodivod Eintrachtu Frankfurt, jenž ve čtvrtek oslavil čtyřiapadesátiny, je v podstatě legendou klubu z hanzovního města. Coby hráč nikde jinde nehrál a jako trenér A týmu se loučil před dvěma lety. Není divu, že mu místní připravili opravdu velice vřelé přivítání. Davie Selke vůči němu ale ve druhém poločase už tak vstřícný nebyl.

Jenže to jsme poněkud předběhli dobu, neboť o úvodní příležitost se postaral hostující Sonny Kittel, který měl před sebou už jenom bránkáře Koena Casteelse, zaskakujícího za jinak stabilní jedničku Raphaela Wolfa. Zápasová nevytíženost byla na mladém Belgičanovi znát, protože nedlouho poté se dopustil chyby, kterou málem potrestal Kittel, avšak svěřenec Viktora Skripnika stačil nebezpečí na poslední chvíli zažehnat.

Trvalo to přes dvacet minut, než o sobě dala vědět ofenziva Werderu. Jmenovitě se třinácti góly nejlepší střelec Franco Di Santo, ovšem jeho hlavička směřovala nad branku. Ani po změně stran se argentinský forvard neprosadil. Přišel totiž pouze s jedinou střelou, kterou Kevin Trapp bez větších nesnází kryl.

V 66. minutě jej tedy musel zastoupit Davie Selke. Po přímém kopu prodloužil balon hlavou Assani Lukmya. A to tak, že se záhy odrazil od hrudi dvacetiletého útočníka do brány - 1:0. I šťastné trefy se počítají a fandové Werderu mohli být opět naštvaní, že ještě donedávna jejich oblíbenec míří po sezoně do RB Lipsko. Klubu, který stále bojuje o postup do Bundesligy.

Syn etiopského otce a české matky se mohl prosadit ještě jednou, ale Trapp jeho pokus vyrazil na břevno a Di Santo si s poměrně snadno vyhlížející dorážkou neporadil podle představ. Nicméně domácí celek to mrzet nemuselo, protože nyní mu - i díky zaváhání Hoffenheimu v duelu s Dortmundem - schází na pohárovou Evropu jeden bod a stejný počet míst.

TSG Hoffenheim - Borussia Dortmund 1:1

Góly: 33. Kevin Volland - 35. Mats Hummels

Souboj dvou tabulkových sousedů skončil nerozhodně, což nahrálo Brémám, které se díky tomuto výsledku posunuly před Dortmund i Hoffenheim. První poločas v Rhein-Neckar Aréně patřil Hoffenheimu, který poslal do vedení Volland. Nicméně brzy vyrovnal po rohu Hummels a ve druhé půli se Borussia snažila otočit výsledek, několika výbornými zákroky se tak musel blýsknout brankář Oliver Baumann.

Domácí začali utkání aktivně a prakticky celou první půli měli více ze hry. První zajímavou situaci si vytvořili už v 5. minutě. Volland vyslal výbornou průnikovou přihrávku na Modesteho, tento pas však dobře přečetl brankář Langerak, rychle vystartoval z branky a francouzský útočník už tak nenašel žádný prostor kudy procpat míč do branky.

Hoffenheim byl za svou aktivitu přece jenom odměněn. Marcel Schmelzer udělal na levé straně obrovskou chybu, o balón ho obral napadající Kevin Volland, postupoval z úhlu sám na Langeraka a střelou na zadní tyč rozvlnil síť. Z vedení se ovšem bílomodří moc dlouho neradovali. Minutu nato posadil Mchitarjan centr od rohového praporku přesně na hlavu Hummelse, jenž předpisovým koníčkem nedal Baumannovi sebemenší nárok zasáhnout. Zajímavostí je, že se jedná o první gól, který v letošní sezóně Hoffenheim inkasoval po rohovém kopu.

Svěřenci Markuse Gisdola ale i nadále pokračovali ve velmi dobrém výkonu a brzy mohli znovu udeřit. Dlouhý nákop nedokázal odvrátit Hummels a pouze namazal do šance Modestemu, jenž však prostor mezi třemi tyčemi netrefil. Druhý poločas, do kterého již nenastoupil zraněný Blaszczykowski, přinesl atraktivnější podívanou než úvodní dějství.

V 57. minutě měl dobrou příležitost Aubameyang, když už se dostal do šestnáctky, tak ještě přihrál lépe postavenému Mchitarjanovi, arménský záložník ale se zakončením dlouho váhal a defenziva Hoffenheimu ho o balón připravila. Na opačné straně se řítil ze strany znovu sám na Langeraka Anthony Modeste a znovu těsně minul vzdálenější tyč.

V 62. minutě znovu selhala komunikace mezi Hummelsem a Langerakem, šestadvacetiletému gólmanovi pak vypadl míč v souboji s Modestem a může být rád, že svou chybu napravil dobrým zákrokem proti následnému zakončení do poloprázdné brány. Po rohovém kopu pak ještě orazítkoval břevno sváteční hlavičkář Roberto Firmino. Na druhém konci hřiště nevyužil další šanci Aubameyanga, gabonský forward mířil kousek vedle.

Pierre-Emerick Aubameyang dělal Hoffenheimu největší problémy a další tutovku zahodil sedm minut před koncem, když postupoval sám na Baumanna, bývalý brankář Freiburgu ale předvedl výborný zákrok. Čtyřiadvacetiletý strážce domácí svatyně držel svůj tým nad vodou i nadále. Kagawa perfektně vysunul Aubameyang, ten unikl po pravém křídle, přihrál pod sebe Immobilemu, jehož střelu Baumann bravurně vykopl a vysloužil si bouřlivé ovace z tribun. Díky tomuto zákroku zajistil domácím alespoň bod.

FC Augsburg - 1. FC Köln 0:0

Góly: -

Augsburg opět nepřesvědčil, místo v elitní šestce si však prozatím dokázal udržet - stačila mu k tomu domácí bezbranková remíza s Kolínem. Diváci příliš šancí neviděli, ani jeden z týmů nebyl příliš odhodlán riskovat, a konečný výsledek se tak dá považovat za zasloužený.

Svěřenci Markuse Weinzierla už mají pouze jednobodový náskok na sedmé Brémy, takže se v závěru sezony dá očekávat napínavý boj o pohárové pozice. Jeho protějšek Peter Stöger zase před výkopem vyhlašoval, že letošním cílem je záchrana, a tu kolínští stále ještě nemají matematicky jistou - na barážovou šestnáctou pozici drží šestibodový náskok.

Bavoři vstupovali do zápasu v nevalné formě - z jedenácti zápasů totiž získali pouze dvě vítězství, a kdyby dnes nezískali ani bod, poskytli by Kolínu možnost ještě je do konce sezony v tabulce přeskočit. Weinzierl proto na tiskové konferenci apeloval na fanoušky, aby vytvořili v ochozech Augsburg Areny patřičnou atmosféru, a jeho výzvy byly vyslyšeny; domácí tribuny byly dnes plné a hnaly své favority k vítězství.

S hlasitou podporou v zádech začali domácí hodně energicky, Stöger však držel své šiky v pozorném obranném bloku a ten zdánlivě bez problémů odrážel augsburgské ofenzivní pokusy. Výsledkem byl vyrovnaný, spíše nudný zápas, v němž nikdo nedokázal držet míč po delší dobu a ani jeden z brankářů nemusel zasahovat příliš často.

Jako první se zapotil hostující Timo Horn, který vyrážel přímý kop Raúla Bobadilly; pokus Markuse Feulnera následně vyrazil z brankové čáry Domenic Maroh, což se později ukázalo jako vůbec největší šance prvního poločasu.

Ne že by situace po změně stran byla lepší; riziko ztráty bodů se zkrátka zdálo až příliš velké, takže entuziastické publikum muselo tuto přehlídku opatrnosti přetrpět celých 90 minut až do finálního hvizdu. Pravda, domácí se sice dostali do několika (polo)šancí, Korejec Jeong-Ho Hong však opakovaně narazil na spolehlivého Horna... a potom, bez fanfár a většího vzrušení, odešlo všech dvaadvacet borců do šaten s nic neřešícím bodem na kontě.

VfL Wolfsburg - Hannover 96 2:2

Góly: 24. Bas Dost, 45. Ivan Perišić - 47. Jimmy Briand, 58. Salif Sané

Čtyři góly byly k vidění ve Wolfsburgu. Favorizovaní domácí sice po poločase vedli zásluhou gólu Base Dosta a nádherné trefy Ivana Perišiće 2:0, Hannover ovšem nic nezabalil a během čtvrthodiny dokázal i díky skvělým nůžkám Saného vyrovnat. V závěru pak mohl tři body pro hosty zajistit Prib, Benaglio ho ale vychytal.

První zajímavou situaci si vytvořili hosté, Pribovu hlavičku ale Benaglio dokázala vytlačit mimo tři tyče. Wolfsburg udeřil hned ze své první velké příležitosti. Nejlepší nahrávač letošní sezóny Kevin De Bruyne se dokázal uvolnit a z pravé strany poslal skvělý centr, který se stočil až Dostovi a ten překonal Zielera. Nizozemský forward si tak připsal první gól po dvou měsících.

Ještě do poločasu svítilo na světelné tabuli ve Volkswagen Aréně skóre 2:0. Chorvatský záložník Ivan Perišić si zpracoval křížný pas od koho jiného než De Bruyneho, navedl si míč do středu na levačku a pak úchvatným projektilem vymetl všechny pavučiny v levé šibenici Zielerovy branky. V tuto chvíli asi nikdo nepochyboval, že si favorizovaní domácí bez větších potíží dojdou pro tři body.

Kouči Roten Michaelu Frontzeckovi se však o přestávce povedlo svůj tým správně namotivovat a především poslal na plac Karamana a Jimmyho Brianda. Druhý jmenovaný krátce po svém příchodu na hřiště vykřesal pro Hannover jiskřičku naděje. Prib odcentroval z levého křídla, Benaglio šel takříkajíc do tmy a Briand prudkou hlavičkou rozvlnil síť.

Ještě neuběhla ani hodina hry a už bylo srovnáno. Rohový kop sice ještě defenziva Wolfsburgu ubránila, odražený míč si ale jedenáct metrů od brány našel Salif Sané, předvedl brilantní nůžky a Benaglio se za jeho fantastickým kopem jen ohlédl. Tento zápas tak nabídl už druhý nádherný gól, který může aspirovat minimálně na gól měsíce.

Senzační obrat mohl dokonat v samotném závěru dnes výborně hrající Edgar Prib. Pětadvacetiletý Rus postupoval v nastaveném čase z úhlu zcela sám na Benaglia, ten však vynikajícím zákrokem zajistil Vlkům alespoň bod a napravil tak své zaváhání při první inkasované brance.

Schalke 04 - VfB Stuttgart 3:2

Góly: 9. Klaas-Jan Huntelaar, 78. Klaas-Jan Huntelaar, 89. Florian Klein (vl.) - 22. Martin Harnik, 51. Filip Kostić

Schalke konečně zabralo a udolalo poslední Stuttgart 3:2, i když k tomu potřebovalo i notnou dávku štěstí - o výsledku totiž rozhodl až vlastní gól hostujícího Floriana Kleina těsně před koncem. Königsblauen tak nadále drží pozice zajišťující start v příštím ročníku Evropské ligy, zatímco naděje hostů na uchování bundesligového statusu utrpěly další ránu..

Jejich kouč Huub Stevens Schalke dobře zná, sám ho dříve vedl a byl dokonce fanoušky zvolen za nejlepšího kouče klubové historie, a dnes to chvíli vypadalo, že jeho návrat do Gelsenkirchenu bude vítězný - to když Martin Harnik a Filip Kostić otočili skóre po vedoucí trefě domácího kanonýra Klaase-Jana Huntelaara. Nizozemský střelec však v 78. minutě vyrovnal na 2:2, a o minutu později Klein nešťastně tečoval Boatengův volej do vlastní sítě. Schalke tak vyhrálo po dlouhých sedmi zápasech.

Domácí začali lépe a připsali si několik úvodních pološancí, načež v 9. minutě po zásluze otevřeli skóre - mladík Leroy Sané vyslal pas do vápna, míč se otřel o Martina Harnika a propadl k Huntelaarovi, který využil laxního přístupu bránícího Georga Niedermayera a poslal favorita do vedení.

Na 2:0 poté málem zvyšoval Dennis Aogo, načež aktivní Sané v souboji jeden na jednoho ztroskotal na gólmanovi Svenu Ulreichovi. Schalke mělo v tuto chvíli jasnou převahu, vyrovnávací trefa proto přišla doslova z čistého nebe - Daniel Ginczek nahrál Harnikovi a rakouský forvard přizvedl míč mimo dosah brankáře Ralfa Fahrmanna.

Stuttgart následně přežil Huntelaarovu tyč ze závěru prvního dějství a po změně stran udeřil podruhé - Gentnera s Harnikem sice ještě vychytal pozorný Fahrmann, Kostić však už uspěl, když suverénním způsobem zakončoval po dalším Ginczekově pasu. Sám pak mohl zvyšovat dokonce na 3:1 z pohledu svého týmu, leč neuspěl; fanoušci Schalke už toho nicméně měli pomalu dost a z tribun se začaly ozývat zvuky hlasitého nesouhlasu.

Možná právě to dalo trápícímu se favoritovi potřebný impuls k závěrečnému náporu, který mu nakonec přinesl všechny tři body. Důležitým krokem bylo nasazení Kévina-Prince Boatenga; ghanský záložník nejprve v 78. minutě nahrál Huntelaarovi na vyrovnávací gól, a poté se přímo podepsal i pod vítěznou trefu, když po Aogově pasu opřel svoji střelu přímo do cesty tečujícímu Kleinovi. Míč se od něj odrazil mimo dosah nešťastného Ulreicha a Stuttgart už další odpověď najít nedokázal.