18.02.2009 18:15 CET
2 : 1
(2:1)

Tymoščuk zajistil Zenitu těsné vítězství

Zenit Petrohrad si v prvním utkání třetího kola Poháru UEFA poradil se Stuttgartem 2:1. Němci nekladli Zenitu příliš velký odpor, přesto si vezou do domácí odvety nadějný výsledek. Za Zenit otevíral v úvodu skóre debutant Huszti, za hosty vyrovnal Gomez. Poslední slovo měl kapitán Zenitu Tymoščuk, který krásnou střelou zajistil Zenitu v prvním oficiálním utkání roku 2009 těsné vítězství.

Trávník na stadionu Petrovskij napovídal, že moc fotbalových věcí se čekat nedá. Přesto si fanoušci přišli na své už ve druhé minutě, střelu Semšova Lehmann vyrazil před nohy debutanta Husztiho, který tak své první utkání v dresu Zenitu oslavil gólem. Zenit se ujal brzkého vedení a nadále hýřil aktivitou a blýskl se několika pohlednými akcemi. v 15. minutě se však Stuttgart dočkal vyrovnání. Špatnou rozehrávku Širokova zachytila záložní řada hostů, Gomez využil rozháranosti obrany Zenitu a přesnou přízemní střelou k tyči překonal brankáře Malafejeva.

V následujících minutách byla k vidění řada ostrých zákroků, některé musel rozhodčí Bjorn Kuipers řešit žlutými kartami. Nutno také podotknout, že Zenit od inkasované branky znervózněl a Stuttgart podnikal protiútoky ne do zrovna ideálně složené obrany petrohradského mužstvo, větší šanci si ale nevytvořil. Zdálo se, že první poločas skončí 1:1, když Aňukov zpětnou přihrávkou našel Tymoščuka a kapitán Zenitu z prvního dotyku napálil míč nádherným způsobem za záda gólmana Lehmanna.

Také vstup do druhého dějství vyšel lépe Zenitu, aktivní Huszti naservíroval míč Pogrebňakovi, který ale ve vyložené šanci netrefil míč, následné zakončení Zyrjanova z dorážky pak nešťastně zastavil. Zenit očividně přidal na obrátkách, další velkou šanci Zyrjanova zlikvidoval Lehmann.

Nejlepší střelec minulého ročníku Poháru UEFA Pavel Pogrebňak dnes neměl svůj den, po přiťuknutí náhradníka Tekkeho mířil z dobré pozice opět vedle. Tlak Zenitu byl zdrcující a hrálo se převážně na polovině Stuttgartu, nicméně poslední slovo měl právě německý tým, Malafejev musel vytáhnout bravurní zákrok proti zakončení Gomeze. Trenér Zenitu Dick Advocaat nemůže být s konečným výsledkem rozhodně spokojen, vítězství 2:1 je pro Zenit ošemetné.

Autor: David Kubáň