17.09.2014 20:45 CET
0 : 0
(0:0)

Athletic Bilbao - Šachtar Doněck 0:0

Athletic doma ukázal, že se s ním v Lize mistrů musí počítat - tedy alespoň herně. Kouč Ernesto Valverde může své svěřence pochválit za vysoké procento držení míče, domácí remíza 0:0 se Šachtarem však už tak dobře nevypadá..

Ukrajinský šampion se na baskické půdě prezentoval kvalitní brejkovou hrou a dokonce mohl jít už v první půli do vedení; domácí gólman Gorka Iraizoz však skvěle zasáhl proti Alexi Teixeirovi, který zakončoval přímý kop Darija Srny. Domácí naopak v první pětačtyřicetiminutovce nejvíce zahrozili pokusem Ibaie Gomeze z úctyhodné vzdálenosti.

Už ve třetí minutě přišla první šance Bilbaa: Oscar de Marcos se uvolnil na pravé straně a našel ve vápně Mikela Rica, který pálil mimo Pjatovovu bránu. Poměrně otevřený začátek zápasu svědčil oběma týmům, což se na druhé straně ukázalo u šance Tarase Stěpaněnka, který prověřil Iraizoze nepříjemnou ránou z 20 metrů.

V 17. minutě se pak poprvé připomněl Srna, dnes už legenda Šachtaru, jehož famózní přímý kop musel likvidovat pozorný gólman. Necelou čtvrthodinu na to málem zajiskřilo na druhé straně, opět z přímého kopu: Gomezova vzpomínaná střela se jen otřela o boční síť. Athletic se následně dožadoval penalty poté, co Jaroslav Rakyckyj stáhl ve vápně Aritze Adurize, ale píšťalka sudího zůstala němá.

Také po změně stran viděli diváci zajímavé a ofenzivní utkání; oba týmy neměly problémy dostávat se do šancí, což platilo zejména pro ukrajinské hosty, jejichž výtečně secvičené brejky připravovaly obraně Bilbaa horké chvilky.

Domácí naopak kontrolovali tempo hry, dlouho se však nezmohli na skutečné ohrožení Pjatovovy branky; nejblíže se dostal Aymeric Laporte, jehož slabou střelu však brankář bez problémů zlikvidoval. S postupem času to začínalo vypadat, že pokud někdo dopraví míč do sítě, budou to hosté. Ukrajinští fanoušci už málem slavili po ráně Teixeiry, nakonec však úspěšně zasáhl Laporta.

V 68. minutě se pak opět předvedl dnes skvělý Iraizoz, když vychytal šanci Douglase Costy. Šachtaru se následně dokonce podařilo dotlačit míč do sítě - hlavičku Oleksandra Kuchera tečoval za Iraizozova záda Teixeira - v té době však už byla hra přerušena pro ofsajd.

V závěrečné čtvrthodině pak apetit ukrajinského týmu výrazně upadl a Baskové začali na hřišti dominovat. Ani jejich finální nápor však nebyl k ničemu - Valverdeho svěřenci zkrátka ukázali, že mají problémy s efektivitou v útočné třetině. Když pak Pjatov vychytal v nastaveném čase Markela Susaetu, bylo definitivně potvrzeno, že se oba celky dnes rozejdou nic neřešící remízou.

Autor: Dominik Zezula / goal.com