16.09.2008 20:45 CET
1 : 2
(1:2)

Gerrard dvěma góly otočil zápas v Marseille

Liverpool potvrdil dobrou formu z anglické ligy i v Lize mistrů. V Marseille sice začal lépe domácí Olympique, dvě branky Stevena Gerrarda ale zajistily tři body pro anglický klub.

Ve skupině D se proti sobě postavily dva týmy, které ve své domácí lize dosud nebyly poraženy. Oba celky se již důvěrně znají, hrály totiž proti sobě již minulý rok v základních skupinách LM – v Anglii zvítězila 1:0 Marseille, ve Francii triumfoval Liverpool v poměru 4:0.

Trenér hostů Benitez poslal na hřiště i přes drobné potíže kapitána Stevena Gerrarda s kanonýrem Torresem, a toto rozhodnutí se ukázalo být tím nejlepším. Gerrardovi se totiž podařilo dvakrát skórovat a sám tak otočil nepříznivý stav, který nastal po otevírací brance domácího Lorika Cany.

Utkání začalo velmi svižně. První šanci měli domácí již ve čtvrté minutě. Mascherano po rozehrávce přihrál (ne)přesně na nohu Hatema Ben Arfy, a ten poslal do samostatného úniku Nianga. Naštěstí pro hosty byl ale odmáván ofsajd. Další šance přišla o tři minuty později. Po rohovém kopu se k hlavičce dostal španělský ostrostřelec Torres, jeho hlavičku ale dokázal vyrazit brankář Mandanda.

Ve čtrnácté minutě měl šanci otevřít skóre nejlepší střelec domácích, třígolový Mamadou Niang, kterému se podařilo obelstít ofsajdovou past. Svůj samostatný únik ale zakončil nepřesnou střelou. Hosté odpověděli v šestnácté minutě šancí Gerrarda, který se dostal ke střele po kombinaci s Arbeloou a Kuijtem. Gólman domácích byl ale i tentokrát připraven a střelu dokázal bez potíží zlikvidovat.

Domácí fandové se z gólu mohli radovat po 23 minutách hry. Ofsajdová past hostů totiž opět sklapla naprázdno a kapitán Lorik Cana se tak opět řítil sám na brankáře Reinu. Albánský záložník si se zakončením hlavu nedělal – 1:0.

Domácí se ale z vedení dlouho neradovali. Liverpoolští totiž dokázali bleskově zareagovat a již po třech minutách byl opět stav nerozhodný. Po přihrávce Kuijta se ke střele dostal Gerrard, který svým nádherným volejem z pětadvaceti metrů nedal gólmanovi pražádnou šanci.

Liverpool otočil celý vývoj o dalších šest minut později, tedy ve 32. minutě. Po faulu Zubare na Babela byla odpískána penalta a k ní se postavil opět Steven Gerrard. Ten poslal míč do pravého růžku a... Penalta se opakovala, protože některý z hráčů vyběhl dříve, než rozhodčí zapískal. Kapitán hostů ale v důležité chvíli neztratil nervy a míč poslal do stejného místa jako při prvním pokusu.

Ve druhém poločase se domácí snažili zvrátit nepříznivý stav. Ve 49. minutě zahrával střídající Valbuena rohový kop, na ten si naskočil aktivní Niang, ale pověst zabijáka opět nepotvrdil. Steven Gerrard mohl o minutu později definitivně utnout naděje domácích, jeho střela ale mířila mimo bránu. Další šanci měl Fernando Torres, ani jemu se ale nepodařilo překonat Stevena Mandandu.

Domácí se ke konci snažili vstřelit alespoň jeden gól. Ale ani volej Koného, ani střela zblízka Hiltona gólem neskončila, a tak pohledné utkání skončilo vítězstvím Liverpoolu 2:1. Anglický celek tak úspěšně začal tažení Ligou mistrů a i nadále patří mezi týmy, které v této sezoně ještě nebyli poraženy...

Autor: Anna-Marie Kroupová / mailonsunday.co.uk