02.11.2014 14:30 CET
1 : 0
(0:0)

I kvůli chybám rozhodčího vyhrálo Man City v derby jen 1:0

Sedmý zápas, šesté vítězství. Od začátku sezóny 2011/12 ovládá vzájemné zápasy manchesterských klubů výhradně ten s přívlastkem City. Dnes to mohla být jednoznačná záležitost, kvůli chybám sudího Olivera, který odpustil United minimálně dvě penalty a červenou kartu, nakonec musel rozhodnout jediný gól Agüera. I přes shovívavost rozhodčího navíc po dvou žlutých nedohrál Smalling.

Dlouho očekávané městské derby začalo překvapivě vyrovnaně, United značnou část úvodního dějství dokázali hrát s favorizovaným soupeřem vyrovnanou partii, nebýt ofsajdu, dokonce si mohli připsat i první velkou šanci už po pár desítkách vteřin.

Konto střel na branku nicméně otevřel člověk z nejpovolanějších. Sergio Agüero pronikl zboku do vápna a tvrdou ranou z úhlu poprvé provětral rukavice De Gey. Ti dva byli vůbec nejčastěji střetávající se dvojicí, nejzajímavější setkání prožili po dokonalém centru Fernanda šajtlí, kdy Agüerovu teč dokázal španělský kouzelník skvěle vyrazit. O pár chvil před tím navíc dobře vychytal obrovskou šanci Navase.

Jeho protějšek Joe Hart moc práce neměl. Januzajův volej po sklepnutí Van Persieho mířil vedle, nebezpečný závar po přímém kopu zase vyřešila pozorná obrana. Největší nervové vypětí tak měla jednička Albionu při jednom z výkopů, kdy mu stupidně skočil do cesty stoper United Smalling.

Donebevolající hloupost nezkušeného obránce dosáhla dokonalosti po půlhodině hry, kdy Chris Smalling nerozvážným skluzem atakoval Milnera a po druhé žluté kartě se pakoval do kabin. Sudí Oliver mohl v klidu potopit svěřence Van Gaala ještě jednou poté, co Fellaini ve vápně kopl do nohy Agüera.

Definitivní tečku za obludný defenzivní výkon United napsal poslední zbylý zdravý stoper v kádru Marcos Rojo. Ve vápně skluzem sestřelil Yayu Tourého, a byť zřejmě lehce zasáhl míč, jen kvůli slitování a velké chybě rozhodčího Olivera zůstal Argentinec na hrací ploše a Citizens nekopali druhou zaslouženou penaltu.

Po změně stran už to pravda tak vyrovnaná podívaná jako v počátcích první půle nebyla. Citizens od prvních minut zavřeli Red Devils před šestnáctkou a zatápěli jim čím dál více. Přispěla k tomu i další nepříjemnost pro Van Gaala, když si při skluzu vykloubil rameno Rojo a Ďáblové dohrávali 35 minut se stoperskou dvojicí Carrick - McNair. Inu, Falcao skutečně není střední bek, jehož United v létě potřebovali...

Michael Oliver se každopádně rozhodl, že Manchesteru City nic nedaruje. Při ruce Blinda a dalším faulu na Agüera ve vápně měl možnost odpískat už v pořadí třetí a čtvrtou penaltu, Citizens však museli na zasloužený gól ještě chvíli počkat. V 63. minutě konečně otevřel zoufalou obranu skvělým pasem Touré, Clichy našel v šestnáctce volného Agüera a nejlepší střelec Premier League se v těchto situacích nemýlí - 1:0.

Svěřenci Manuela Pellegriniho byli logicky lepším týmem a byli blízko i druhému gólu. Dalším geniálním pasem oslovil Yaya Touré Navase a hbitý křídelník napálil tyčku. Jenže ani United se nevzdávali a z brejků soupeře pořádně strašili.

Robin van Persie nejprve pronikl přes dva hráče do vápna a z úhlu prověřil Harta, aby o několik minut později předvedl báječné sólo Rooney, míč se dostal až k Di Maríovi a Joe Hart opět musel vytáhnout výborný zákrok.

Místo toho, aby Manchester City ukončil zápas druhým gólem, v závěru se naopak strachoval o to, aby vůbec udržel jednogólové vedení. Velkou hrozbou byl pro domácí Marouane Fellaini, ani jedna z jeho hlaviček však netrefila prostor tří tyčí. Citizens tak stáhli náskok vedoucí Chelsea na šest bodů, zatímco United ztrácí na čelo propastných 13 bodů.

Autor: Marek Ustohal