09.03.2012 20:15 CET
0 : 2
(0:1)

Viktoria Žižkov - Sparta Praha 0:2

Sparta se oklepala z porážek v Hradci Králové a s Plzní, zvítězila v malém derby na půdě Žižkova 2:0 a i po dvacátém kole Gambrinus ligy zůstane v čele tabulky. V souboji posledního s prvním se ukázal rozdíl v kvalitě obou týmů, hosté byli lepší a zaslouženě si na své konto připsali tři body. O branky vítězů se postarali Přikryl a Kweuke.

Zajímavé změny se udály na straně Sparty. Tou nejpodstatnější byla přítomnost Jaroslava Hřebíka na lavičce letenského klubu, v minulých zápasech býval GSM pouze na tribuně. V brance se pak poprvé na jaře představil Tomáš Vaclík, jenž dostal přednost před Švengerem a svou ligovou premiéru v rudém dresu si tak odbyl právě proti svému bývalému zaměstnavateli. V základní sestavě nastoupili také dva mladíci - stoper Brabec a křídelník Přikryl, nedostalo se naopak na Keriče, hosté tak šli do zápasu s osamoceným Kweukem na hrotu.

Sparta začala dobře a od začátku si vypracovala slušnou převahu, jako první se v dobré pozici ocitl kamerunský útočník, jenže hlavičkoval v záklonu, a tak míč k brance vůbec nedošel. První opravdu zajímavé momenty byly k vidění až v jednadvacáté minutě, ovšem zato hned na obou stranách v krátkém časovém intervalu. Grajciar nejdřív chytře našel na pravé straně Přikryla, jeho křižnou ránu ale dobrým zákrokem vyrazil Ticháček. Ten také okamžitě založil rychlý protiútok, na jehož konci byl Bálek, situaci tři na dva ale s Miloslavjevem nevyřešili vůbec dobře, a tak Vaclík ani nemusel zasahovat.

Hušbauerova dělovka pak skončila vysoko nad brankou, Pamič zase trefil jen místo, kde se nacházel gólman Ticháček. Jarošíkova hlavička proskákala mimo tři tyče, ve třicáté osmé minutě už ale Sparta vedla. A byl to parádní gól, i když není stoprocentně jisté, jestli ne náhodný. Přikryl dostal přihrávku od Grajciara a i přesto, že všichni přítomní jednoznačně očekávali centr do šestnáctky, balón skončil za Ticháčkovými zády.

V závěru poločasu mohla Viktoria vyrovnat, Valentův pokus ze standardní situace ovšem Vaclíkovu svatyni těsně minul, o dvě minuty později zase usměrňoval do sítě Milosavljevův centr do sítě Bálek, Vaclík však vytasil vynikající zákrok a Brabec pak odklidil volný míč do zámezí.

Žižkov lépe zachytil vstup do druhého dějství a Milosavljev mohl z krátké převahy vytěžit vyrovnání, to by ovšem musel z hranice šestnáctky mířit o metr přesněji. A v padesáté minutě bylo rozhodnuto, Grajciar totiž parádně posadil míč na hlavu Kweukeho, jehož hlavička olízla břevno a skončila v bráně. Pár minut nato zazmatkoval Lafrance a výborně hrajícímu Grajciarovi předložil gól jako na zlatém podnose, hostující záložník ale nabídku odmítl a Ticháčka nepřekonal.

Grajciar si pro šestý letošní ligový gól mohl dojít ještě jednou, to si skvěle poradil s nepřesnou přihrávkou Kweukeho, přehodil domácího brankáře, jenže na brankové čáře stačil zasáhnout Bartl. Hned v zápětí byl v gólové příležitosti Přikryl, ovšem vypálil těsně mimo, v druhém případě ho zase skvělým zákrokem vychytal Ticháček. Sparťané měli hodně volného prostoru k útočení, Kweuke mohl postupovat úplně sám na bránu, jenže zakončil nepřesně.

Stejně se vedlo i Přikrylovi a když gólem neskončila ani situace, při které Hílek atakoval vlastní branku a trefil břevno, skončilo utkání vítězstvím Sparty 2:0. Letenští tak znovu zvýšili svůj náskok na prvním místě na šest bodů a čekají na zápasy Liberce, Plzně a Mladé Boleslavi, Žižkov zůstává beznadějně poslední.

Autor: Michal Hruška