Primera Division - souhrn podzimu (3)

19.01.2008, 10:24
Komentáře a souhrny
V poslední části našeho ohlédnutí za podzimem ve španělské lize se zaměříme na to úplně nejlepší. Po dlouhých letech obsazují první tři příčky zároveň i tři nejúspěšnější týmy z historického hlediska – Real Madrid, Barcelona a Atlético. Zbytek nejlepší šestice je však doplněn kluby s mnohem menším jménem – Espanyol se Santanderem se rvou o pozici nejpříjemnějšího překvapení sezóny a dobře si vede i Villarreal...

6. Racing Santander

Na šestém místě je Racing Santander. Opravdu, na pozici zaručující účast v Poháru UEFA se nachází tento sympatický celek z Kantábrie. Racingu se dařilo zejména na domácím stadionu El Sardinero, kde Los Verdiblancos prohráli v osmi utkáních jedinkrát a porazili například Valencii nebo Mallorcu.

Nedá se sice očekávat, že by se Los Montaňeses skutečně udrželi na takto vysoké pozici až do konce sezony, přesto se jedná o velkou senzaci a, stejně jako v případě Espanyolu, o příjemné osvěžení Primera División. Strůjcem dílčího úspěchu je trenér Marcelino, který před sezónou přišel z Recreativa Huelva, kde taktéž mnohonásobně překonal cíle vedení.

Vypadá to, že 42letý Marcelino je vycházející trenérskou hvězdou první velikosti. Jmenovec slavného santanderského učence Marcelina Menendéze Pelaya se mohl spolehnout obzvláště na pevnou obranu v čele s kvalitním brankářem Toňem. Před španělským gólmanem nastupovala obranná čtveřice Pinillos, Garay, Oriol, Ayoze. Zejména talentovaný Argentinec Ezequiel Garay (stejně jako v minulé sezoně) svými výkony doslova udivuje svět. V obraně dostával často příležitost i Luis Fernández. Defenzivní úkoly měl v záloze Racingu na starost Duscher, který přišel před sezonou z Deportiva. Ve středu pole s ním nastupoval ofenzivnější Colsa. O levou stranu zálohy se výborně staral bývalý hráč Valencie Jorge López, na opačné straně nastupoval Serrano. Mezeru mezi zálohou a útokem vyplňoval velezkušený Pedro Munitis (stáří na něj očividně zapomnělo). O góly se na hrotu staral většinou osamocený polský střelec Ebi Smolarek, který se rval o místo s nejdražší letní posilou - Mohammedem Tchitem.

Tým je skvěle vyvážený, vedle ostřílených matadorů nastupují vycházející hvězdy, Santander disponuje silovými i technickými typy hráčů. Věřme tedy, že Racing forma neopustí, byla by to škoda, vždyť krom výborných výsledků je z jejich strany k vidění i svěží a nápaditý fotbal.

5. Villarreal CF

Se svou pozicí bude jistě spokojený Villarreal. Los Amarillos na sebe sice značně upozornili v předminulé sezóně, došli tehdy až do semifinále Ligy mistrů, přesto je současná pozice Pellegriniho svěřenců překvapením. A to ze Žluté ponorky vystoupil dřívější hlavní kormidelník – Juan Roman Riquelme. Bývalý záložník Barcelony byl na El Madrigal v minulosti modlou, avšak pak se neshodl s trenérem Manuelem Pellegrinim a nejenže se nedostával na trávník, ale nevešel se ani do nominace.

Villarreal i bez něho dlouho koketoval dokonce s místem druhým, oba barcelonské kluby a Atlético se před něj dostaly hlavně kvůli špatným výsledkům z posledních kol před Vánoci. Jednobodová ztráta na čtvrté, "ligomistrové", místo je ovšem naprosto zanedbatelná, zvláště když sami hráči vyvolávají do médií, že znovu nabyli ztracené sebevědomí.

Villarreal by se každopádně měl pro zbytek sezóny zaměřit hlavně na dvě věci:

Tou první je nevyrovnanost výkonů. K čemu je skvělá domácí výhra nad Barcelonou, když pak na stejném stadiónu Villarreal nestačí na Betis? A kdo vzpomene na skvělé vítězství na hřišti Valencie 3:0, když je následováno ostudným domácím debaklem 0:5 proti Realu Madrid? A tak by se dalo pokračovat...

Tou druhou, možná ještě závažnější, jsou začátky druhých poločasů. Jedná se o naprostý unikát, ale v rozmezí minuty 45. a 60. nevstřelil Villarreal za celou sezónu jediný gól (z celkových 33), naopak jich sedm inkasoval, nejvíce ze všech patnáctiminutovek hry. Přitom v rozmezí minuty 60. a 75. nastřílela Žlutá ponorka gólu osm, to ukazuje na zbytečnou a neomluvitelnou ztrátu koncentrace po příchodu z kabin.

Přesto všechno nesmíme opomenout to, jak obdivuhodným způsobem se Villarreal dokázal vyrovnat s odchodem ještě donedávna hlavních tahounů – krom již zmíněného Riquelmeho totiž odešel i někdejší pichichi Diego Forlán. Urugayského kanonýra dokázali výborně nahradit Nihat Kahveci (10 gólů) a italský mladík Giuseppe Rossi (8), vitální tři góly má na svém kontě náhradník Guillermo Franco a s věkem úspěšně bojuje zkušený Robert Pires.

Obrana už tak kvalitní není, 30 obdržených branek je čtvrtou nejhorší statistikou z celé ligy! A to se k tomu v posledním zápase zranil obránce Fuentes, který si už do konce sezóny nezahraje. Tím padá ještě více zodpovědnsoti na Joana Capdevillu, nejvytíženějšího muže celého týmu.

Potenciál zde každopádně je, Villarreal disponuje kvaltiním brankářem, slušnou zálohou a výborným útokem, v čele toho všeho navíc stojí věhlasný stratég Manuel Pellegrini. Liga mistrů není daleko, Pohár UEFA se zdá být možná i málo...

4. Espanyol Barcelona

Veselo je u menšího z dvou barcelonských klubů - Espanyolu. Aby ne, svěřenci Ernesta Valverdeho ztrácejí na městského rivala pouhé čtyři body a jsou na fantastickém čtvrtém místě. Nebýt pomalejšího rozjezdu (Espanyol nasbíral v prvních čtyřech kolech jen čtyři body – hráče katalánského klubu může mrzet zejména prohra v prvním kole na domácím hřišti s nováčkem z Valladolidu), tak mohli být Los Blanquiazules v tabulce dokonce ještě před svým slavnějším rivalem. Zcela nepochybně se však i tak jedná (snad ještě s Racingem Santander) o nejpříjemnější překvapení sezóny, vždyť Espanyol dokázal porazit Real Madrid (to se povedlo už jen Seville), Valencii, Sevillu a dokonce i Atlético Madrid. Los Pericos krom výsledků předvádí i atraktivní podívanou a dávají jasně najevo, že nedávná účast ve finále Poháru UEFA nebyla náhodou. Z Espanyolu už tedy dávno není ten pravidelně sestupem ohrožený celek a je to jen dobře.

Velmi dobrou práci již několik let odvádí v brance Katalánců Carlos Kameni, kamerunský brankář zatím nepustil dvojku Laufenteho do branky ani na jednu ligovou minutu. Na pravém kraji obrany toho nejvíce odehráli Zabaleta a Clemente Rodríguez, na levé straně se střídali Chica, Lacruz a David García. Elitní stoperskou dvojici vytvořili Jarque a Torrejón. Mladí a talentovaní španělští obránci svými výkony patřili zatím k tomu nejlepšímu, co La Liga může nabídnout. Funkci defenzivního štítu dobře zastával Moises Hurtado, vedle něhož nastupoval Angel nebo Smiljanic, který má fotbalovou přezdívku Lola. Vedle Hurtada by však měl v jarní části nastupoval špílmachr Ivan de la Peňa, který se už dal stoprocentně do pořádku po vleklých zdravotních problémech. Espanyol se mohl opřít i o kvalitní křídelní hru, na pravé straně hrál Valdo, jenž přišel před sezonou z Osasuny, na opačné straně podával velmi dobré výkony Albert Riera. V útoku poté zářila dvojice Luis García, Raúl Tamudo. Prvně jmenovaný udivoval svoji rychlostí a skvělou technikou, kapitán Tamudo poté výjimečnou bojovností a chladnokrevným zakončením.

Jak vyplývá z uvedeného, Espanyol rozhodně nepůsobí dojmem týmu s náhodnými úspěchy. Jedná se o sestavu kvalitních a prověřených hráčů dirigovaných vynikajícím Ernesto Valvderdem. Jestliže si jeho svěřenci udrží nastolenou formu, stane se účast v Lize mistrů dechberoucí realitou.

3. Atlético Madrid

Na třetí místo se po poněkud pomalejším startu protlačilo přes Villarreal a Espanyol Atlético Madrid, historicky jeden z nejúspěšnějších španělských klubů. Los Colchoneros, podobně jako městský kolega Real Madrid, přes léto silně posílili, ostatně stejnou činnost praktikují takřka každé přestupové období. Tentokráte se ale zdá, že jdou tím správným směrem.

Obavy ze ztráty Ferdnanda Torrese se ukázaly jako zbytečné, Atlético hraje lépe než v předchozích ročnících a pokud zapracuje na větší vyrovnanosti výkonů, předkolo Ligy mistrů by mu nemělo uniknout. Vstup do sezóny byl přitom katastrofální – prvně porážka s Realem Madrid, pak dvě nepřesvědčivé remízy, tedy zisk pouhopouhých dvou bodů z tří úvodních kol. Vše se dalo do pohybu drtivým domácím vítězstvím nad Racingem Santander (4:0), s podobnými pocity odjížděli ze stadiónu Vicente Calderóna i hráči Realu Zaragoza. Jen o jeden gól méně, avšak na domácí půďě, dostalo Deportivo La Coruňa. V zápasech "Matraček" celkově padá velké množství gólů (2,7 na zápas), není to nicméně jen zásluha výborné ofenzívy, svůj díl na tom nese taktéž špatná obranná činnost. Stopeři Perea a Pablo Ibaňez (oba přitom v minulosti byli v hledáčku Barcelony i Realu Madrid) dělají školácké chyby, někdy se to Forlánovi a spol. napravit podařilo (4:3 s Valladolidem i se Sevillou), jindy však nikoli (3:4 doma s Villarrealem).

Jak už bylo zmíněno, klub před sezónou opustil Fernando Torres, což vyvolalo bouřlivé protesty ze stran fanoušků. El Niňo byl kapitánem týmu, symbolem Atlética a pravidelně nejgólovější hráč. Jenže odchod Torrese do Liverpoolu Atléticu paradoxně prospěl, a to nejen po finanční stránce. Nově příchozí Diego Forlán si s sebou z Villarrealu přivedl pověst kanonýra, kterou do puntíku vyplňuje. Navíc si perfektně rozumí se svým útočným partnerem Sergiem Aguerem, dohromady už nastříleli 16 gólů! K tomu připočtěme více než slušných pět zásahů Maxiho Rodrígueze, tři trefy od Raúla Garcíi a Simaa a máme zde vysvětlení brankových hodů. Atlético těží z velké variability složení křídel v záloze, na dva posty je zde pět velmi kvalitních fotbalistů – Simao, Reyes, Luis García, Maxi Rodríguez a mladý Jurado, bývalý hráč Realu Madrid.

Po ústupu Valencie (tak smutně symbolizovaném odrovnáním některých bývalých hvězd) můžeme Atlético znovu zařadit jako španělský tým číslo 3. Probrání se Atlética je pro španělskou ligu jedině plus, snad se mu podaří více ustálit výkonnost, aby se dokázalo zapojit i do boje o titul, který by konečně nebyl záležitostí dvou mužstev.

2. FC Barcelona

Pouze s tříbodovým náskokem, nicméně s obrovskou sedmibodovou ztrátou, obsazuje druhé místo Barcelona. A co Barca na to? Tak třeba podle nedávného El Clásica na stadiónu Camp Nou se skoro zdálo, že jí je to jedno. A dá se říci, že některým hráčům opravdu je. Jak jinak si vysvětlit, že na papíře dost možná nejlepší tým ligy vyhraje za celý podzim jen dvě venkovní utkání? Ronaldinho se stal symbolem vítězné Barcelony, nyní se stává smutným obrazem jejího úpadku. Letní příprava vzbuzovala u všech Los Culés obrovské naděje, ale Brazilec dál pokračuje v herním trápení a přes počáteční masivní podporu ze strany fanoušků je po neúspěšném El Clásico terčem číslo jedna.

Nebylo by však fér svalit všechnu vinu na jediného hráče. Výkonostně tápe také Thierry Henry, nejhvězdnější letní posila, Gianluca Zambrotta je jen stínem onoho neúnavného krajního obránce, Rafael Márquez se po solidním začátku zranil a od té doby je to taktéž velká bída (zápasy po vánoční přestávce ovšem slibují výkonnostní obrat). Co naplat, když celou loňskou sezónu strávil náročným cestováním za svým ženským protějškem. V jakém fyzickém stavu asi může být? Lékařský tým mohl být všelijak kritizovaný za častá zranění, ovšem pokud Márquez během rehabilitace pravidelně dostával trenérské povolenky k letům po celém světě, těžko mohl něco dělat.

A co tedy říci o trenérské dvojici? Frank Rijkaard už podle mnohých (nikoli však samotného autora) vyčerpal vše, co mohl katalánskému gigantovi nabídnout, vrcholem všeho se stal již zmíněný zápas s Realem Madrid, který se nasazením některých neuzdravených a výkonostně tápajích hráčů dá bez debat označit za "prokaučovaný".

A asistent Neeskens? Během tréninku, kde se měl trenérský tým zaměřit na Gudjohnsenovu hru v záloze, brouzdá mobilem po internetu a za celý tréninkový zápas ani jedinkrát nezvedne hlavu. A pak, světe div se, "Guddy" tráví dlouhé týdny na lavičce, či dokonce na tribuně. Nebýt mnoha zraněných záložníků, nejspíše by svou šanci (kterou naštěstí skvěle uchopil) nikdy nedostal.

Vzhledem k těmto okolnostem už je mnohem jasnější, že nejlepší hráči Blaugranas – Victor Valdés, Gabriel Milito, Andrés Iniesta a Lionel Messi – na všechno sami nestačí. Zvláště když se posledně jmenovaný v nejlepším momentu kariéry zraní.

Mimochodem, není náhodou, že tři ze čtyř jsou odchovanci klubu. Kdyby všichni hráli s podobným zapálením a oddaností, jako kapitán Carles Puyol (který občas těžce zápasil s neustálým měněním své pozice), asi by výsledky vypadaly trochu jinak, kvalita totiž v "Can Barca" nepochybně je.

Možná se to z výše napsaného nezdá, ale letošní sezóna měla (a má) i některé světlé stránky. Tou nejjasnější jsou bezpochyby výkony Bojana Krkice, podle všeho budoucí hlavní hvězdy nejen Barcelony, ale i španělské reprezentace. Tento teprve sedmnáctiletý Katalánec je pod osobním dohledem Samuela Eto’oa a je to velmi znát. Krkic už v mládežnických kategoriích prokazoval až neuvěřitelný čich na góly, má vytříbenou techniku, skvělý herní přehled, tvrdou a přesnou střelu a zodpovědně pomáhá obraně napadáním rozehrávky soupeře – v nepřítomnosti Eto’oa snad jako jediný. Bojan si už stihl odbýt premiéru v reprezentaci Katalánska a hned se uvedl gólem.

Tak trochu ve stínu se nachází další odchovanec Barcelony – Giovani Dos Santos. Nutno však podotknout, že osmnáctiletý Mexičan na svého kamaráda z La Masía (mládežnická akademie Barcelony) nestačí. Rozhodně se nejedná o špatného hráče – "Gio" je výborně fyzicky vybavený a v osobních soubojích dokáže přetlačit i o několik let starší obránce, po otci (Brazilec Gerardo dos Santos "Zizinho") zdědil více než slušnou techniku, ale Dos Santosovi někdy citelně chybí herní inteligence. Nemá ten potřebný herní rozhled, přes svou zarputilost a dobrou obrannou činnost je některé zápasy zcela neviditelný, za což často může i jeho poněkud menší rychlost a špatný čich na výběr místa.

Bohužel se projevuje to, co někteří zmiňovali již před začátkem sezóny – Dos Santos je talentovaný, ale ne tolik, jak hlavně mexická média (v Mexicu je Gio již dnes hvězdou první velikosti) proklamují. V juniorských výběrech těžil z velké síly, kterou odstavil od míče prakticky každého, s tím už dnes počítat nemůže. Uvidíme, jak se kariéra Giovaniho Dos Santose nakonec vyvine. A kde. Podle posledních zpráv si totiž jeho agent příliš nerozumí s barcelonským vedením a hráčův odchod není až tak zcela vyloučen. Neznamenalo by to ovšem konec rodinného zastoupení v Barceloně. Do popředí se totiž dere jeho mladší bratr Jonathan, který údajně svého staršího sourozence časem překoná.

Pro Franka Rijkaarda je ovšem podstatná přítomnost. Barca musí začít předvádět výkony, které odpovídají složení kádru. Pokud se to nepodaří a Katalánci skončí bez ligového titulu, dá se očekávat nejen konec trenéra, ale také odchod Deca s Ronaldinhem, kteří patřili k tomu nejlepšímu, co fotbal za poslední roky přinesl. Pokračovat v generační obměně je nutné, na druhou stranu se však nedá očekávat, že by se podařilo tyto dva hráče zcela nahradit a je v takovém případě otázkou, kolik let uplyne do doby, než budou Blaugranas znovu dominovat Evropě jako v roce 2006.

1. Real Madrid

Souhrn nemůžeme zakončit jinak, než u lídra soutěže. Real Madrid v loňské sezóně obsadil trůn pro krále Španělska a zdá se, že ho jen tak pustit nehodlá. Léto plné drahých nákupů a hlavně výměny trenéra – Fabia Capella nahradil kontroverzní Bernd Schuster – mělo do hlavního města přinést krom výsledků i pohledný útočný fotbal, což se sice až tak docela naplnit zatím nepodařilo, nicméně vynikající bodový zisk a výsadní postavení v tabulce veškeré kritiky s přehledem umlčí.

Suverénní první příčka je přitom tak trochu s podivem. Nejdražší letní posila – Arjen Robben – se na hřišti skoro neobjevuje, Drenthe se Saviolou působí ztraceně, Diarra, defenzivní pilíř zálohy, prožívá obrovský herní úpadek, Wesley Sneijder po dechberoucím úvodu "ztratil slinu" a leckdy připomíná nizozemskou obdobu Davida Beckhama, útočné duo Raúl – Ruud van Nistelrooy je o další rok nad třicet starší... Jenže právě Raúl zažívá ohromné zmrtvýchvstání a opět se zařadil mezi ligovou špičku (otázkou je, jestli mu nezačnou na jaře docházet síly vzhledem k velkému zápasovému zatížení). Na jeho nizozemském kolegovi se věk taktéž nikterak neprojevuje, neustále patří mezi nejefektivnější a nejnebezpečnější kanonýry Evropy. Je úžasné sledovat, jak hráč, který velkou část zápasu působí neviditelně (a pro ty, co neznají jeho jméno, až na střídání) dokáže v jednom momentu vstřelit rozdílovou branku, v další akci dalším gólem vítězství zpečetit a zařídit obdivuhodným výběrem místa týmu tři body.

Pod Berndem Schusterem se navíc konečně našli Brazilci Robinho s Baptistou. Prvně jmenovaný zažívá v Realu Madrid zatím jasně nejlepší sezónu od příchodu z FC Santos a i když se mu občas herní výpadky nevyhnou, dají se jeho výkony konečně označit za stálé. To Baptista se z počátku jen těžko prokousával na trávník, postupně si však svými nadprůměrnými výkony získal trenérovu důvěru a skvělý podzim završil vítězným gólem na Camp Nou. Důležitou, dost možná klíčovou, částicí vítězné stavebnice je střed obrany Pepe – Cannavaro, každým kolem jsou výkony této nově vzniklé stoperské dvojice lepší a lepší. Schusterovi se podařilo vyřešit i kraje obrany, na ten pravý se vrátil Sergio Ramos, který je zde pro tým mnohem užitečnější než na stoperu, kraj levý si do parády často bere ofenzivní Marcelo, na výběr přitom je i defenzivněji laděný Heinze. A když se k tomu všemu přidá tradičně výborný brankář a porce onoho pověstného štěstí, máme zde tým, který nezastavitelně míří za obhajobou titulu. Pro Los Merengues první od roku 1990. Ale pozor, Schusterovy týmy mívají takřka pravidelně slabší jaro...

Černou kaňkou na dosavadním (výsledkově šestým nejlepším v historii ligy a vůbec nejlepším ze všech týmů za posledních dvacet let!) působení tak zůstává hlavně chování některých členů vedení a hlavně samotného trenéra mimo zelené trávníky. Bernd Schuster byl kontroverzní postavou již jako aktivní hráč, když ve 25 letech kvůli neshodám ukončil reprezentační kariéru, rozhádal se i s vedením Barcelony, rok si za Barcu nezahrál a další sezónu za Blaugranas nastupoval s utajenou dohodou s Realem Madrid o volném přestupu na konci ročníku. Ani v Bílém baletu ale nebylo jeho působení klidné, a tak krátce na to znovu měnil dres, opět se jednalo o přestup k nenáviděnému rivalovi, tentokráte k Atléticu Madrid. Nutno podotknout, že se tyto výstřelky na jeho hře příliš neprojevovaly, vždy byl vynikajícím záložníkem a podobně tomu tak je i nyní, když je ve funkci trenéra.

Schuster vede Real k jednomu vítězství za druhým a poté dokáže po jedné porážce rozvířit nekončící debatu o tom, jak byl Madrid poškozen rozhodčím, který je Katalánec, jak divizní soupeř Merengues ve španělském poháru hrál díky rozhodčímu o dvanácti a podobně. Nejenže jeho slova dělají zbytečné rozbroje v celém Španělsku (národnostní otázka je zde velmi citlivá), ale také kazí pověst samotnému klubu. Bílý balet už úspěšně překonal éru Galacticos, na druhou stranu se ještě nedokázal vypořád s médii tak dobře, jak to kdysi zvládal Florentino Pérez. A o to víc pravé fotbalové fanoušky zamrzí, když Schuster v nedávném rozhovoru prohlásí, že to vše dělá záměrně...

Přesto všechno vede madridský celek ligu zaslouženě a i když zůstává dodnes Capellovo odvolání pro některé záhadou, pokud bude Real pokračovat podobným stylem, vzejde prezident Ramón Calderón z celé situace jako jasný vítěz.


 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Real Madrid19152241:1447
2.FC Barcelona19124338:1340
3.Atlético Madrid19114435:1937
4.Espanyol Barcelona19106329:2036
5.Villarreal CF19112634:3035
6.Racing Santander1995520:1932
7.Valencia CF1983822:2927
8.Sevilla FC1982935:2526
9.Real Valladolid1966727:2824
10.UD Almería1965816:2123
11.Athletic Bilbao1957718:1922
12.Real Zaragoza1957729:3222
13.Real Mallorca1957728:3122
14.Real Murcia1957716:2422
15.Getafe CF19631021:2721
16.Real Betis1956820:2821
17.Recreativo Huelva1956815:2421
18.Osasuna Pamplona1955920:2520
19.Deportivo La Coruňa19451019:3117
20.Levante UD19221511:358
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.FC Barcelona1090126:527
2.Real Madrid990023:727
3.Atlético Madrid1071225:1322
4.Sevilla FC1070326:1021
5.Espanyol Barcelona962111:420
Racing Santander962111:420
7.Villarreal CF1062218:1420
8.Real Zaragoza1045122:1417
9.Real Murcia94329:715
10.Real Betis942315:1414
11.Real Valladolid1035212:1114
12.Getafe CF942310:914
13.UD Almería104247:714
14.Osasuna Pamplona1034314:1313
15.Recreativo Huelva93427:713
16.Real Mallorca933314:1212
17.Athletic Bilbao102629:812
18.Valencia CF93159:1810
19.Levante UD102179:177
20.Deportivo La Coruňa91266:175
 TýmZápasyVýhryRemízyPorážkySkóreBody
1.Real Madrid1062218:720
2.Valencia CF1052313:1117
3.Espanyol Barcelona1044218:1616
4.Atlético Madrid943210:615
5.Villarreal CF950416:1615
6.FC Barcelona934212:813
7.Deportivo La Coruňa1033413:1412
8.Racing Santander103349:1512
9.Real Valladolid931515:1710
10.Athletic Bilbao93159:1110
11.Real Mallorca1024414:1910
12.UD Almería92349:149
13.Recreativo Huelva102268:178
14.Osasuna Pamplona92166:127
15.Getafe CF1021711:187
16.Real Betis101455:147
17.Real Murcia101457:177
18.Sevilla FC91269:155
19.Real Zaragoza91267:185
20.Levante UD90182:181

Autor: EuroFotbal.cz

Komentáře (51)

Přidat komentář
smazaný uživatel

Real rozhodně nekráčí nezastavitelně za titulem, na každý zápas se těžce nadřou (výjimkou jsou snad dva zápasy) a je jen otázkou času, kdy to vycházet nebude. Zápasy se šťastným scénářem jako proti Levante se nebudou opakovat donekonečna a jsem si jistý, že Real těch bodů bude ztrácet dost, tak snad jich neztratíme ještě víc.

Ale to, že jejich tým není silný, jak to může na první pohled vypadat si ani většina fanoušků Realu neuvědomuje, když je vždycky po tragickém vystoupení uklidní Schuster.

"Byli jsme lepší!"

"Zasloužili jsme si tři body!"

Reagovat
smazaný uživatel

Řešit, jestli Real vyhrává těsně, jestli hraje pěkně na oko a podobný hovadiny, to tu bylo už loni a kdo měl titul? Já sem letos moc zápasů Barcelony neviděl ( prostě nestíhám ), ale i z těch cca osmi bylo jasné, že Barca má svejch problémů dost a soudě podle tabulky a výkonu v Clássicu víc, než Real.

Reagovat
smazaný uživatel

Pozastavit se nad slovem nezastavitelně se snad můžu, pod tím si představuju něco jiného.

Reagovat
smazaný uživatel

To ti nezakazuju, na druhou stranu kdo je má zastavit, když je to jak kdyby honil beznohej postiženýho...

Reagovat
smazaný uživatel

Nechci nejak obhajovat obranu Atletica,je pravda, že v dosavadnim prubehu byla dost prostupná. Koho chci ale ubranit od kritiky je Pablo Ibanez, protoze ten hraje letos v neuveritelne forme(nebojim se rict ze zivotni),prakticky nedela chyby a je neprostupny. Snad jen skutecnost, ze je to poctivy zadak a ne nejaky konstruktivni bek co by daval mice dopredu ho deli od te nejuzsi spicky.Jinak jeste k te obrane,Seitaridis je zraneny a na jeho postu musi hrat Perea,coz je oslabeni postu,Rek tady hraje 2x lip nez Kolumbijec,at uz dopredu nebo dozadu. Perea proste patri do stredu.A taky fakt, ze nehral fanousky milovany Antonio Lopez, ktery se ze zacatku sezony daval dohromady po operaci, dohanel fyzicku a taky se vyrovnaval s osobnimi problemy(zemrela mu sestra,i kdyz kvuli teto smutne udalosti nehral jen 1x).Na jeho miste hral Pernia,ktery je sice urcite lepsi nez Lopez co se tyce utoceni,v defenzivni cinnosti ho vsak strci Antonio Lopez do kapsy. Tolik z Madridu, taky se tesite jak ja na El Derbi?:)

Reagovat
smazaný uživatel

moc, myslím, že se máme na co těšit

Reagovat
smazaný uživatel

Beckham byl lepší než Sneijder, když už bych tedy do toho srovnání měl jít. Škoda Davida, ale teď už by stejně nebyl takovým přínosem, když je pořád zraněný.

Reagovat
smazaný uživatel

Nejde o kvality, ale o jakýsi herní projev či druh přínostu pro tým. Řesit, kdo je lepší, je nesmysl.

Reagovat
smazaný uživatel

Však jsem tím myslel, že byl lepší pro Real. Pomáhal s rozehrávkou (která nás už léta bolí), dával tam víc srdíčka a vytvářel mnohem víc šancí. Napsat, že když je z formy, tak přípomíná Beckse, asi není k Beckhamovi úplně fér. Ale aspoň už vím, kdo to psal, i když po tom odstavci se Schusterem to musel poznat snad každý .

Reagovat
smazaný uživatel

Vůči Beckhamopvi to možná není úplně fér, ale jakmile jsme ot zmínil na španělském foru kdesi, tak se to víceméně potvrdilo. Beckham své místo v Realu našel až poslední sezónu a i když pomáhal i jinde, tak zkrátka to nebyl ovždy ideální a od Sneidjera se čekalo něco úplně jiného, zvláště po tom úvodu. Vidím tam velkou paralelu.

A narážku se Schusterem komentovat snad ani nebudu, myslím, že kritice Barcelony jsem věnoval mnohem více prostoruu a byla mnohem ostřejší než ta vůči Realu (což je vzhledem k postavení v tabulce logické), takže opravdu nevím, na co zde narážíš a možná bych byl rád, kdybys mi to objasnil.

Reagovat
smazaný uživatel

Já si Barcu zatím nečetl. A nebyla to narážka, jenom mi to bylo prostě jasný, protože tady ho nemáš rád hlavně ty a stejné věci píšeš i v diskusích. Tím neříkám, že by mi to kdy vadilo, já jsem tyhle věci u něho nikdy neřešil, zajímá mě něco úplně jinýho.

Beckham za neúspěchy Realu nemohl, snad tím někdo nechtěl říct, že Becks konečně začal něco hrát, takže byl titul. Pánové Figo, Raúl a Zidane by si museli sáhnout hodně hluboko do svědomí, kdyby se řeč stočila na to, proč sezona 2003-04 skončila průserem. Proč na to někteří fyzicky měli (na čele s Beckhamem), a ti druzí se tam od března jen plazili. Své pevné místo měl i pod Luxemburgem v systému 4-1-2-1-2, kde se později, tentokrát už pod Lópezem Carem, skvěle doplňoval se Cicinhem. Naopak Sneijder to své místo zatím opravdu nemá, kromě prvního měsíce nehraje nic, na úroveň Beckse tak může prozatím zapomenout.

Reagovat
smazaný uživatel

Schusterovo chování tady (a nejen tady) nemá rád skoro nikdo, škodí tím všem a nejvíce fotbalu.

Sneijder přišel jako tvůrce hry, jako univerzální záložníkse skvělý mtahem na bránu, výbornou přihrávkou a skvělou střelou. Prostě jako někdo úplně jiný než Beckham. Ale tohle zkrátka nenaplňuje, hodí ho často na pravou stranu a tam paroduje Beckhama (stylem hry, píšu paroduje aby to nevyznělo negativně vůči Beckhamovi), bohužel pro vás už ani ty standardky nelítaj jak lítávaly (nebo spíše se na to soupeři naučili reagovat).

Je otázkou, jestli je to jen změnou pozice, protože kdyby tomu tak bylo, tak Schuster asi není normální.

Reagovat
smazaný uživatel

Já si teda Sneijdera pamatuju v repre i v Ajaxu napravo i ve středu. Standardky bych rozlišoval - přímáky se nedaří, ale centry pořád skvostný, jenže si všimni, kolik jich za zápas máme, jeden, někdy dva, kolem vápna. Jako tvůrce hry sice přišel, ale docela brzy všem otevřel oči, protože se na tuto roli nehodí. Teď hraje napravo, ale není to čistá lajna, pokrývá velký prostor mezi středem a křídlem. A základ má jistej hlavně proto, že tam Bernd nikoho jinýho nemá. Čím dál víc si myslím, že ho chtěl zrovna na tuto pozici, nikam jinam se totiž v našem rozestavení nehodí. To by jedině musel Schuster vyndat Raúla a Sneijdera vrazit za Ruuda.

Reagovat
smazaný uživatel

Což je možné, protože Raúl jde se svou výkonností rapidně dolů.

Reagovat
smazaný uživatel

V Madridu tohle možný momentálně není, to až si některej trenér dovolí, tak nastane pro spoustu lidí konec světa.

Reagovat
smazaný uživatel

Teď to není možné kvůli reprezentaci. Raúlův konec v repre sice Realu nejdříve prospěl (méně únavy, větší motivace), ale teď vám to bude ještě více na škodu, protože se v Madridu celou dobu nedělá nic jiného, než se ho snaží nacpat zpátky do repre. A kdyby Raúl skončil na lavce...

Reagovat
smazaný uživatel

Repre bych do toho netahal, on byl už v mnohem větších problémech a stejně hrál. Mimo Bernabéu dal letos jen dva góly, měl by si to sám uvědomit a nikam se necpat.

Reagovat
smazaný uživatel

absolutny suhlas. Prava zaloha v Reale nie je zastupena, Sneider tam nemoze hravat, on ma svoje kvality na inom poste a je mi luto, preto to Schuster robi.

Nedavno som napisal, ze balboa by sa velmi hodil na pravu zalohu, za tym si stale stojim. Len skoda, ze sa zranil

Reagovat
smazaný uživatel

Co Thiago Alcantára. Četl jsem na něj jen slova chvály. Jak to s ním vypadá?

Reagovat
smazaný uživatel

Syn Mazinha Prý je (v tom špatném slova smyslu) dost podobný Xavimu a někdy hrozně brzdí hru, na druhou stranu má prý skvělou techniku, přehled a přihrávku zkrátka nezkazí. Nicméně já byxh se více těšil na Iaga (zvláště když po Alcantarovi slídízloději z Anglie).

Reagovat
smazaný uživatel

TO se zas Wenger bude chlubit výsledky svoji mládežnické akademie. Laga vůbec neznám.

Co ten Pedrito, který si zahrál pár minut proti Murcii? Asi díru do áčka neudělá, že?

Reagovat
smazaný uživatel

Iago (velké i) Falque, prý má nejlepší levačku od dob Rivalda.

Ten Pedrito asi nic, určitě ne na Barcelonu, zvláště když na podobné pozici hraje supertalent Guy Asilun. Ten má navíc jedno z příjmení "Laporta", takže svou šanci určitě dostane.

Reagovat
smazaný uživatel

Aha, jsem se divil, že začínáš věti malým písmenem. Teď se na něj dívám na wikipedii.

Reagovat
smazaný uživatel

Kde bereš ty informace o B-týmu?

Reagovat
smazaný uživatel

Tak všude možně, ale celkově o mladých talentech je dobrý airfutbol...

Reagovat
smazaný uživatel

dík

Reagovat
smazaný uživatel

Uf, že já si neudělal na ten souhrn Realu čas, takhle mi to celkem odskákal žaludek

Reagovat
-Kopy-

Reagovat
smazaný uživatel

JJ, místo kritiky jsi to mohl udělat sám, nabídnuto ti to bylo. Teď prosím, pokud chceš kritizovat, udělej to věcně a konkrétně, jinak je to celkem ubohé.

Reagovat
smazaný uživatel

Stačí odstavec o Schusterovi, kde si přihříváš barcelonskou ubrečenou polívčičku a tvrzení, že Snejider přišel jako tvůrce hry (to je teda z diskuse).

Vědět, že Real píšeš ty, což jsi mi samozřejmě neřekl, tak nabídku vezmu.

Reagovat
smazaný uživatel

A proč nemůžu na Realu nic zkritizova,t když jsme mnnohem více zkritizoval Barcelonu? U Barcelony si přihřívám jakou polívčičku?

A proč bych ti to měl říkat? Tys očividně čekal, že se tě někdo bude třikrát doprošovat, ale na to ti každý kašle, z čehož ses očividně nevzpamatoval a celý ukřivděný zde teď házíš svinstva. Přiznám se ale, že jsem to v tvém případě čekal, protože tě v tomhle už bohužel znám a nedělám si iluze.

Věřím, že mi objasníš, proč bych nemohl kritizovat Real, tohle je souhrn, kde se shrnou klady i negativa, udělal jsem to stjené i u Barcelony i u Realu.

Reagovat
smazaný uživatel

Nenech se vyvést z míry, souhrn je výborný, i když si myslím, že ses mohl do Realu pustit víc.

Reagovat
smazaný uživatel

Díky. Věřím, že mi Real svými výkony v druhé části sezóny dá prostor pro větší kritiku u závěrečného souhrnu.

Reagovat
smazaný uživatel

Reagovat
smazaný uživatel

Fajn, myslel jsme si to, že se jen mstíš a na otázku, proč bych nemohl kritizovat Rewal, když kritizuji Barcelonu, jsi mi neodpověděl.

No to je jedno, já jsem si s tím dal práci, zabralo to poměrně dost času a i když bych byl za věcné a objektivní kritiky rád, jsem potěšen, že to i někdo pochválí. Blicí smajlíky mi ke zlepšení určitě nepomůžou.

Toť vše, věřím, žes dosáhl svého.

Reagovat
smazaný uživatel

Když se odprostím od všech emocí, které ve mě vyvolává tvůj frackovitý postoj samozvaného neomylného krále EF, tak ti řeknu, že Real si kritizuj, ale tamtu vsuvku o Schusterovi a jeho prohřešcích z minulosti by ti každý šéfredaktor škrtl, protože se netýká souhrnu ligy za první první polovinu sezóny 2007-2008.

Navíc nepotřebuju, aby se mě někdo doprošoval. Co se souhrnu týče, tak jsi mi zrovna ty nic nenabízel, pouze si suše konstatoval, že nic psát nebudu, když píšu JENOM Real. Tak si to srovnej...

Reagovat
smazaný uživatel

Prostě mi to nedalo a musel jsem si najít tabulku, kterou po sobě nechal Flores:

1. Real 22

2. Barca 20

3. Villarreal 18

4. Valencia 18

5. Atlético 17

6. Espanyol 17

A teď:

1. Real 47

2. Barca 40

3. Atlético 37

4. Espanyol 36

5. Villarreal 35

6. Santander 32

7. Valencia 27

Reagovat
smazaný uživatel

Však Flores byl dobrý trenér, říkám celou dobu že špatné je halvně valencisjké publikum ,které už druhý den volal Koeman ven.

Reagovat
-Kopy-

Jo trenér to byl dobrý, nám však čtvrtá místa nestačí.

Reagovat
smazaný uživatel

Ale budou muset, z dlouhodobého hlediska navíc než čtvrté příapdně třetí nemáte.

Reagovat
-Kopy-

...Navíc hra pod Floresem byla občas na

Reagovat
smazaný uživatel

Přesně tak.

Reagovat
smazaný uživatel

Vyhazov Florese byl dobrý krok.

Reagovat
-Kopy-

Pouhá spekulace... třeba by jsme na tom byly pod Floresem nyní ještě hůř.

Reagovat
smazaný uživatel

Spekulace.

Reagovat
-Kopy-

Reagovat
smazaný uživatel

Takhle to dopadá, když vedení Valencie podlehne tlaku poblázněných fanoušků Valencie.

Reagovat
-Kopy-

Blázen seš možná tak ty.

Reagovat
smazaný uživatel

Už jsou tu.

Reagovat
-Kopy-

Tak my jsme všude, že.

Reagovat
smazaný uživatel

Tak, Racing Santander velmi příjemně překvapuje, horko, těžko ale současné postavení udrží. Ale přál bych mu to, solidně sestavil mužstvo a nenápadně se zlepšuje. Villarreal už tradičně útočí ne mety nejvyšší. Pokud se bude vyvarovat nevyrovnaných velotočů, tak bude nakonec hodně vysoko. Spokojenost zatím vládne v barcelonském Espanyolu. Zkušené mužstvo prodává svoji fotbalovou kvalitu, poháry jsou na konci ročníku skoro jisté. A teď naši Los Colchoneros ! Famózní střelecká bilance nás může vynést vysoko. Kdybychom udrželi současnou pozici, 3.místo, vůbec by to nebylo špatné. Jestli vydrží výkonnost, hl. Forlán a Aguero, budeme obávaným týmem i nadále. Letos dopadly nákupy nových jmen na výtečnou. Na druhou stranu nás trochu sráží počet inkasovaných branek. Když na tom zapracujeme, budeme se na konci ročníku smát ! Vivat ATLÉTICO !!!!!!!!!!!!! FC Barcelona ? Katalánský gigant si musí udělat trochu pořádek ve vlastních řadách, jinak může na titul zapomenout. Ale poslední výsledky značí, že by se mohla karta obracet a Realisti by se mohli ještě pěkně zapotit. Real Madrid má má ale výhodu v dlouhodobě stabilnější formě. Náskok má také slušný, záleží, jak se s tím poperou dál. Trenér Schuster je ale podivín a vůbec mu nerozumím. Mohl by nějakým nečekanám opatřením mužstvo rozhodit a mohlo by se jim to nakonec nevyplatit. Zatím jsou ale bezpečně nejvyšší aspirant na titul.

Reagovat

Sledování komentářů

Chcete-li se rychle dovědět o nových komentářích k tomuto článku, přidejte si jej ke svým sledovaným. Upozornění na nové komentáře pak najdete ve svém osobním boxu Můj EuroFotbal v pravé části hlavičky webu.

Sledovat komentáře mohou pouze registrovaní uživatelé.

Nový komentář

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce. Nahlásit nelegální obsah můžete zde.

Registrace nového uživatele

Komentáře mohou přidávat pouze registrovaní uživatelé. Jste-li již zaregistrován, přihlašte se vyplněním svého loginu a hesla vpravo nahoře na stránce.

Registrace nového uživatele