19.04.2014 18:30 CET
1 : 2
(1:1)

Chelsea padla doma se Sunderlandem a nejspíš přišla o šanci na titul

Utkání na Stamford Bridge bylo dnes jedním slovem obrovské. Sunderland šokoval Chelsea a na její půdě ji porazil 2:1. José Mourinho tak přišel nejen o 77zápasovou šňůru domácí ligové neporazitelnosti, ale s největší pravděpodobností také o šanci na titul. Z penalty navíc k dokonání symboličnosti rozhodl kmenový hráč Liverpoolu Fabio Borini.

Na góly se na Stamford Bridge nemuselo čekat dlouho, už první šance Chelsea skončila v bráně, když Willianův centr propadl až k Samuelu Eto’ovi, který se nemýlil. Vedení ale domácím nevydrželo dlouho, jelikož už za šest minut neudržel Schwarzer střelu Alonsa a Connor Wickham doklepl míč do branky. Přerušil tak neprůstřelnost Chelsea na svém hřišti po 840 minutách.

Chelsea strádala především proto, že byla v ofenzivní fázi příšerně statická. Do očí bijící byla situace z 28. minuty, kdy Oscar stál asi 5 vteřin na hranici vápna, přičemž tři až čtyři hráči stáli prakticky bez pohybu v pokutovém území. Výsledkem byl pokus o narážečku s jedním z nich, který pochopitelně díky obležení obránců Sunderlandu nevyšel.

Po půlhodině hry měl dobrou příležitost z přímého kopu za vápnem Oscar, ale Mannone jeho nepříliš dobře umístěnou ránu skryl do rukavic. Italský gólman dobře zakročil i za chvíli, když na břevno vyrazil razantní hlavičku Ivanoviće. Chvíli před tím sice kapituloval po ráně Terryho, ale gól nebyl uznán pro údajný faul Matiće.

Další sporné situace nastaly v závěru poločasu, kdy se Chelsea dožadovala dvou pokutových kopů. Nejprve poté, co Alonso zahrál ve vápně rukou, podruhé, když Ramirese sestřelil tělem vracející se Larsson. V obou případech však zůstala píšťalka Mikea Deana němá. Chvíli nato však mohli domácí sudímu děkovat, když další nepochopitelný exces Ramirese neviděl a labilní záložník unikl jasné červené kartě.

Do druhé půle vstoupila Chelsea s jasným cílem strhnout výhru na svou stranu, což málem zařídil druhým gólem Eto’o, ale tentokrát po přihrávce Williana mířil těsně vedle. Velikánskou šanci měl taky střídající Demba Ba, kterému nabil rovněž aktivní Willian, ale ani Senegalec Blues z krize nevytrhl.

Deset minut před koncem pak dostali domácí nečekaný úder přímo do vazu. Jindy bezchybný César Azpilicueta v klíčovém okamžiku podklouzl a dovolil Jozymu Altidorovi uhánět na branku. Ve snaze zabránit mu v šanci však skluzem lehce kontaktoval i jeho nohu a Mike Dean v rozporu s nastoleným trendem ukázal na puntík. Penaltu proměnil Fabio Borini a Sunderland šel na Stamford Bridge do vedení.

Chelsea v závěru už prakticky nepůjčila Sunderlandu míč, ale do vyložené gólové šance se nedostala. Hlavou hrozil jen kapitán Terry, jehož pokus Mannone bez potíží lapil. Ten mimochodem udělal podle dat BBC v utkání 14 zákroků, což je nejvíce v Premier League od sezóny 2003/04.

Půlku nastaveného času pak Mackems prostřídali či pozdržovali a Blues museli zkousnout zatraceně hořkou pilulku v podobě první domácí ligové porážky v sezóně, která je navíc s největší pravděpodobností bude stát šanci na zisk titulu.

Autor: Marek Ustohal