Fortuna liga - souhrn 17. kola

26.11.2016, 18:58, aktualizováno 27.11.2016, 19:24
Ružomberok se rozešel smírně s Trenčínem. Sobotní šlágr slovenské nejvyšší soutěže zvládla Žilina, která těsně 2:1 porazila Slovan Bratislava. Prešov zase padá na poslední příčku po prohře ve vzájemném souboji se Zlatými Moravci. Dunajská Streda přetlačila Michalovce, Podbrezová zůstane po výhře druhá...

Spartak Trnava - Spartak Myjava an.

27.11.2016 17:30

Góly: 20. Emir Halilović, 26. Emir Halilović, 88. Martin Mikovič

Obroda Trnavy pokračuje, po odmietnutí abdikácie trénera Karhana prišla ďalšia trojka do siete súpera. Tentoraz si to v City aréne odniesla Myjava a v malom derby tak všetky body bral väčší Spartak. Hrdinom stretnutia bol Halilovič, ktorý vsietil dva góly.

Derby však divákov absolútne nelákalo a na zbytočne veľkom štadióne panovala len ponurá atmosféra. A tých, ktorí prišli nezahriali ani samotní hráči, pretože v prvej pätnásťminútovke bola k videniu len šanca Tambeho. Jeho pokus ale šiel vysoko nad a tak sa skóre nemenilo. O pár minút sa však už väčší Spartak ale radoval, pretože Halilovič zužitkoval priamy kop ranou k žrdi. Hostia ceste tejto strely do siete nezabránili a bolo 1:0. V 23. minúte vysunul Tambe ideálne Haliloviča, ten sa však cez obrancu Myjavy k zakončeniu nedostal. O niečo neskôr však Halilovič namieril opäť presne a spoza vápna upravil na 2:0. Myjava sa v prvom polčase k ničomu nedostala a aj preto ho celkom jednoznačne prehrala.

Veľmi sa Myjave pred bránou Trnavčanov nedarilo a všetky akcie končili nepresnosťami, alebo pevnou obranou ešte pred šestnástkou. Machovec sa to snažil zmeniť po hodine hry, ale nemieril najpresnejšie. Keďže sa smerom na bránu andelov nedialo nič podstatné, udrelo opäť do svätyne kopaničiarov. Hruška ešte vyrazil nepríjemnú strelu Pauknera, ale potom nemal nárok po akcii Jirku a Mikoviča. Druhý menovaný chladnokrvne brankára prekonal a upravil na konečných 3:0. Vďaka tomu Trnava preskočila Myjavu v tabuľke a pokračuje na lepšej výsledkovej jazde, odkedy trénerovi Karhanovi vedenie klubu odmietlo abdikáciu.

MFK Ružomberok - AS Trenčín 3:3

27.11.2016 15:20

Góly: 6. Martin Chrien, 72. Miloš Lačný, 77. Martin Chrien - 12. Jakub Paur, 27. Jakub Paur, 76. Milan Kvocera

V 17. kole videli diváci v Ružomberku až šesť gólov. Domáci MFK remizoval s majstrom z Trenčína 3:3 (1:2).

V studenom a pomerne nevľúdnom počasí sa od začiatku hralo rýchlo. Domáci boli aktívnejší a ujali sa aj vedenia. V šiestej minúte sa Gál-Andrezly na ľavom kraji pretlačil cez Kvoceru, odcentroval do priestoru pred bránou a Chrien z dvoch metrov rozvlnil sieť - 1:0. Domáci sa však netešili dlho. Už v dvanástej minúte Kalu v domácej päťke našiel Paura, ktorý skóre zrovnal - 1:1. Potom sa hra prelínala z jednej strany na druhú. V 17. minúte Daniel kolmičkou vysunul Lačného. Ten si ešte upravil streleckú pozíciu, ale Šemrinec útočníka Liptákov vychytal. Následná Ďubekova dorážka hlavou smerovala nad priestor troch žrdí. V 27. minúte Paur po centri Kvoceru efektne pätičkou otočil výsledok v prospech hostí - 2:1 pre Trenčín. Podiel na tomto góle mal brankár Macík. V 34. minúte Danielovu strelu z dobrej pozície Trenčania stečovali na rohový kop.

V úvode druhého dejstva musel gólman MFK Macík čeliť dvom nebezpečným strelám. V 49. minúte vytesnil Skovajsov pozdrav z 25-tich metrov na roh. Hneď nato pokryl ranu, ktorú vyslal Kalu. V 64. minúte Maduka z priameho kopu položil loptu Nwohorovi na hlavu a Macík reflexívne koncovku vyškriabal spod brvna. V 72. minúte Ružomberok vyrovnal: striedajúci Mareš dobre spracoval vysokú loptu, vysunul Gála-Andrezlyho a Lačný zblízka upravil na 2:2. O chvíľu sa skóre menilo zase. Kacera svoje sólo zakončil tretím gólom AS. Neubehlo ani šesťdesiat sekúnd a začínalo sa odznova. Šmerinec neodolal ružomberskej kanonáde; vychytal Lačného, Daniela, ale na Chriena nestačil - 3:3.

MFK Ružomberok remizoval s AS Trenčín 3:3 (1:2).

FC Zlaté Moravce - Tatran Prešov 3:0

26.11.2016 17:00

Góly: 33. Peter Orávik (pen.), 68. Peter Orávik, 79. Martin Boszorád

Sedemnáste kolo nedopadlo pre doposiaľ predposledný Prešov dobre. Na pôde posledných Zlatých Moraviec prehral Tatran vysoko 0:3 (0:1) a ocitol sa na dne tabuľky.

V takzvanom šesťbodovom zápase o predposledné miesto Fortunaligy boli od úvodu aktívnejší domáci. V druhej minúte presnú strelu de Oliveiru Talian vyrazil. Na opačnej strane sa v dobrej pozícii ocitol Ashiru, v koncovke však úspešný nebol. Príležitosťou na otvorenie streleckého účtu bola tiež situácia z 20. minúty, keď po zmätku v pokutovom území zelenobielych Boszorádovu hlavičku k pravej žrdi Talian dokázal vytesniť. V 32. minúte sa uvoľnil Gešnábel, ale jeho prudký center na hranici päťky zastavila Dzuríkova ruka. Pokutový kop bez problémov premenil Orávik. V 36. minúte mohlo byť už 2:0, ale Válovčan zoči-voči Talianovi namieril iba do neho.

Ani po zmene strán sa obraz hry nezmenil a dopredu sa tlačili najmä domáci. V 49. minúte zakončoval Válovčan. Jeho prudká strela z uhla tesne minula priestor troch žrdí. V 65. minúte poslal ideálny center na hranicu malého vápna Boszorád a de Oliveira hlavičkou tesne minul ľavý roh prešovskej brány. Skóre sa opäť menilo v 68. minúte. Do veľkého vápna sa predral Boszorád , presnou prihrávkou našiel osamoteného Orávika, a ten pohotovou strelou z prvej zvýšil náskok ViOnu na 2:0. Pokusy hostí na kontry končili prevažne pred šestnástkou. V 79. minúte rozvlnil sieť Boszorád, ktorý presnou strelou k žrdi upravil na 3:0. V závere mohol zavŕšiť hetrik Orávik, no v dobrom postavení mieril tesne mimo. Po jednoznačnom víťazstve ViOnu si obe mužstvá vymenili postavenie v aktuálnej tabuľke Fortuna ligy.

ViOn Zlaté Moravce - Vráble zvíťazil nad 1. FC Tatran Prešov vysoko 3:0.

ŠPORT Podbrezová - FK Senica 2:0

Góly: 14. Pablo Joaquin Podio (pen.), 31. Pavol Šafranko

ŽP Šport Podbrezová potvrdil úlohu favorita a nad desiatou Senicou zvíťazil 2:0 (2:0). Po prehre Slovana v Žiline si tak Horehronci ešte viac upevnili druhé miesto v tabuľke.

Po prvom polčase bolo o výsledku de facto rozhodnuté. Diváci v Zelpo aréne videli góly v podaní svojich hráčov. Senica nezvíťazila už od augusta a jej negatívna séria sa teraz ešte natiahla. Už v 14. minúte Varga fauloval v šestnástke Kuzmu. Pokutový kop s prehľadom premenil Podio. Seničania nič výnimočné nevymysleli. Okrem úplne nenápadnej akcie, keď sa v 26. min Turyna dostal k zakončeniu, no Kuciak mu zmaril šancu vybehnutím. V 31. minúte sa fanúšikovia potešili peknej akcii Kuzmu a Viazanka, ktorý vysunul kolmicou Šafranka a lob mladého zakončovateľa ponad Šullu doplachtil do siete - 2:0.

Futbal bol inak dosť nezáživný. Domáci mali prevahu vo všetkých činnostiach. Senica rázne kráčala k dvanástemu zápasu za sebou, v ktorom nebola schopná naplno bodovať. Železiari s najlepšou defenzívou v súťaži sa do problémov nedostávali. Po prestávke síce hostia v útoku trochu ožili, ich aktivita však prevažne končila pred šestnástkou. Kuciaka v bránke neohrozili vôbec. V 63. minúte Viazanko prinútil Šullu k zákroku. Viac sa ale udialo o pár sekúnd neskôr, keď po faule na Kriváka videl druhú žltú kartu a vzápätí červenú Turyna. Oslabeným hosťom neostalo iné, ako brániť dvojgólový rozdiel. Domáci si zas strážili vedenie, čo sa odrazilo na dosť nezáživnej hre.

ŽP Šport Podbrezová porazila podľa predpokladov FK Senica 2:0 a naďalej si zachováva vysokú hernú a výsledkovú fazónu. Pred tretím Slovanom, ktorý prehral v Žiline, má ako druhá už päťbodový náskok.

DAC Dunajská Streda - Zemplín Michalovce 2:1

Góly: 27. Pape Macou Sarr (pen.), 78. Kristopher Vida - 28. Jakub Grič

Druhý duel na vlastnej pôde a drué víťazstvo. Dunajská Streda si poradila s Michalovcami pomerom 2:1, ale rozhodne to nebolo nič jednoduché. Rozhodujúci moment prišiel v 78. minúte z kopačky Vidu.

Duel otvorila zaujímavá štandardka DAC, ale hráčom to napokon nevyšlo aj k otvoreniu skóre. V 10. minúte to mohlo vyjsť tiež, ale Sarrov pokus smerujúci do brvna brankár hostí radšej vytesnil na roh. Hralo sa najmä pred bránou hostí MFK, čo divákom len a len vyhovovalo. Po štvrťhodine hry nemieril presne Štepanovský a na druhej strane neuspel ani Mensah. Vida si potom vypýtal penaltu po faule a Sarr penaltu premenil na 1:0. Hneď z prvého útoku hostia dokázali hneď vyrovnať, Grič trafil do čierneho - 1:1. Po vyrovnávajúcom góle boli aktívnejšie Michalovce, no k ničomu podstatnému sa nedostali. V závere polčasu neuspeli Simon ani Živkovič, aj preto sa šlo do kabín za nerozhodného stavu.

Viac sa po prestávke tlačili do ofenzívy hráči Dunajskej Stredy, čo bolo pred ich čiastočne zrekonštruovaným stánkom prakticky povinnosť. Oni aj diváci cítili veľkú šancu pokračovať v novej nastolenej ére a bodovať vždy, keď je na to veľká príležitosť. A Michalovce takým súperom, ktoré vedia body vonku rozdať určite sú. Ljubičič chcel nakloniť miskyváh na stranu DAC po centri Živkoviča, ale brankár MFK si poradil. Vida neskôr mieril len tesne vedľa a východniarom vzápätí vylúčením Lazaru vôbec nepomohol. Všetko hralo do karát domácim hráčom, v 74. minúte napríklad hrozil Vida a neskôr aj Ljubicič, no obaja nemierili presne. Dvanásť minút pred koncom to už ale prišlo. Po centri Štepanovského hlavičkoval do presne do čierneho Vida a už bolo 2:1. DAC následne kontroloval priebeh hry a do ničoho východniarov nepúšťal. Štyri minúty pred koncom centroval ešte Živkovič, ale Sarr hlavičkoval tesne vedľa. Viac toho diváci nevideli a tak tri body ostali doma aj po druhom zápase žltomodrých vo vlastnom stánku.

MŠK Žilina - Slovan Bratislava 2:1

Góly: 20. Michal Škvarka, 27. Filip Hlohovský - 24. Tamás Priskin

Jednoznačným jesenným majstrom je MŠK Žilina. Potvrdila to aj v dôležitom domácom dueli proti Slovanu Bratislava, ktorému nedala šancu bodovať a po góloch dvoch najlepších strelcov súťaže Škvarku a Hlohovského triumfovala zaslúžene 2:1.

Vo výbornej atmosfére sa hralo od začiatku opatrne, v prvých minútach skúšali hráči len pozornosť rozhodcu. Penaltu si však ani jeden tím nevypýtal. Prvé šance mierili na bránu Muchu, ale ten si poradil s pokusom Holúbka a za jeho chrbát si cestu nenašla ani možnosť Škvarku. Ten mieril nad. V 20. minúte sa už šošoni tešili z úvodného gólu, Špalek na pravej strane vykľučkoval z presily protihráčov, prvý center mu obrana hostí síce odvrátila, no následne našiel voľného kapitána, ktorý spôsobil svojou pravačkou prvú explóziu radosti - 1:0. Skóre sa však menilo už onedlho, ale tentoraz na opačnej strane. Holúbek pokus Priskina nešťastne tečoval a od brvna bolo vyrovnané - 1:1. Ale ani tento stav však nevydržal dlho, Hlohovský o pár minút namieril z priameho kopu presne a Žilina viedla 2:1. Z ničoho nič mohlo byť opäť vyrovnané, ak by v 39. minúte technický pokus Savičeviča z diaľky mieril nižšie ako nad ľavú spojnicu Volešákovej brány. V závere polčasu mohol rozhodnúť Haskič, ale zblízka trestuhodne nenamieril presne.

Po prestávke sa najmä domáci už nikam neponáhľali a na ich uspávaciu hru pristúpili aj Slovanisti. Veľa sa toho na ihrisku dlhé minúty nedialo. Haskič síce pohrozil hlavičkou, ale Mucha mal svoje žrde postavené veľmi dobre. Hralo sa o veľa, šošoni vedeli o čo ide a preto tomu prispôsobili aj svoju hru. Súpera k veľkým veciam nepúšťali a kopili sa fauly či nervozita. To ale vyhovovalo guľovcom. Vyrovnať mohol po hodine hry Priskin, ale tesne minul bránu Volešáka pri svojej šanci. Dvanásť minút pred koncom potom center de Kampsa pre zmenu skončil na brvne. V závere hostia v snahe vyrovnať otvorili hru, najskôr ich mohol potrestať Hlohovský, no jeho pokus slovanisti zblokovali a rozhodnúť mohol striedajúci mladík Vallo, ktorého technický pokus skončil tesne vedľa pravej žrde. Slovan potom už nemal veľa času na vyrovnanie, viac sa toho pred bránami neudialo a Žilina získala dôležité tri body. Výrazne tak odrazila atak belasých a už sa môže radovať aj z jednoznačnej pozície jesenného majstra.