15.05.202312:30

Rusko v přípravě s Kamerunem

Ruská reprezentace by měla 15. června v Moskvě odehrát přátelské utkání s Kamerunem. Pro samostatné Rusko by šlo o třetí vzájemné měření sil v historii.

sport-express.ru
07.12.202211:08

Přehled afrických týmů ve čtvrtfinále MS

Přehled afrických týmů ve čtvrtfinále MS (Maroko v úterý jako čtvrtý africký celek uspělo v osmifinále):

Kamerun 1990

Kamerunci v Itálii i díky senzační výhře 1:0 nad obhájci titulu Argentinci v zahajovacím utkání ovládli skupinu. V osmifinále po dalších dvou gólech osmatřicetiletého Rogera Milly zdolali Kolumbii 2:1. Ve čtvrtfinále proti Anglii postrádali "Nezlomní lvi" několik klíčových hráčů, přesto ještě sedm minut před koncem vedli. Kanonýr Gary Lineker však dvěma penaltami otočil skóre na 3:2 po prodloužení.

Senegal 2002

Také Senegalci na úvod šampionátu v Japonsku a Koreji při svém debutu na MS senzačně zdolali obhájce titulu z Francie 1:0, poté remizovali s Dánskem a Uruguayí a postoupili z druhého místa. V osmifinále proti Švédsku dal Henri Camara v prodloužení zlatý gól na 2:1, ve čtvrtfinále "Lvy z Terangy" vyřadili obdobným způsobem Turci.

Ghana 2010

Ghaňané v Jihoafrické republice postoupili ze skupiny se čtyřmi body jen díky lepšímu skóre na úkor Austrálie. Osmifinále s týmem USA rozhodl v prodloužení svou třetí brankou na turnaji Asamoah Gyan. Stejný hráč neproměnil v závěru čtvrtfinále s Uruguayí penaltu za úmyslnou ruku Luise Suáreze a v následném rozstřelu "Černé hvězdy" neuspěly.

Maroko 2022

Po úvodní bezbrankové remíze s Chorvatskem Maročané porazili Belgii i Kanadu a nečekaně ovládli skupinu F se dvěma medailisty z předchozího MS. V osmifinále si "Lvi z Atlasu" vyšlápli na dalšího evropského favorita Španělsko, jež po bezbrankových 120 minutách vyřadili v rozstřelu. Hrdinou byl brankář Jasín Bunú, který ze tří pokusů neinkasoval. V sobotním čtvrtfinále čekají Maroko Portugalci.

ČTK
06.12.202212:30

Eto'o na mistrovství světa napadl fanouška

Předseda kamerunského fotbalového svazu a bývalý slavný útočník Samuel Eto'o na mistrovství světa v Kataru napadl alžírského youtubera. Někdejší fotbalová hvězda byla nafilmována, jak muže kopla do hrudi. Eto'o se později za své chování omluvil na sociálních sítích.

Eto'o byl v Dauhá na pondělním osmifinále Brazílie - Korea (4:1) a při odchodu se před stadionem fotil s fanoušky. Pak ale bývalému hvězdnému hráči Barcelony nebo Interu Milán jeden muž řekl něco, co ho naštvalo. Jednačtyřicetiletého Eto'a chvíli drželi lidé z jeho doprovodu, pak se jim však vysmýkl a člověka, jenž zrovna něco sbíral ze země, kopl kolenem do horní části těla. Kamerunský svaz ani FIFA se k incidentu zatím nevyjádřily.

Napadeným mužem byl alžírský youtuber Saíd Mamúni, jenž následně zveřejnil video z policejní stanice, kde podal na Eto'a trestní oznámení. "Samuel se se mnou popral. Udeřil mě a jeden člověk z jeho doprovodu mě strčil. Také mi rozbil kameru," uvedl.

Mamúni řekl, že Eto'a naštvala jeho otázka, zda uplatil gambijského rozhodčího Bakaryho Gassamu před kontroverzním březnovým zápasem kvalifikace mezi Kamerunem a Alžírskem. Kamerun vyhrál 2:1 díky gólu v nastaveném čase prodloužení a postoupil na úkor Alžírska na MS. Vedení alžírského fotbalu podalo proti výsledku stížnost FIFA a žádalo opakování zápasu kvůli údajným chybám rozhodčího. Světová federace protest odmítla.

Eto'o dnes zveřejnil na twitteru omluvu. "Je mi líto, že jsem ztratil nervy a reagoval jsem způsobem, který neodráží mou osobnost. Chci se za tento politováníhodný incident veřejnosti omluvit," uvedl Eto'o. Postěžoval si, že od utkání proti Alžírsku je neustálým terčem urážek a obvinění z podvodu. "Chtěl bych poznamenat, že způsob vyřazení Alžírska byl krutý, ale přesně podle pravidel. Vyzývám proto vedení alžírského fotbalu, aby pomohlo ukončit toto nezdravé prostředí, než dojde k vážnější tragédii," dodal.

ČTK
03.12.202220:22

Song: Mohli jsme ukázat více

Kamerun získal solidní čtyři body na světovém šampionátu v Kataru, především se mohl pořádně zaradovat po vítězství nad Brazílií, to ale nakonec v postup do osmifinále nevyrezultovalo. A trenér Rigobert Song z této skutečnosti nebyl nadšený. "Ano, vyhráli jsme zápas, ale jsme zklamaní. Uvědomujeme si, že na tomto turnaji jsme mohli ukázat víc,” uvedl při hodnocení celkového vystoupení svého týmu. "Byl jsem spokojený s výkonem proti Brazílii, jednalo se pro celou zemi o historický výsledek. Mým hráčům je třeba pogratulovat. Světový šampionát nám každopádně ukázal, ve kterých oblastech se musíme zlepšit. Je zapotřebí se hlavně vyvarovat chyb, které jsme udělali v prvních dvou duelech.”

nu.nl
03.12.202210:13

Druhé individuální ocenění pro Aboubakara

Vincent Aboubakar byl podruhé zvolen hráčem utkání na letošním MS. Kamerunský útočník byl hodně vidět v nastavení zápasu s Brazílií, kdy nejprve jedinou brankou rozhodl, na oslavu si ovšem svlékl dres a inkasoval druhou žlutou kartu.

fifa.com
02.12.202223:22

Brazilci poprvé nevyzráli na afrického soupeře

Kamerun porazil Brazílii 1:0 a toto utkání se zapíše do historie světových šampionátů. Kanárci nastoupili poosmé proti soupeři z afrického kontinentu a poprvé padli, všech předcházejících sedm utkání vyhráli.

02.12.202221:59

Kamerun - Brazílie 1:0

Výsledek utkání MS: Kamerun - Brazílie 1:0 (90+2. Aboubakar).

02.12.202220:50

Poločas: Kamerun - Brazílie 0:0

Poločasový výsledek utkání MS: Kamerun - Brazílie 0:0.

02.12.202219:01

Základní sestavy: Kamerun - Brazílie

Základní sestavy pro dnešní utkání MS:

Kamerun: Epassy - Fai, Ebosse, Wooh, Tolo - Zambo Anguissa, Malong - Mbuemo, Choupo-Moting, Ngamaleu - Aboubakar.

Brazílie: Ederson - Alves, Eder Militao, Bremer, Alex Telles - Fred, Fabinho - Antony, Rodrygo, Martinelli - Gabriel Jesus.

01.12.202214:43

V pátek budou pískat sudí z USA

Ismail Elfath dohlédne na hladký průběh pátečního zápasu mistrovství světa Kamerun - Brazílie. Spojené státy americké reprezentují rovněž asistenti Kyle Atkins a Corey Parker.

fifa.com
29.11.202211:11

Onana už nepomůže Kamerunu

Dějiště mistrovství světa v Kataru opouští brankář André Onana. Kamerunský reprezentant po hádce s trenérem Rigobertem Songem požádal o vyřazení z týmu.

lequipe.fr
28.11.202215:00

Aboubakar si odnesl cenu pro hráče utkání

Vincent Aboubakar si vysloužil ocenění pro nejlepšího hráče utkání Kamerun - Srbsko. Na hřiště přišel v 55. minutě, jednu branku dal, na jednu nahrál a výrazně se postaral o konečnou remízu 3:3.

fifa.com
28.11.202213:01

Kamerun - Srbsko 3:3

Poločasový výsledek utkání MS: Kamerun - Srbsko 3:3 (29. Castelletto, 63. Aboubakar, 66. Choupo-Moting - 45+1. S. Pavlović, 45+3. S. Milinković-Savić, 53. Mitrović).

28.11.202212:36

Onana prý opustí kamerunskou výpravu

Kamerun hraje se Srbskem a k utkání nenastoupil André Onana. Brankář Interu Milán byl vyřazen z týmu a podle tisku jsou důvodem neshody s trenérem Rigobertem Songem, gólman má ještě dnes odcestovat z Kataru.

mundodeportivo.com
28.11.202211:53

Poločas: Kamerun - Srbsko 1:2

Poločasový výsledek utkání MS: Kamerun - Srbsko 1:2 (29. Castelletto - 45+1. S. Pavlović, 45+3. S. Milinković-Savić).

28.11.202210:10

Základní sestavy: Kamerun - Srbsko

Základní sestavy pro dnešní zápas MS:
Kamerun:
Epassy - Fai, Castelletto, N'Koulou, Tolo - Zambo Anguissa, Malong, Hongla - Mbeumo, Choupo-Moting, Toko Ekambi.
Srbsko: V. Milinković-Savić - Milenković, Veljković, S. Pavlović - Živković, Maksimović, Lukić, Kostić - Tadić, S. Milinković-Savić - A. Mitrović.

28.11.202209:44

Kamerunci vyřadili z týmu Onanu

Bez své jedničky mezi tyčemi nastoupí Kamerun ke dnešnímu zápasu proti Srbsku. André Onana byl dočasně vyřazen z týmu, a to kvůli neprofesionálnímu chování.

27.11.202219:27

Kamerun - Srbsko pískají sudí ze SAE

Mohammed Abdulla bude z pozice hlavního rozhodčího dohlížet na průběh zítřejšího zápasu MS mezi Kamerunem a Srbskem. Na pomezí mu pomohou krajané Mohamed Al Hammadi a Hasan Al Mahri.

fifa.com
27.11.202211:56

Song nerad vzpomínal na tragickou událost

Kamerunský trenér Rigobert Song, jehož mužstvo v pondělí nastoupí proti Srbsku, byl součástí tragické události, která se udála v roce 2003 v semifinálovém klání Konfederačního poháru mezi Kamerunem a Kolumbií. V 72. minutě zkolaboval jeho spoluhráč Marc-Vivien Foé, který v tu dobu hrál za Manchester City. Navzdory úsilí svých kolegů a záchranářů byl však Foe o několik minut později prohlášen za mrtvého. "Vůbec si nepamatuji, co se stalo,” uvedl v nedávném rozhovoru. "Nikdy mi nebylo úplně jasné, jak blízko jsem se při té příležitosti přiblížil smrti."