Anglická Premier League - souhrn 15. kola
05.12.2009, 15:47, aktualizováno 06.12.2009, 19:04
Komentáře a souhrny
Tottenham neudržel vedení v Evertonu a je čtvrtý. Fulham porazil Sunderland a poskočil na osmé místo. Včera Chelsea prohrála s Manchesterem City a ztratila tři body ze svého náskoku, jelikož Manchester United si poradil s West Hamem. Arsenal zvládl domácí utkání se Stoke. Liverpool dále tápe, tentokrát remizoval v Blackburnu.
Tottenham na půdě Evertonu loupí častěji než kterýkoliv jiný celek Premier League, dnes ale svého soupeře zprvu zrovna nepřehrávali. Čorluka byl donucen při obírání Brazilce Jo sám prověřit vlastního brankáře a Fellainiho akci scházela jen o mnoho přesnější koncovka. Vzadu však Toffees byli velmi zranitelní. Takový Peter Crouch měl možnost zakončovat tváří v tvář Howardovi, ve finále ovšem velkoryse přestřelil. Podobně výhodnou palebnou pozici si pak připravil samotný Defoe a tentokráte už amerického brankáře pořádně prověřil. Právě na permanentně existující škvíry v obraně brzy reagoval i manažer Evertonu David Moyes, když stáhl trápícího se Yoba a nahradil ho mladíkem Colemanem. Nigerijský stoper se už před zápasem necítil úplně v pořádku, a tak usoudil, že by to nemělo dál cenu. A dobře udělal, bez něj totiž rázem defenziva domácích působila o poznání jistěji.
Dokonce se postupem času osmělovali i vepředu a hned dvakrát během chvíle se Jo ocitl v nebezpečné pozici a blízkosti od Gomese. Jednou pálil mimo z otočky po lahůdkovém pasu Rodwella, podruhé nezvládl ideálně navázat na prudký pas Pienaara. Za zmínku stojí i nadějná střela Biljaletdinova z přímého kopu. Na Goodison Parku se nicméně neustále hrálo na obě strany. Po Kranjčarově parádním pasu tedy mohl ve vyložené příležitosti skórovat Defoe. Prostor mezi třemi tyčemi však ani netrefil. Až ke konci prvního dějství aktéři na obou stranách barikády trošku zvolnili, takže do šaten nekráčeli zas tak nažhaveni.
Jestliže úvodní část byla přehlídkou Defoeova paličství, tu druhou anglický forvard zahájil nejlépe, jak mohl. Už po dvou minutách si našel nízký centr Lennona a z pár kroků poslal míč přesně pod víko Howardovy svatyně. Brzy na něj navíc mohl navázat jeho parťák Crouch, na jeho projektilu si však soupeřův golman protentokrát smlsl. Jenže v tom byl zcela sám. Domácím se ani před vlastním publikem bránit zrovna nechtělo, a tak se v 58. minutě prosadil i stoper Dawson. Po Kranjčarově centru od rohového praporku odvážně skočil rybičku a nutno konstatovat, že nemohl trefit lépe.
Zdálo se, že je po zápase. Moyes se ještě situaci snažil zachránit střídáním Louise Sahy, ovšem ani to moc nezabralo. Karamelky sice mírně vyrovnaly hru, do šancí se ale i tak ne a ne začít prosazovat. Naproti tomu další Kranjčarova milimetrová přihrávka stála u zrodu další zajímavé příležitosti Petera Crouche. Ten však Chorvatovou kolmicí drze pohrdl, když míč poslal jen podél vyběhnuvšího Howarda a zároveň i podél vzdálenější tyče. Spurs se taková lehkomyslnost moc nevyplatila a ke konci utkání se ještě museli pořádně strachovat o všechny tři body.
Po pravé straně totiž v 78. minutě utekl debutant Coleman, přesně našel Sahovu kopačku a ten podobně jistě jako předtím Defoe zavěsil - 1:2. Závěr se pak z pohledu Tottenhamu nesl ve znamení potu. Nejprve Fellaini patrně rukou zpracoval míč pro Bilajletdinova, který dravě vtrhl do pokutového území a po zemi střílel jen těsně vedle. Posléze Saha vystřihl ukázkové nůžky, a třebaže skvělý centr Pienaara nenasměroval zcela ideálně, zaslouží si uznání. Stejná pocta ale patří i mladíčkovi Colemanovi, jenž stál v 87. minutě i na počátku druhé branky svého mužstva. Jeho jemný centr sice ještě Baines netrefil dvakrát dobře, ve finále se však i přesto Toffees radovali z vyrovnávacího gólu. Vděčí za to pohotovému zásahu Tima Cahilla.
Evertonu ovšem jako by další body nebyly přány. Přišla totiž třetí minuta nastavení, dlouhý míč pro Palaciose, Hibbertův nezájem o balon, následný hokejový bodyček a očekávaně nařízená penalta. Honduraský středopolař se těžko zvedal z trávníku a na nosítkách se jeho stav rozhodně z ničeho nic nezlepšil. Jermaine Defoe totiž faul na jeho osobu nepomstil. Pokutový kop vůbec neustál a trefil jen nohy skákajícího Howarda.
Více informací k zápasu
Fulhamu vstup do podle původního očekávání velmi složitého souboje velmi usnadnila defenzíva hostí, která jako by úplný úvod prospala. Nejprve laxně přistoupila k bránění dua Duff-Pantsil, druhý jmenovaný hladce odcentroval do srdce pokutového území a tam Black Cats zaváhaly podruhé. Bobby Zamora si bez větších obtíží našel prostor mezi oběma stopery soupeře, aby záhy neomylně otevřel skóre. V prvních pasážích zápasu to bylo hlavně trio Duff-Dempsey-Zamora, které permanentně udržovalo zadáky Sunderlandu v pohotovosti. Americký středopolař například v 16. minutě neúspěšně pokoušel štěstí z velké dálky a přesně po dalších deseti minutách jej napodobil Nevland. O něco nebezpečnější byla pak další Dempseyho střela, tentokráte zevnitř šestnáctky po delší sérii překrásných narážeček na jeden dotyk. Tentýž fotbalista, dnes evidentně ve střelecké náladě, ještě do přestávky jednou zahrozil prostřednictvím přímého kopu. Těsně však přestřelil.
Černé kočky byly v prvním dějství úplně bezzubé a hned po první pětačtyřicetiminutovce už nemusely mít o co hrát. Během posledních dvou minut totiž brankář Fülöp čelil hned dvěma vyloženým šancím. Nejprve zblízka Zamora pouze orazítkoval břevno, posléze už se maďarský golman musel vytáhnout proti Nevlandově tutovce. K němu se míč odrazil zhruba pět metrů od brankové čáry, norský forvard ho však nejdřív napálil jen do brankáře, aby záhy z dorážky vysoko přestřelil.
Sunderland Schwarzera prověřil jen v úplném úvodu a závěru prvního dějství, pokaždé však Malbranque střílel víceméně přímo do připraveného brankáře. Až ve druhé půli se australský gólman konečně začal potit. Dres mu zvlhl především tehdy, když Jonese strašidelným pasem uvolnil Konchesky a Schwarzer se musel proti dredatému útočníkovi vytasit s opravdu prvotřídním zákrokem. Hned o dvě minuty později pak trnul pod nátlakem jasného Bentova voleje, který kupodivu skončil jen těsně vedle londýnské klece.
Jakkoliv počátek závěrečné pětačtyřicetiminutovky ovládali spíš domácí, v těchto chvílích odvraceli jednu nebezpečnou akci za druhou. A ne zrovna úspěšně. Třeba Greeningova snaha osvobodit svůj tým vedla přesně v 60. minutě akorát k další stoprocentní šanci Benta. Ten však znovu selhal, když branku ani netrefil. To byla de facto poslední možnost Sunderlandu, kterak dotáhnout těsný náskok soupeře. Pak už hosté víceméně odpadli. Své šance si ještě na druhé straně vypracovali Gera s Dempseym, ani oni však nepochodili.
Více informací k zápasu
Domácí v týdnu v Carling Cupu skolili Arsenal, nyní si dělali zálusk ještě na větší sousto a hon to nakonec byl úspěšný. I když začátek tomu nenapovídal, už v osmé minutě si totiž dal vlastní branku Adebayor a poslal tak lídra tabulky do vedení - 0:1.
Shay Given měl poměrně dost práce, jako první ho zaměstnal Drogba. Africký útočník poté úspěšně nesložil reparát, lépe se nevedlo ani Ivanovičovi a Anelkovi. Citizens se snažili o vyrovnání a zaměstnávali Petra Čecha ze standardních situací. Český brankář dlouho odolával a jedinou chybu vyrobil při centru Wrighta-Phillipse, Carvalho ale osvědčil dobré čtení hry a akrobaticky odvrátil míč do bezpečí.
Vyrovnání ovšem nakonec opravdu přišlo a ve 36. minutě se do střelecké listiny znovu zapsal Adebayor. Tentokráte si vybral tu lepší branku a bylo to 1:1.
Radost mohl domácím těsně před odchodem do kabin pokazit Drogba, jeho trestný kop ale skvěle vytáhl Given.
Rozhodující okamžik poté přišel v 56. minutě, kdy Ricardo Carvalho fauloval Carlose Teveze. Ten se sám postavil k rozenrání trestného kopu a přesnou ranou poslal Citizens do vedení - 2:1.
Hráči Chelsea hodně často spílali sudímu Howardu Webbovi, jehož rozhodnutí se jim příliš často vůbec nelíbila, celkem nakonec nasbírali šest žlutých karet.
Na domácí straně zápas nedohráli obránci Richards a Bridge, i bez nich ale Citizens nakonec dokázali zápas vyhrát. Velkou zásluhu na tom měl především Given, který znovu ukázal, že patří mezi gólmanskou špičku. Po zákroku Onuohy na Drogbu nařídil sudí Webb pokutový kop, Lampard ale situaci nezvládl a hrdinou okamžiku se stal Given.
V závěru ještě mohli něco se stavem udělat Terry a především Drogba, ani jeden ovšem nepochodil.
Více informací k zápasu
Trenér Wenger měl před zápasem velmi rozsáhlou marodku, a tak lepil sestavu, kde se dalo. Především na lavičce se proto rázem objevilo několik mladíků. I přesto ale Kanonýři začali skvěle a už ve třetí minutě mohli jít do vedení. Fabregas parádní přihrávkou vyslal do šance Aršavina, který šel na Sorensena zcela sám, jenže v závěru si předkopnul příliš míč a vybojoval tak jenom roh. Po úvodním tlaku se ale vzpamatovalo také Stoke a v následujících minutách svého soupeře do ničeho mimořádně nebezpečného nepustilo.
Až ve 20. minutě fauloval Delap v pokutovém území Aršavina, a tak se pochopitelně pískala penalta. K její exekuci se postavil Cesc Fabregas, ovšem nedokázal ji proměnit, jelikož Sorensen míč vyrazil. V 26. minutě se už Arsenal ujal přeci jen vedení. Aršavin se prosadil pozemní ranou k tyči. Vzápětí měli Gunners další tutovku. Fabregasovi stačilo trefit prázdnou bránu, radost mu ale pokazil spoluhráč Eboué, jehož španělský reprezentant nastřelil na brankové čáře.
Stoke po inkasovaném gólu svůj styl rozhodně příliš nezměnilo a i nadále se pochopitelně hlavně bránilo. A v 36. minutě málem inkasovalo. Aršavin skvěle přihrál Fabregasovi, který ale opět v zakončení zklamal - jeho střele z poměrně velkého úhlu chyběla přesnost. Potters nepomohlo ani tříminutové nastavení, a proto se šlo do kabin za zaslouženého vedení Arsenalu.
Po přestávce ztratilo pro českého fanouška toto utkání trochu na atraktivitě, jelikož ze hřiště stáhl trenér Wenger Tomáše Rosického, jehož nahradil Carlosem Velou. Thomas Sorensen se musel opět vyznamenat v 51. minutě, kdy sice pálil v obtížné pozici aktivní Aršavin, i přesto ale vyslal na bránu dánského gólmana nebezpečný projektil. Stoke stále většinu sil dávalo do bránění, a tak gólman Almunia moc práce neměl.
Až v 61. minutě se hnal do zajímavé příležitosti Tuncay. K němu se však včas vrátili zadáci Arsenalu a turecký reprezentant nezakončil ideálně. Domácí se směrem dopředu dnes celkem trápili a chybělo jim také potřebné štěstí, což se potvrdilo při šanci Aršavina. Střelu ruského reprezentanta tečoval Faye a míč nakonec skončil hodně nečekaně na břevně. I přesto se ale Arsenal podruhé střelecky prosadil. Z hranice pokutového území vypálil Ramsey a míč skončil v síti.
Více informací k zápasu
Aston Villa odstartovala ve velkém stylu. Pověst kanonýra málem už po pár sekundách potvrdil rychlík Gabriel Agbonlahor, jemuž ale při zakončení chyběla přesnost. Obrana Hullu si v úvodu příliš dobře nepočínala, což se potvrdilo také v 6. minutě. Reo-Coker prostrčil míč na Heskeyho, ovšem ani mu se při zakončení nevedlo zrovna ideálně, a tak Duke příliš problémů neměl. Ve 13. minutě to už dopadlo jinak. James Milner si všimnul v pokutovém území volného Dunna, který ranou pod břevno poslal svůj tým do vedení.
To dokázala Villa ještě během první půle navýšit o další přesný zásah. Milner ihned poté, co se dostal k míči, pálil a jeho volej následně dolétl až za záda Matta Duka. Domácí fotbalisté i po tomto momentu dominovali zápasu a těsně před přestávkou málem téměř rozhodli o svém vítězství. Po Downingově centru se povedlo Heskeymu trefit po souboji se Zayattem pouze břevno.
Ve druhém poločase si už v podstatě mohla Villa užívat své dvougólové vedení a mířit za vítězstvím. Dobrou náladu jí ale málem v 62. minutě pokazil hostující Craig Fagan. Ten se objevil v největší šanci svého týmu během celého zápasu, ovšem na zkušeného Brada Friedela nevyzrál. Domácí fotbalisté odpověděli stejnou mincí. Milnerovu střelu sice dokázal zblokovat Gardner, k míči se ale následně dostal Petrov, který jej poslal těsně nad.
Přesto se však Hull nedokázal ubránit a v samotném závěru potřetí inkasoval. Penaltu pro Villu zařídil záložník Ashley Young a posléze střelou z bílého puntíku korunoval vítězství Villy zkušený John Carew.
Více informací k zápasu
Úvodní minuty tohoto střetnutí nepřinesly příliš vzruchu ani na jedné straně. Oba kluby se do vážnějšího zakončení dostávaly jen stěží. Jedna z malá šancí přišla v 13. minutě, kdy sice dokázal vyrazit míč Robinson, na hranici pokutového území se ale k němu dostal Javier Mascherano a nebezpečně vystřelil, jenže pálil vedle. Zhruba o deset minut později si vybojoval Blackburn zajímavou standardní situaci. K její exekuci se postavil Diouf, ale nic z ní nevytěžil.
V 38. minutě měl Liverpool zřejmě nejlepší příležitost, jak s nerozhodným stavem konečně něco udělat. Lucasovi se podařilo najít Gerrarda, který měl dostatek prostoru k zakončení, avšak anglický středopolař nemířil přesně. První poločas tak dospěl do konce bez jediné vstřelené branky.
Ihned po změně stran se mohly prosadit oba dva týmy. Jako první spálili tuto možnost hostující Reds. Gerrard předvedl pěknou akci s Kuijtem, ale v závěru včas zasáhl Pascal Chimbonda a Robinson tak neměl žádnou práci. Francouzský zadák sklidil od fanoušků Rovers velký a zasloužený potlesk. Vzápětí se chtěl do statistik zapsat také mladý Franco Di Santo. Jeho šance ale gólem neskončila.
V 57. minutě pro změnu pálil Kuijt, jenže nakonec trefil pouze spoluhráče N’Goga. Už o dvě minuty později hrozil opět Liverpool. Na pravé straně hřiště dostal prostor Steven Gerrard, do šestnáctky poslal nebezpečný centr, na který si naskočil nevysoký Benayoun a míč poslal jen těsně nad. Tato nevyužitá příležitost jej mohla mrzet krátce na to ještě více. Di Santo totiž obešel Carraghera a následnou střelou pořádně vystrašil všechny hostující fanoušky. Reina si s ní však poradil.
Snaha Liverpoolu o vstřelení branky málem vyvrcholila v 71. minutě. Po centru Johnsona však hlavičkoval N’Gog pouze do břevna. Ač hosté dělali, co jen mohli, vytoužený vítězný gól vstřelit v závěrečných minutách nedokázali.
Více informací k zápasu
Už před zápasem měli Red Devils početnou marodku a za další vítězství zaplatili svěřenci Sira Alexe Fergusona velkou daň, zápas totiž kvůli zranění předčasně skončil pro Garryho Nevilla a bez šrámu neodešel ani další obránce Wes Brown. V současné chvíli tak chybí Manchesteru už osm hráčů prvního týmu.
Kvůli četným zraněným tak museli na neobvyklých pozicích nastoupit Fletcher, Carrick nebo Giggs. Právě poslední jmenovaný zařídil první šanci zápasu, ačkoliv určitě ne tak, jak si představoval. Jeho špatná přihrávka totiž vyslala do útoku Hinese, který hledal Collisona, ale toho na poslední chvíli dokázal Giggs na zadní tyči zastavit. V 17. minutě měl po rohovém kopu a sklepnutí Browna šanci Gibson, ale jeho volej byl tečován mimo branku. Když už to vypadalo, že se do kabin půjde za stavu 0:0, objevil se Paul Scholes, hrudí si stáhl odhlavičkovaný míč a levačkou z half-voleje otevřel skóre. Green se sice míče dotkl, ale vytáhnout ho již nedokázal.
Úvod druhé půle se nesl v duchu dobrých, leč promarněných šancí domácích. Nejprve v zakončení zaváhal Stanislas a následně hlavičkou poslal míč přímo do náruče Kuszczaka osamocený Tomkins. Za neproměněné šance West Ham zaplatil po hodině hry. To Giggs připravil střeleckou pozici pro Darrona Gibsona, který dělovkou z 20 metrů zvýšil na 2:0. Pro irského mladíka to byl už třetí gól v tomto týdnu. O deset minut později zvýšil na 3:0 po spolupráci Rooneyho s Andersonem Antonio Valencia a hned za další minutku to bylo už o čtyři branky. Tentokrát centroval Valencia a na střelce Rooneyho prodlužoval Berbatov. A výsledkem 0:4 zápas také skončil.
Více informací k zápasu
Hosté měli poslední úspěchy založeny především na kvalitní obranné práci a čistém kontu, ale to dnes nevyšlo. Po půlhodině hry totiž pronikl do pokutového území Jason Scotland, vyčkal na příchod spoluhráčů a pak poslal míč N'Zogbiovi, který nádhernou ranou levačkou otevřel skóre. Dobré je také zmínit střídání na domácí straně, které přišlo deset minut před úvodní brankou utkání, zraněného gólmana Chrise Kirklanda musel nahradil Pollitt.
Do kabin se sice šlo za příznivého stavu pro Latics, jenže po změně stran rozjel Birmingham své útočné představení. Od 46. minuty se na branku Pollitta hrnul jeden útok za druhým a domácí nakonec kapitulovali po hodině hry. Bowyer vybojoval trestný kop, ke kterému se postavil Larsson a prostřelil vše, co mu stálo v cestě a vyrovnal. Uběhlo jen šest minut a Brums už vedli, proti rozběhnutému Benitezovi vyběhl Pollitt, ale hostující útočník mazácky zasunul. Vzápětí měl šanci na vyrovnání Boyce, ale nevyužil ji, a tak se musel se svými spoluhráči v 72. minutě sklonit nad soupeřem, který během pár minut definitivně obrátil celý zápas. Opět za vším stál trestný kop a další parádní rána Larssona. Dvě minuty před koncem sice ještě stihl snížit Jordi Gomez, ale více již Wigan nestihl a odchází poražen.
Více informací k zápasu
Domácím skvěle vyšel start do zápasu. Již ve třetí minutě dostali výhodu standardní situace, centr Milijase nasměroval Berra na Craddocka a ten zaznamenal svou čtvrtou letošní branku - 1:0.
V 18. minutě to mohlo být již o dvě branky, po centru Jarvise hlavičkoval Stearman a jeho pokus odvrátil Gardner až na brankové čáře. Na druhé straně centroval z rohového kopu Lee a na míč těsně nedosáhl Cahill. Ve 26. minutě to neúspěšně zkoušel Klasnič, o jedenáct minut později pak vypálil Steinsson a jeho rána se otřela o tyč.
Těsně před odchodem do kabin se pak musel činit Hahnemann proti tvrdé ráně Taylora z trestného kopu, definitivní tečku za prvním dějstvím následně udělal nepřesnou ranou Milijas.
Milijas rovněž otevřel druhý poločas, radost mu ovšem překazil Cahill. V 58. minutě se za hlavu chytal Klasnič, jeho střela z nadějné pozice měla spíše než k bráně blíže k rohovému praporku.
V 63. minutě se podruhé v zápase měnilo skóre a znovu se radovali domácí. K odraženému míči se dostal Milijas a jeho rána skončila až za zády Jaaskelainena - 2:0.
V 68. minutě mohl snížit Cohen, jeho gólovou střelu však zablokoval Ward, střelu Taylora zblízka pak zneškodnil Hahnemann. V 74. minutě mohlo být definitivně rozhodnuto, jenomže Edwards mířil jenom do Jaaskelainena.
Hostující manažer Gary Megson poslal na hřiště Elmandera a tento tah se mu vyplatil. Byl to právě švédský útočník, kdo v 79. minutě po rohovém kopu Taylora nakonec dopravil míč do sítě. A hosté dokonce sahali po remíza, Klasniče ale nenechal dát gól Hahnemann.
Více informací k zápasu
Utkání se od začátku vyznačovalo velkou bojovností a řadou soubojů. A v 10. minutě přineslo také první solidní gólovou příležitostí. Z dobrých 25 metrů vypálil Boateng a jeho zprvu nenápadná střela nadělal nakonec Jensenovi nemalé problémy. Míč totiž nedokázal lapit, ten se odrazil před něj, kde naštěstí pro hosty nebyl připravený nikdo na dorážku. Posléze ale vystrčilo růžky také Burnley, které několikrát nebezpečně zaútočilo. Jako první ze strany hostů zahrozil kanonýr Steven Fletcher. Skotský reprezentant měl sice na kopačkách gól, jenže míč trefil jen lehce, a proto Begovič neměl příliš problémů.
I v nadcházejících minutách byli aktivnější Clarets, přesto největší příležitost na vstřelení branky přišla v 32. minutě, kdy rozhodčí Dowd odpískal pokutový kop pro Portsmouth. Hreidarsson se skácel v šestnáctce k zemi, k čemuž podle hlavního arbitra pomohl Elliott. Jak se nakonec ukázalo, toto rozhodnutí Dowda nebylo příliš šťastné. Pověst penaltového mága ale potvrdil opět Brian Jensen a pokus Dindaneho chytil, stejně tak i jeho následnou dorážku. Ještě do poločasového hvizdu se mohl mezi střelce zapsat André Bikey, po rohovém kopu ale hlavou mířil nad.
Kevin-Prince Boateng se rozhodně nebojí vystřelit z dálky, což jasně demonstroval i v 49. minutě. Při zakončení mu ovšem scházela přesnost. To na druhé straně z obdobné pozice pálil McDonald a Begovič se musel pořádně natahovat, aby míč vyrazil alespoň na roh. Vzápětí zkusil štěstí z velkého úhlu Steven Fletcher a očividně domácí borce překvapil. Jeho pozemní rána ale proletěla jen těsně vedle vzdálenější tyče. Skotský reprezentant dělal skutečně vše pro to, aby se zapsal do střeleckých listin a v 62. minutě předvedl parádní technickou ránu. Begovič však předvedl další parádní zákrok a míč do své sítě nepustil.
Tato nevyužitá šance jej musela mrzet o to více, že zanedlouho šel Portsmouth do vedení. Přihrávku Boatenga perfektně sklepl na Hreidarssona náhradník Kanu a islandský obránce z úhlu přesně zakončil. Vedení mohl vzápětí pojistit aktivní Boateng, jenže míč poslal jen do boční sítě. O zisku tří bodů z velké části rozhodl v 83. minutě Aruna Dindane, který v poklidu zvýšil hlavou na rozdíl dvou branek.
Více informací k zápasu
Everton FC - Tottenham Hotspur 2:2
06.12.2009 17:00
Góly: 78. Louis Saha, 86. Tim Cahill - 47. Jermain Defoe, 59. Michael Dawson
Cejch neúspěchu i nadále objímá pas Garetha Balea. S ním v sestavě Tottenham zatím nevyhrál ani jeden ligový duel (pomineme-li šestiminutovou účast na debaklu Burnley) a zlé prokletí se mu nepovedlo zlomit ani dnes. Přitom vše nasvědčovalo opaku. Spurs ještě dvanáct minut před koncem vedli 2:0, a když už soupeř zvládl srovnat, mohli se zpátky do sedla vyhoupnout za pomoci penalty. Baleova kletba však byla přeci jen silnější.Tottenham na půdě Evertonu loupí častěji než kterýkoliv jiný celek Premier League, dnes ale svého soupeře zprvu zrovna nepřehrávali. Čorluka byl donucen při obírání Brazilce Jo sám prověřit vlastního brankáře a Fellainiho akci scházela jen o mnoho přesnější koncovka. Vzadu však Toffees byli velmi zranitelní. Takový Peter Crouch měl možnost zakončovat tváří v tvář Howardovi, ve finále ovšem velkoryse přestřelil. Podobně výhodnou palebnou pozici si pak připravil samotný Defoe a tentokráte už amerického brankáře pořádně prověřil. Právě na permanentně existující škvíry v obraně brzy reagoval i manažer Evertonu David Moyes, když stáhl trápícího se Yoba a nahradil ho mladíkem Colemanem. Nigerijský stoper se už před zápasem necítil úplně v pořádku, a tak usoudil, že by to nemělo dál cenu. A dobře udělal, bez něj totiž rázem defenziva domácích působila o poznání jistěji.
Dokonce se postupem času osmělovali i vepředu a hned dvakrát během chvíle se Jo ocitl v nebezpečné pozici a blízkosti od Gomese. Jednou pálil mimo z otočky po lahůdkovém pasu Rodwella, podruhé nezvládl ideálně navázat na prudký pas Pienaara. Za zmínku stojí i nadějná střela Biljaletdinova z přímého kopu. Na Goodison Parku se nicméně neustále hrálo na obě strany. Po Kranjčarově parádním pasu tedy mohl ve vyložené příležitosti skórovat Defoe. Prostor mezi třemi tyčemi však ani netrefil. Až ke konci prvního dějství aktéři na obou stranách barikády trošku zvolnili, takže do šaten nekráčeli zas tak nažhaveni.
Jestliže úvodní část byla přehlídkou Defoeova paličství, tu druhou anglický forvard zahájil nejlépe, jak mohl. Už po dvou minutách si našel nízký centr Lennona a z pár kroků poslal míč přesně pod víko Howardovy svatyně. Brzy na něj navíc mohl navázat jeho parťák Crouch, na jeho projektilu si však soupeřův golman protentokrát smlsl. Jenže v tom byl zcela sám. Domácím se ani před vlastním publikem bránit zrovna nechtělo, a tak se v 58. minutě prosadil i stoper Dawson. Po Kranjčarově centru od rohového praporku odvážně skočil rybičku a nutno konstatovat, že nemohl trefit lépe.
Zdálo se, že je po zápase. Moyes se ještě situaci snažil zachránit střídáním Louise Sahy, ovšem ani to moc nezabralo. Karamelky sice mírně vyrovnaly hru, do šancí se ale i tak ne a ne začít prosazovat. Naproti tomu další Kranjčarova milimetrová přihrávka stála u zrodu další zajímavé příležitosti Petera Crouche. Ten však Chorvatovou kolmicí drze pohrdl, když míč poslal jen podél vyběhnuvšího Howarda a zároveň i podél vzdálenější tyče. Spurs se taková lehkomyslnost moc nevyplatila a ke konci utkání se ještě museli pořádně strachovat o všechny tři body.
Po pravé straně totiž v 78. minutě utekl debutant Coleman, přesně našel Sahovu kopačku a ten podobně jistě jako předtím Defoe zavěsil - 1:2. Závěr se pak z pohledu Tottenhamu nesl ve znamení potu. Nejprve Fellaini patrně rukou zpracoval míč pro Bilajletdinova, který dravě vtrhl do pokutového území a po zemi střílel jen těsně vedle. Posléze Saha vystřihl ukázkové nůžky, a třebaže skvělý centr Pienaara nenasměroval zcela ideálně, zaslouží si uznání. Stejná pocta ale patří i mladíčkovi Colemanovi, jenž stál v 87. minutě i na počátku druhé branky svého mužstva. Jeho jemný centr sice ještě Baines netrefil dvakrát dobře, ve finále se však i přesto Toffees radovali z vyrovnávacího gólu. Vděčí za to pohotovému zásahu Tima Cahilla.
Evertonu ovšem jako by další body nebyly přány. Přišla totiž třetí minuta nastavení, dlouhý míč pro Palaciose, Hibbertův nezájem o balon, následný hokejový bodyček a očekávaně nařízená penalta. Honduraský středopolař se těžko zvedal z trávníku a na nosítkách se jeho stav rozhodně z ničeho nic nezlepšil. Jermaine Defoe totiž faul na jeho osobu nepomstil. Pokutový kop vůbec neustál a trefil jen nohy skákajícího Howarda.
Fulham FC - Sunderland AFC 1:0
06.12.2009 16:00
Góly: 7. Bobby Zamora
Prospaný první poločas stál Sunderland další důležité body. Black Cats se probudily až příliš pozdě, respektive hodně rozpačitě, když během pár okamžiků spálily hned tři gólovky. Pak už jen mohly přihlížet, jak se na ně Cottagers v tabulce dotahují na rozdíl pouhého jednoho bodu.Fulhamu vstup do podle původního očekávání velmi složitého souboje velmi usnadnila defenzíva hostí, která jako by úplný úvod prospala. Nejprve laxně přistoupila k bránění dua Duff-Pantsil, druhý jmenovaný hladce odcentroval do srdce pokutového území a tam Black Cats zaváhaly podruhé. Bobby Zamora si bez větších obtíží našel prostor mezi oběma stopery soupeře, aby záhy neomylně otevřel skóre. V prvních pasážích zápasu to bylo hlavně trio Duff-Dempsey-Zamora, které permanentně udržovalo zadáky Sunderlandu v pohotovosti. Americký středopolař například v 16. minutě neúspěšně pokoušel štěstí z velké dálky a přesně po dalších deseti minutách jej napodobil Nevland. O něco nebezpečnější byla pak další Dempseyho střela, tentokráte zevnitř šestnáctky po delší sérii překrásných narážeček na jeden dotyk. Tentýž fotbalista, dnes evidentně ve střelecké náladě, ještě do přestávky jednou zahrozil prostřednictvím přímého kopu. Těsně však přestřelil.
Černé kočky byly v prvním dějství úplně bezzubé a hned po první pětačtyřicetiminutovce už nemusely mít o co hrát. Během posledních dvou minut totiž brankář Fülöp čelil hned dvěma vyloženým šancím. Nejprve zblízka Zamora pouze orazítkoval břevno, posléze už se maďarský golman musel vytáhnout proti Nevlandově tutovce. K němu se míč odrazil zhruba pět metrů od brankové čáry, norský forvard ho však nejdřív napálil jen do brankáře, aby záhy z dorážky vysoko přestřelil.
Sunderland Schwarzera prověřil jen v úplném úvodu a závěru prvního dějství, pokaždé však Malbranque střílel víceméně přímo do připraveného brankáře. Až ve druhé půli se australský gólman konečně začal potit. Dres mu zvlhl především tehdy, když Jonese strašidelným pasem uvolnil Konchesky a Schwarzer se musel proti dredatému útočníkovi vytasit s opravdu prvotřídním zákrokem. Hned o dvě minuty později pak trnul pod nátlakem jasného Bentova voleje, který kupodivu skončil jen těsně vedle londýnské klece.
Jakkoliv počátek závěrečné pětačtyřicetiminutovky ovládali spíš domácí, v těchto chvílích odvraceli jednu nebezpečnou akci za druhou. A ne zrovna úspěšně. Třeba Greeningova snaha osvobodit svůj tým vedla přesně v 60. minutě akorát k další stoprocentní šanci Benta. Ten však znovu selhal, když branku ani netrefil. To byla de facto poslední možnost Sunderlandu, kterak dotáhnout těsný náskok soupeře. Pak už hosté víceméně odpadli. Své šance si ještě na druhé straně vypracovali Gera s Dempseym, ani oni však nepochodili.
Manchester City - Chelsea FC 2:1
05.12.2009 18:30
Góly: 37. Emmanuel Adebayor, 56. Carlos Tévez - 8. Emmanuel Adebayor (vl.)
Manchester City ukončil sérii ligových remíz výhrou nad Chelsea. Domácí sice brzy prohrávali, ještě do poločasu se jim ale podařilo vyrovnat a po změně stran rozhodl o výhře Citizens Carlos Tevez.Domácí v týdnu v Carling Cupu skolili Arsenal, nyní si dělali zálusk ještě na větší sousto a hon to nakonec byl úspěšný. I když začátek tomu nenapovídal, už v osmé minutě si totiž dal vlastní branku Adebayor a poslal tak lídra tabulky do vedení - 0:1.
Shay Given měl poměrně dost práce, jako první ho zaměstnal Drogba. Africký útočník poté úspěšně nesložil reparát, lépe se nevedlo ani Ivanovičovi a Anelkovi. Citizens se snažili o vyrovnání a zaměstnávali Petra Čecha ze standardních situací. Český brankář dlouho odolával a jedinou chybu vyrobil při centru Wrighta-Phillipse, Carvalho ale osvědčil dobré čtení hry a akrobaticky odvrátil míč do bezpečí.
Vyrovnání ovšem nakonec opravdu přišlo a ve 36. minutě se do střelecké listiny znovu zapsal Adebayor. Tentokráte si vybral tu lepší branku a bylo to 1:1.
Radost mohl domácím těsně před odchodem do kabin pokazit Drogba, jeho trestný kop ale skvěle vytáhl Given.
Rozhodující okamžik poté přišel v 56. minutě, kdy Ricardo Carvalho fauloval Carlose Teveze. Ten se sám postavil k rozenrání trestného kopu a přesnou ranou poslal Citizens do vedení - 2:1.
Hráči Chelsea hodně často spílali sudímu Howardu Webbovi, jehož rozhodnutí se jim příliš často vůbec nelíbila, celkem nakonec nasbírali šest žlutých karet.
Na domácí straně zápas nedohráli obránci Richards a Bridge, i bez nich ale Citizens nakonec dokázali zápas vyhrát. Velkou zásluhu na tom měl především Given, který znovu ukázal, že patří mezi gólmanskou špičku. Po zákroku Onuohy na Drogbu nařídil sudí Webb pokutový kop, Lampard ale situaci nezvládl a hrdinou okamžiku se stal Given.
V závěru ještě mohli něco se stavem udělat Terry a především Drogba, ani jeden ovšem nepochodil.
Arsenal FC - Stoke City 2:0
05.12.2009 16:00
Góly: 26. Andrej Aršavin, 79. Aaron Ramsey
Arsenalu se poslední zápasy nepovedly tak, jak by si sám přál. Hlavně proto chtěl své fanoušky potěšit výhrou nad Stoke. Tento úkol se mu také povedl. Výhru 2:0 svými góly zařídili Aršavin s Ramsey.Trenér Wenger měl před zápasem velmi rozsáhlou marodku, a tak lepil sestavu, kde se dalo. Především na lavičce se proto rázem objevilo několik mladíků. I přesto ale Kanonýři začali skvěle a už ve třetí minutě mohli jít do vedení. Fabregas parádní přihrávkou vyslal do šance Aršavina, který šel na Sorensena zcela sám, jenže v závěru si předkopnul příliš míč a vybojoval tak jenom roh. Po úvodním tlaku se ale vzpamatovalo také Stoke a v následujících minutách svého soupeře do ničeho mimořádně nebezpečného nepustilo.
Až ve 20. minutě fauloval Delap v pokutovém území Aršavina, a tak se pochopitelně pískala penalta. K její exekuci se postavil Cesc Fabregas, ovšem nedokázal ji proměnit, jelikož Sorensen míč vyrazil. V 26. minutě se už Arsenal ujal přeci jen vedení. Aršavin se prosadil pozemní ranou k tyči. Vzápětí měli Gunners další tutovku. Fabregasovi stačilo trefit prázdnou bránu, radost mu ale pokazil spoluhráč Eboué, jehož španělský reprezentant nastřelil na brankové čáře.
Stoke po inkasovaném gólu svůj styl rozhodně příliš nezměnilo a i nadále se pochopitelně hlavně bránilo. A v 36. minutě málem inkasovalo. Aršavin skvěle přihrál Fabregasovi, který ale opět v zakončení zklamal - jeho střele z poměrně velkého úhlu chyběla přesnost. Potters nepomohlo ani tříminutové nastavení, a proto se šlo do kabin za zaslouženého vedení Arsenalu.
Po přestávce ztratilo pro českého fanouška toto utkání trochu na atraktivitě, jelikož ze hřiště stáhl trenér Wenger Tomáše Rosického, jehož nahradil Carlosem Velou. Thomas Sorensen se musel opět vyznamenat v 51. minutě, kdy sice pálil v obtížné pozici aktivní Aršavin, i přesto ale vyslal na bránu dánského gólmana nebezpečný projektil. Stoke stále většinu sil dávalo do bránění, a tak gólman Almunia moc práce neměl.
Až v 61. minutě se hnal do zajímavé příležitosti Tuncay. K němu se však včas vrátili zadáci Arsenalu a turecký reprezentant nezakončil ideálně. Domácí se směrem dopředu dnes celkem trápili a chybělo jim také potřebné štěstí, což se potvrdilo při šanci Aršavina. Střelu ruského reprezentanta tečoval Faye a míč nakonec skončil hodně nečekaně na břevně. I přesto se ale Arsenal podruhé střelecky prosadil. Z hranice pokutového území vypálil Ramsey a míč skončil v síti.
Aston Villa - Hull City 3:0
05.12.2009 16:00
Góly: 13. Richard Dunne, 29. James Milner, 88. John Carew (pen.)
Hull po poslední remíze s Manchestrem City oplýval optimismem a toužil odvést si z Villa Parku opět alespoň bod. Ovšem už od začátku měl k němu hodně daleko. Domácí fotbalisté potvrdili roli favorita a bez větších potíží zvítězili v poměru 3:0.Aston Villa odstartovala ve velkém stylu. Pověst kanonýra málem už po pár sekundách potvrdil rychlík Gabriel Agbonlahor, jemuž ale při zakončení chyběla přesnost. Obrana Hullu si v úvodu příliš dobře nepočínala, což se potvrdilo také v 6. minutě. Reo-Coker prostrčil míč na Heskeyho, ovšem ani mu se při zakončení nevedlo zrovna ideálně, a tak Duke příliš problémů neměl. Ve 13. minutě to už dopadlo jinak. James Milner si všimnul v pokutovém území volného Dunna, který ranou pod břevno poslal svůj tým do vedení.
To dokázala Villa ještě během první půle navýšit o další přesný zásah. Milner ihned poté, co se dostal k míči, pálil a jeho volej následně dolétl až za záda Matta Duka. Domácí fotbalisté i po tomto momentu dominovali zápasu a těsně před přestávkou málem téměř rozhodli o svém vítězství. Po Downingově centru se povedlo Heskeymu trefit po souboji se Zayattem pouze břevno.
Ve druhém poločase si už v podstatě mohla Villa užívat své dvougólové vedení a mířit za vítězstvím. Dobrou náladu jí ale málem v 62. minutě pokazil hostující Craig Fagan. Ten se objevil v největší šanci svého týmu během celého zápasu, ovšem na zkušeného Brada Friedela nevyzrál. Domácí fotbalisté odpověděli stejnou mincí. Milnerovu střelu sice dokázal zblokovat Gardner, k míči se ale následně dostal Petrov, který jej poslal těsně nad.
Přesto se však Hull nedokázal ubránit a v samotném závěru potřetí inkasoval. Penaltu pro Villu zařídil záložník Ashley Young a posléze střelou z bílého puntíku korunoval vítězství Villy zkušený John Carew.
Blackburn Rovers - Liverpool FC 0:0
05.12.2009 16:00
Góly: -
Liverpool toužil poslední výhru nad Evertonem potvrdit také v Blackburnu. Ani jeden celek ale nebyl schopný vstřelit branku, a tak zápas vítěze nepoznal.Úvodní minuty tohoto střetnutí nepřinesly příliš vzruchu ani na jedné straně. Oba kluby se do vážnějšího zakončení dostávaly jen stěží. Jedna z malá šancí přišla v 13. minutě, kdy sice dokázal vyrazit míč Robinson, na hranici pokutového území se ale k němu dostal Javier Mascherano a nebezpečně vystřelil, jenže pálil vedle. Zhruba o deset minut později si vybojoval Blackburn zajímavou standardní situaci. K její exekuci se postavil Diouf, ale nic z ní nevytěžil.
V 38. minutě měl Liverpool zřejmě nejlepší příležitost, jak s nerozhodným stavem konečně něco udělat. Lucasovi se podařilo najít Gerrarda, který měl dostatek prostoru k zakončení, avšak anglický středopolař nemířil přesně. První poločas tak dospěl do konce bez jediné vstřelené branky.
Ihned po změně stran se mohly prosadit oba dva týmy. Jako první spálili tuto možnost hostující Reds. Gerrard předvedl pěknou akci s Kuijtem, ale v závěru včas zasáhl Pascal Chimbonda a Robinson tak neměl žádnou práci. Francouzský zadák sklidil od fanoušků Rovers velký a zasloužený potlesk. Vzápětí se chtěl do statistik zapsat také mladý Franco Di Santo. Jeho šance ale gólem neskončila.
V 57. minutě pro změnu pálil Kuijt, jenže nakonec trefil pouze spoluhráče N’Goga. Už o dvě minuty později hrozil opět Liverpool. Na pravé straně hřiště dostal prostor Steven Gerrard, do šestnáctky poslal nebezpečný centr, na který si naskočil nevysoký Benayoun a míč poslal jen těsně nad. Tato nevyužitá příležitost jej mohla mrzet krátce na to ještě více. Di Santo totiž obešel Carraghera a následnou střelou pořádně vystrašil všechny hostující fanoušky. Reina si s ní však poradil.
Snaha Liverpoolu o vstřelení branky málem vyvrcholila v 71. minutě. Po centru Johnsona však hlavičkoval N’Gog pouze do břevna. Ač hosté dělali, co jen mohli, vytoužený vítězný gól vstřelit v závěrečných minutách nedokázali.
West Ham United - Manchester United 0:4
05.12.2009 16:00
Góly: 45. Paul Scholes, 61. Darron Gibson, 70. Antonio Valencia, 72. Wayne Rooney
United nemohli v Upton Parku dlouho vstřelit gól, vše nakonec zlomil až v nastavení první půle Scholes. Ve druhém dějství už obhájce titulu Kladiváře rozebral a vstřelil další tři góly.Už před zápasem měli Red Devils početnou marodku a za další vítězství zaplatili svěřenci Sira Alexe Fergusona velkou daň, zápas totiž kvůli zranění předčasně skončil pro Garryho Nevilla a bez šrámu neodešel ani další obránce Wes Brown. V současné chvíli tak chybí Manchesteru už osm hráčů prvního týmu.
Kvůli četným zraněným tak museli na neobvyklých pozicích nastoupit Fletcher, Carrick nebo Giggs. Právě poslední jmenovaný zařídil první šanci zápasu, ačkoliv určitě ne tak, jak si představoval. Jeho špatná přihrávka totiž vyslala do útoku Hinese, který hledal Collisona, ale toho na poslední chvíli dokázal Giggs na zadní tyči zastavit. V 17. minutě měl po rohovém kopu a sklepnutí Browna šanci Gibson, ale jeho volej byl tečován mimo branku. Když už to vypadalo, že se do kabin půjde za stavu 0:0, objevil se Paul Scholes, hrudí si stáhl odhlavičkovaný míč a levačkou z half-voleje otevřel skóre. Green se sice míče dotkl, ale vytáhnout ho již nedokázal.
Úvod druhé půle se nesl v duchu dobrých, leč promarněných šancí domácích. Nejprve v zakončení zaváhal Stanislas a následně hlavičkou poslal míč přímo do náruče Kuszczaka osamocený Tomkins. Za neproměněné šance West Ham zaplatil po hodině hry. To Giggs připravil střeleckou pozici pro Darrona Gibsona, který dělovkou z 20 metrů zvýšil na 2:0. Pro irského mladíka to byl už třetí gól v tomto týdnu. O deset minut později zvýšil na 3:0 po spolupráci Rooneyho s Andersonem Antonio Valencia a hned za další minutku to bylo už o čtyři branky. Tentokrát centroval Valencia a na střelce Rooneyho prodlužoval Berbatov. A výsledkem 0:4 zápas také skončil.
Wigan Athletic - Birmingham City 2:3
05.12.2009 16:00
Góly: 33. Charles N'Zogbia, 89. Jordi Gómez - 61. Sebastian Larsson, 66. Christian Benítez, 72. Sebastian Larsson
Birmingham sice ve Wiganu prohrával, ale ve druhém poločase se zvedl a dvěma góly v rozmezí pěti minut vývoj otočil a nakonec zápas dotáhl do vítězného konce. Brums tak protáhli sérii bez prohry na šest zápasů, dnes to pro ně navíc byla první výhra nad Wiganem na jeho hřišti vůbec.Hosté měli poslední úspěchy založeny především na kvalitní obranné práci a čistém kontu, ale to dnes nevyšlo. Po půlhodině hry totiž pronikl do pokutového území Jason Scotland, vyčkal na příchod spoluhráčů a pak poslal míč N'Zogbiovi, který nádhernou ranou levačkou otevřel skóre. Dobré je také zmínit střídání na domácí straně, které přišlo deset minut před úvodní brankou utkání, zraněného gólmana Chrise Kirklanda musel nahradil Pollitt.
Do kabin se sice šlo za příznivého stavu pro Latics, jenže po změně stran rozjel Birmingham své útočné představení. Od 46. minuty se na branku Pollitta hrnul jeden útok za druhým a domácí nakonec kapitulovali po hodině hry. Bowyer vybojoval trestný kop, ke kterému se postavil Larsson a prostřelil vše, co mu stálo v cestě a vyrovnal. Uběhlo jen šest minut a Brums už vedli, proti rozběhnutému Benitezovi vyběhl Pollitt, ale hostující útočník mazácky zasunul. Vzápětí měl šanci na vyrovnání Boyce, ale nevyužil ji, a tak se musel se svými spoluhráči v 72. minutě sklonit nad soupeřem, který během pár minut definitivně obrátil celý zápas. Opět za vším stál trestný kop a další parádní rána Larssona. Dvě minuty před koncem sice ještě stihl snížit Jordi Gomez, ale více již Wigan nestihl a odchází poražen.
Wolverhampton Wanderers - Bolton Wanderers 2:1
05.12.2009 16:00
Góly: 3. Jody Craddock, 63. Nenad Milijaš - 79. Johan Elmander
Wolverhampton zvládl zápas s Boltonem a posunul se před svého sobotního soupeře. I nadále zůstává na sestupové pozici, jelikož je osmnáctý, Wanderers spadli na předposlední příčku...Domácím skvěle vyšel start do zápasu. Již ve třetí minutě dostali výhodu standardní situace, centr Milijase nasměroval Berra na Craddocka a ten zaznamenal svou čtvrtou letošní branku - 1:0.
V 18. minutě to mohlo být již o dvě branky, po centru Jarvise hlavičkoval Stearman a jeho pokus odvrátil Gardner až na brankové čáře. Na druhé straně centroval z rohového kopu Lee a na míč těsně nedosáhl Cahill. Ve 26. minutě to neúspěšně zkoušel Klasnič, o jedenáct minut později pak vypálil Steinsson a jeho rána se otřela o tyč.
Těsně před odchodem do kabin se pak musel činit Hahnemann proti tvrdé ráně Taylora z trestného kopu, definitivní tečku za prvním dějstvím následně udělal nepřesnou ranou Milijas.
Milijas rovněž otevřel druhý poločas, radost mu ovšem překazil Cahill. V 58. minutě se za hlavu chytal Klasnič, jeho střela z nadějné pozice měla spíše než k bráně blíže k rohovému praporku.
V 63. minutě se podruhé v zápase měnilo skóre a znovu se radovali domácí. K odraženému míči se dostal Milijas a jeho rána skončila až za zády Jaaskelainena - 2:0.
V 68. minutě mohl snížit Cohen, jeho gólovou střelu však zablokoval Ward, střelu Taylora zblízka pak zneškodnil Hahnemann. V 74. minutě mohlo být definitivně rozhodnuto, jenomže Edwards mířil jenom do Jaaskelainena.
Hostující manažer Gary Megson poslal na hřiště Elmandera a tento tah se mu vyplatil. Byl to právě švédský útočník, kdo v 79. minutě po rohovém kopu Taylora nakonec dopravil míč do sítě. A hosté dokonce sahali po remíza, Klasniče ale nenechal dát gól Hahnemann.
Portsmouth FC - Burnley FC 2:0
05.12.2009 13:45
Góly: 65. Hermann Hreidarsson, 84. Aruna Dindane
Portsmouth se konečně dokázal vzchopit a po dlouhé době opět vybojoval vítězství. Třetí výhru si připsal proti venku tragicky hrajícímu Burnley, jehož porazil 2:0.Utkání se od začátku vyznačovalo velkou bojovností a řadou soubojů. A v 10. minutě přineslo také první solidní gólovou příležitostí. Z dobrých 25 metrů vypálil Boateng a jeho zprvu nenápadná střela nadělal nakonec Jensenovi nemalé problémy. Míč totiž nedokázal lapit, ten se odrazil před něj, kde naštěstí pro hosty nebyl připravený nikdo na dorážku. Posléze ale vystrčilo růžky také Burnley, které několikrát nebezpečně zaútočilo. Jako první ze strany hostů zahrozil kanonýr Steven Fletcher. Skotský reprezentant měl sice na kopačkách gól, jenže míč trefil jen lehce, a proto Begovič neměl příliš problémů.
I v nadcházejících minutách byli aktivnější Clarets, přesto největší příležitost na vstřelení branky přišla v 32. minutě, kdy rozhodčí Dowd odpískal pokutový kop pro Portsmouth. Hreidarsson se skácel v šestnáctce k zemi, k čemuž podle hlavního arbitra pomohl Elliott. Jak se nakonec ukázalo, toto rozhodnutí Dowda nebylo příliš šťastné. Pověst penaltového mága ale potvrdil opět Brian Jensen a pokus Dindaneho chytil, stejně tak i jeho následnou dorážku. Ještě do poločasového hvizdu se mohl mezi střelce zapsat André Bikey, po rohovém kopu ale hlavou mířil nad.
Kevin-Prince Boateng se rozhodně nebojí vystřelit z dálky, což jasně demonstroval i v 49. minutě. Při zakončení mu ovšem scházela přesnost. To na druhé straně z obdobné pozice pálil McDonald a Begovič se musel pořádně natahovat, aby míč vyrazil alespoň na roh. Vzápětí zkusil štěstí z velkého úhlu Steven Fletcher a očividně domácí borce překvapil. Jeho pozemní rána ale proletěla jen těsně vedle vzdálenější tyče. Skotský reprezentant dělal skutečně vše pro to, aby se zapsal do střeleckých listin a v 62. minutě předvedl parádní technickou ránu. Begovič však předvedl další parádní zákrok a míč do své sítě nepustil.
Tato nevyužitá šance jej musela mrzet o to více, že zanedlouho šel Portsmouth do vedení. Přihrávku Boatenga perfektně sklepl na Hreidarssona náhradník Kanu a islandský obránce z úhlu přesně zakončil. Vedení mohl vzápětí pojistit aktivní Boateng, jenže míč poslal jen do boční sítě. O zisku tří bodů z velké části rozhodl v 83. minutě Aruna Dindane, který v poklidu zvýšil hlavou na rozdíl dvou branek.
Tabulka
Tým | Zápasy | Výhry | Remízy | Porážky | Skóre | Body | ||
---|---|---|---|---|---|---|---|---|
1. | ![]() | Chelsea FC | 15 | 12 | 0 | 3 | 37:10 | 36 |
2. | ![]() | Manchester United | 15 | 11 | 1 | 3 | 34:13 | 34 |
3. | ![]() | Arsenal FC | 14 | 9 | 1 | 4 | 38:18 | 28 |
4. | ![]() | Tottenham Hotspur | 15 | 8 | 3 | 4 | 35:21 | 27 |
5. | ![]() | Aston Villa | 15 | 7 | 5 | 3 | 25:14 | 26 |
6. | ![]() | Manchester City | 14 | 6 | 7 | 1 | 26:18 | 25 |
7. | ![]() | Liverpool FC | 15 | 7 | 3 | 5 | 31:20 | 24 |
8. | ![]() | Fulham FC | 15 | 6 | 4 | 5 | 19:16 | 22 |
9. | ![]() | Birmingham City | 15 | 6 | 3 | 6 | 15:16 | 21 |
10. | ![]() | Sunderland AFC | 15 | 6 | 2 | 7 | 21:21 | 20 |
11. | ![]() | Stoke City | 15 | 5 | 5 | 5 | 13:17 | 20 |
12. | ![]() | Blackburn Rovers | 15 | 5 | 3 | 7 | 16:28 | 18 |
13. | ![]() | Burnley FC | 15 | 5 | 2 | 8 | 19:33 | 17 |
14. | ![]() | Wigan Athletic | 15 | 5 | 2 | 8 | 17:34 | 17 |
15. | ![]() | Everton FC | 15 | 4 | 4 | 7 | 19:27 | 16 |
16. | ![]() | Hull City | 16 | 4 | 4 | 8 | 17:34 | 16 |
17. | ![]() | West Ham United | 15 | 3 | 5 | 7 | 24:30 | 14 |
18. | ![]() | Wolverhampton Wanderers | 15 | 3 | 4 | 8 | 14:28 | 13 |
19. | ![]() | Bolton Wanderers | 14 | 3 | 3 | 8 | 17:29 | 12 |
20. | ![]() | Portsmouth FC | 15 | 3 | 1 | 11 | 13:23 | 10 |
Autor: EuroFotbal.cz
Komentáře (586)