Kurzy sázkové kanceláře Tipsport: 1.60 - 4.00 - 6.30
Sparta Praha - SS Lazio
1:1

Sparta vybrakovala Řím a senzačně proplouvá do čtvrtfinále

Bořek Dočkal prolomil střelecké trápení právě včas (© sparta.cz)

Parádní úspěch se povedl pražské Spartě. Český vicemistr veze z půdy Lazia Řím senzační vítězství 3:0 a s přehledem postupuje do čtvrtfinále druhé nejprestižnější evropské soutěže. Úspěch, na který český fotbal čekal mnoho let, zajistili již během úvodního dějství svými góly Bořek Dočkal, Ladislav Krejčí a Lukáš Juliš.

Všechno ale mohlo být úplně jinak, pár vteřin po úvodním výkopu totiž udělal dvě chyby při rozehrávce nekoncentrovaný Costa, načež nabídl velkou šanci Antonio Candrevovi, toho však vychytal pozorný David Bičík. Nejdůležitější fáze zápasu pak přišla mezi desátou a dvanáctou minutou. Nejprve centr Ondřeje Zahustela odvrátil Milan Biševac pouze ke Krejčímu, jenž přiťukl míč ideálně Bořku Dočkalovi a bývalý hráč Rosenborgu nechytatelnou dělovkou překonal Federica Marchettiho.

Stadio Olimpico v ten moment ztichlo, přičemž ještě nikdo netušil, že bude mnohem hůř. O pár chvil Sparťané opět zaútočili po pravé straně, Lukáš Juliš přihrál do šestnáctky Ladislavu Krejčímu, který sice nepříliš razantní, zato dokonale přesnou střelou na zadní tyč rozradostnil hostující tábor fanoušků.

Opařené Lazio se postupně dostávalo z šoku a Pražany musel několikrát podržet vynikající Bičík. Zkušený brankář, o jehož startu se vzhledem k vykloubenému prstu pochybovalo, předvedl fantastický zákrok především ve 26. minutě, kdy se před ním po pasu Candrevy ocitl sám Stefano Mauri, avšak na sparťanskou jedničku si nepřišel, stejně jako později aktivní Candreva. Na opačné straně zase Marchettiho rukavice pořádně vyprášil ze střední vzdálenosti Bořek Dočkal.

Krátce před odchodem na poločasovou přestávku pak svěřenci Zdeňka Ščasného potřetí udeřili. Martin Frýdek odcentroval a Lukáš Juliš z voleje ukázal, že mu to v Evropské lize prostě pálí. Mladý objev letošní sezóny už ve skupině zajistil gólem důležitou výhru nad APOELem, v únoru dopomohl k postupu přes Krasnodarem a nyní se opět řadí k hlavním hrdinům.

Druhá půle již tolik vzruchu nenabídla. Lazio se sice ještě snažilo o snížení, jenomže David Bičík své spoluhráče opět podržel a připomněl, že také na jeho zásluhy by se nemělo zapomínat. Biancocelesti v poslední půlhodině působili již odevzdaným dojmem, což se dá vzhledem ke skóre pochopit, a Sparta bezpečně kontrolovala svůj komfortní náskok. Poprvé v historii tak dokázala vyhrát na italské půdě a postupuje mezi nejlepších osm celků Evropské ligy.
Autor: Michal Kovalčík
Počet zobrazení: 13148
Komentáře (1175 / 0 nových)
Komentáře k zápasu naleznete zde
18:26 Koka musel včera střídat
Portugalská Braga včera nakročila do skupiny Evropské ligy, po hodině hry však přišla o důležitého útočníka Ahmeda Hassana. Egyptský forvard zvaný Koka musel být stažen poté, co ho soupeř kopačkou trefil do nosu. (kingfut.com)
17:42 Bonaventura opět na marodce
Giacomo Bonaventura vynechal v podstatě celé jaro, nyní je záložník AC Milán opět v trablích - včerejší zápas Evropské ligy opustil s podezřením na zranění třísel. (football-italia.net)
14:04 AC Milán dal šest gólů po 24 letech
AC Milán včera deklasoval makedonský celek FK Škendija 6:0 a má prakticky jistou účast v základní skupině Evropské ligy. Šest branek v jednom duelu evropských pohárů přitom italský klub nastřílel po dlouhých 24 letech, naposledy vyprovodil tenisovým výsledkem v říjnu 1993 FC Kodaň. (soccerway.com)
12:05 Pokuty pro Aberdeen a Apollon Limassol
Kvůli řádění fanoušků ve vzájemném utkání v předkole Evropské ligy byly potrestány celky Apollonu Limassol a Aberdeenu. Kyperský klub dostal za zakázanou pyrotechniku a házení předmětů na hřiště pokutu 27.500 eur, zatímco skotský tým zaplatí 10 tisíc eur. (ČTK)
17.08. Evropská liga - výsledky
Výsledky dnešních úvodních zápasů 4. předkola Evropské ligy: Apollon - Midtjylland 3:2 (15. Kyriakou, 70. Jander, 90+1. Pittas - 38. a 74. Sorloth), BATE - Oleksandrija 1:1 (8. Ivanić - 19. Banada), Dinamo Záhřeb - Skenderbeu 1:1 (90+5. Henriquez - 37. Latifi), Krasnodar - CZ Bělehrad 3:2 (20. Ignatjev, 46. Claesson, 66. Petrov - 57. Srnić, 71. Pešić), Hafnarfjordur - Braga 1:2 (40. Björnsson - 62. Dias Fernandes, 79. Stojiljković), PAOK - Östersunds 3:1 (38. Matos, 77. a 88. z penalty Prijović - 21. z penalty Nouri), Vardar - Fenerbahçe 2:0 (20. Barseghjan, 90+2. vlastní Topal), Plzeň - Larnaka 3:1 (29. a 73. z penalty Bakoš, 36. Kolář - 8. Acoran), Altach - Maccabi Tel-Aviv 0:1 (68. Kjartansson), Ludogorets - Süduva 2:0 (61. Moti, 76. Vura), Panathinaikos - Bilbao 2:3 (29. Lod, 55. Cabezas - 68. a 73. z penalty Aduriz, 71. De Marcos), AC Milán - Shkendija 6:0 (13. a 28. Silva, 28. a 85. Montolivo, 67. Borini, 69. Antonelli), Ajax - Rosenborg 0:1 (77. Adegbenro), Bruggy - AEK 0:0, Domžale - Marseille 1:1 (12. Vetrih - 63. Sanson), Viitorul - Salzburg 1:3 (7. Tucudean - 2. Hwang, 29. Wolf, 31. Dabbur), Legia - Tiraspol 1:1 (76. Hamalainen - 87. Bayala), Osijek - Austria 1:2 (15. Ejupi - 26. Monschein, 60. Holzhauser), Partizan - Videoton 0:0, Everton - Hajduk 2:0 (30. Keane, 44. Gueye), Marítimo - Dynamo Kyjev 0:0.
17.08. Hloušek pomohl asistencí Legii Varšava
Asistence českého reprezentanta Adama Hlouška stačila Legii Varšava jen k domácí remíze 1:1 se Šeriffem Tiraspol ve 4. předkole Evropské ligy. Polský celek tak bude mít náročnou odvetu. (ČTK)
17.08. Vrba: Musím ocenit, jak se hráči zvedli
Plzeň sice s Larnakou záhy prohrávala, nakonec však ještě do půle zápas otočila a nakonec slavila vítězství 3:1. "Začátek utkání nás nechytl v nejlepším rozpoložení. Byl tam malý důraz, nezodpovědnost, byly tam chyby, které hráči musí vyřešit. Kdyby nám dal soupeř druhý gól, tak bychom teď asi seděli v šatně se sklopenými hlavami. Musím ocenit, jak se hráči zvedli. Beru, že jsme vyhráli 3:1 a máme náskok, se kterým můžeme pracovat, ale na Kypru nás nic jednoduchého nečeká. Budu hráčům vyčítat, že tam ještě něco nedotáhli, ale zas by to asi bylo nespravedlivé vzhledem k tomu, co se na hřišti dělo. Roman Hubník až na tu chybu odehrál velmi dobré utkání. Přežili jsme smrt, a teď musíme využít toho, že Kypřané budou zklamaní z toho, že nás více nepotrestali. Do odvety musím tým více připravit na rozestavení Larnaky," řekl plzeňský kouč Pavel Vrba. (ČTK)
17.08. Plzeň do půle otočila duel s Larnakou
Poločasový výsledek dnešního prvního zápasu 4. předkola Evropské ligy: Plzeň - Larnaka 2:1 (29. Bakoš, 36. Kolář - 8. Acoran).
17.08. Plzeň nastoupí na hrotu s Bakošem
Základní sestava Plzně pro úvodní zápas 4. předkola Evropské ligy s Larnacou: Hruška - Řezník, Hubník, Hájek, Limberský - Hrošovský, Hořava - Zeman, Kolář, Pilař - Bakoš. (ČTK)
16.08. Evropská liga - výsledek
Výsledek dnešního zápasu posledního předkola Evropské ligy: Utrecht - Zenit Petrohrad 1:0 (77. Labyad).