08.03.2012 19:00 CET
1 : 0
(0:0)

Sporting překvapil Man City a doma ho porazil 1:0

Po zcela jasném vyřazení Porta narazil jeden z žhavých kandidátů na titul v Evropské lize na další portugalský klub. Manchester City v Lisabonu se Sportingem odehrál vyrovnaný první poločas a ve druhém měl možná o trochu více ze hry. Jediný gól zápasu nicméně vstřelil domácí Xandao a dal tak zelenobílým solidní naději na postup do čtvrtfinále, kterou budou hájit za týden na Etihad Stadium.

První záchvěv v srdeční frekvenci diváků na Estadio Jose Alvalade způsobili domácí hráči. Joao Pereira po deseti minutách hbitě pronikl do pokutového území a mířil na zadní tyč Hartovy branky, anglický gólman ale prudkou ránu dokázal vyrazit. Už za dvě minutky ale byla k vidění největší šance první půle. Milner nakrátko rozehrál rohový kop, následně poslal dobře mířený centr do malého vápna, kde nejvýše vystoupal Kolo Touré a jen fantastický reflexivní zákrok Patricia udržel konto Sportingu čisté.

Úvodní dějství bylo poměrně dost svázáno taktikou, Sporting důsledně bránil a spoléhal na protiútoky. S těmi si ovšem defenziva Citizens až na výše zmíněný pokus Pereiry dokázala poradit. Hosté pak už do přestávky zahrozili jen jednou a to ve 24. minutě, kdy se po rohovém kopu dostal k míči na hranici vápna Gareth Barry a šikovně kroutil míč levačkou k tyčce. Minul asi o 20 centimetrů.

Druhá pětačtyřicetiminutovka začala ve velkém tempu. Už po pěti minutách po faulu Kola Tourého zahrával Matias Fernandez z dobré pozice přímý kop, Hart jej dokázal jen vyrazit k dobíhajícímu Xandaovi. Stoper portugalského týmu napoprvé mladého brankáře ještě nepřekonal, avšak druhá dorážka patičkou už skončila v síti - 1:0. Hned vzápětí se hnal s odpovědí Agüero, jehož průnik do vápna skončil střelou z úhlu do pohotového Patricia.

V šedesáté minutě mohlo být rovněž srovnáno, Kolarovově dělovce po nakrátko rozehraném přímém kopu chybělo k šibenici málo. Hned za další tři minutky bylo ovšem málem veseleji v táboře domácích. Emiliano Insua přihrál okolo dezorientované obrany Man City na malé vápno Van Wolfswinkelovi, který bohužel pro dychtící fanoušky v Lisabonu trefil jen přesouvajícího se Harta.

Angličané se snažili s nepříznivým stavem něco udělat, ale do velkých příležitostí se dostali Manciniho svěřenci až v posledních minutách. Tři minuty před koncem základní hrací doby se po rohu pověsil do vzduchu střídající Balotelli a hlavou trefil břevno. V poslední minutě pak Agüero v obrovské šanci sice překonal Patricia, jenže trefil hrdinu dnešního zápasu Xandaa, jenž včasným blokem zachránil pro Sporting těsné vítězsví.

Autor: Marek Ustohal