27.04.2014 19:00 CET
3 : 1
(1:0)

Athletic Bilbao - Sevilla FC 3:1

Baskičtí Lvi dokázali porazit Sevillu a jejich sen o čtvrtém místě dostal další velkou posilu. Nyní mají na svého poraženého soka náskok již relativně pohodlných šesti bodů a Liga mistrů je stále blíž. Za to Sevilla se s ní nakonec nejspíš bude muset rozloučit a spoléhat dál na Evropskou ligu.

Dvě kruté rány se snesly na Sevillu po sedmdesáti minutách, když byl nejdřív vyloučen Diogo Figueiras a následně Sevilla inkasovala ještě třetí a definitivní zásah z kopačky Andera Herrery. Ten ale jen navázal na předchozí branky Markela Susaety a Ikera Muniaína. Za Sevillu korigoval jen deset minut před koncem Kevin Gameiro. Svěřenci trenéra Unaie Emeryho přitom nastoupili v poměrně ofenzivní sestavě i s Carlosem Baccou.

První branky se diváci na stadionu San Mamés dočkali již po pěti minutách a vůbec se nejednalo o obyčejnou branku. Markel Susaeta sice od rohového praporku spíše centroval, ale nabíhající Aymeric Laporte míč nezasáhl. S tím však brankář Beto nejspíš vůbec nepočítal a dost ho to překvapilo. I proto míč skončil až za jeho zády - 1:0.

O rychlou odpověď se pokoušel Kevin Gameiro, který pálil z dobrých pětadvaceti metrů. Francouzský střelec ovšem mířil přímo do připraveného brankáře Iraizoze. Hosté se hnali do útoku a jen kvůli nepřesné nahrávce od Baccy se Figueiras k míči nedostal. Skóre se naopak mohlo měnit na druhé straně, když si na Trochowského přetažený centr za obranu Bilbaa naběhl zcela nestrážený Kevin Gameiro. Ten ale v klíčovou chvíli nedokázal míč trefit a nasměrovat jej mezi tři tyče.

Na další Herrerův centr ke vzdálenější tyči si naskočil Aymeric Laporte, z úhlu ale hlavou nasměroval míč pouze mimo hostující branku. Na Cokeho centr si naskočil Aduriz, v záklonu ale posílá míč metr vedle horního rohu branky. První půli zakončili aktivněji domácí, když Iraolův centr zakončoval patičkou Muniaín, jeho efektní pokus ale minul hostující branku. Do poločasu druhého naskočili lépe opět domácí, kteří se krátce po změně stran dočkali klíčového druhého zásahu.

Na Iraolův centr ke vzdálenější tyči si naběhl naprosto osamocený Iker Muniaín a celou akci završil famózně. Z voleje překonal bezmocného brankáře Beta a přiblížil Athletic nejen třem bodům za výhru, ale rovněž pojištění čtvrté příčky! To už se trenér Unai Emery rozhodl pro změnu a na hrací plochu poslal své letošní eso v podobě Ivana Rakitiće. Tvořivý záložník je hlavní postavou Sevilly a táhne ji za triumfem v Evropské lize. Cokeho centr Mikel San José odrazil pouze na hranici pokutového území, kde číhal naprosto osamocený Rakitič. Tomu ale střela zcela nesedla a míč proletěl jen těsně vedle brány.

Krátce poté ale všechny naděje hostí klesly. A to velmi rapidním způsobem, protože Diogo Figueiras už jednu žlutou kartu měl a ani to mu nebránilo v divokém a zřejmě nepříliš laskavém dialogu se sudím Alfonsem Álvarezem. Ten s ním neměl slitování a poslal jej pod sprchy. A Athletic své výhody brzy využil, protože jen o několik momentů později si další skvělý centr na své konto připsal Andoni Iraola a míč z jeho kopačky skončil u Andera. Herrera si s ničím hlavu nedělal a míč naopak přesnou hlavičkou poslal do sítě!

Brankář Gorka Iraizoz přesto nemůže úplně slavit, protože francouzský střelec Kevin Gameiro jej nakonec překonal. Iborrův nákop před pokutovým územím Samperio sklepl pro Kevina Gameira a už si poradil se zbytkem akce. Víc už ale Sevilla nestihla a nakonec se musela sklonit před taktickou vyspělostí i dravostí svého soka. Ten se naopak raduje z celkem jistého čtvrtého místa a tím pádem postupu do předkola Ligy mistrů.

Autor: Ondřej Pražák / insidespanishfootball.com, onlajny.com