1 : 2
(1:1)
Anfield, Liverpool

Liverpool už má jen teoretickou naději. S Arsenalem nakonec prohrál

Ani napotřetí nebudeme Liverpool vídat na té nejvznešenější mezinárodní scéně - alespoň tak by po dnešku mohl znít jen malinko unáhlený závěr. Liverpool na domácí půdě v samotném nastavení ztratil nic neřešící remízový výsledek, čímž se dostává do nezáviděníhodné pozice: s jedním zápasem k dobru teď živí desetibodové manko na čtvrtou příčku.

Další vpravdě strhující první poločas má na svědomí Arsenal se svým vysoko postaveným soupeřem. Tentokrát jeho dějištěm byl Anfield Road a nejvýraznější postavou brankář hostí Wojciech Szczesny. Právě jeho zásluhou byl poločasový remízový stav, za který mohli být Gunners jedině rádi. Jejich úspěšnost ve vyložených šancích totiž byla stoprocentní: Van Persie se po půl hodině hry přes zkoprnělého Carraghera perfektně spojil se Sagnovým krouceným centrem. Jinak už akorát těžký halfvolej v rámci možností dokonale ustál Walcott, když i z těžkého úhlu pašoval míč na vzdálenější tyčku a do cesty jeho gólové radosti se jen taktak stihl postavit Reinův reflex. Kromě toho už to potom byl skutečně jen liverpoolský poločas; a se vším všudy.

S penaltou, s vlastním gólem, s tyčkou, druhou tyčkou. Nejprve to bylo v desáté minutě sebevědomé Szczesného hašení Koscielného hrubky dalekým výběhem a dvojitou hlavičkou, to byla ale jenom malá ochutnávka z Polákova umění. V 18. minutě patrně Szczesny ucítil křivdu, když Suárez očividně nafilmoval pokutový kop, a tak se vytáhl se senzačním zákrokem proti Kuytově exekuci u jedné tyčky a pak i proti krkolomné dorážce stejného borce u tyčky druhé. Tím si jednička Arsenalu dodala sebevědomí, z něhož čerpala i nadále a jehož hladinu mu nesrazil ani Koscielného nešťastný pokus o odkop centru, který vyústil ve vlastní gól.

Szczesny se hned vytasil s pohotovým zákrokem při zemi proti Hendersonově střele, aby jej při následné dorážce Suáreze podržela tyčka i dobré postavení Koscielného. Již za stavu 1:1 se potom polský golman ještě jednou předvedl s parádním jednoručním zásahem, jímž odmítl pronikajícího Suáreze, přičemž v nastavení poločasu ještě jednou narazil míč do brankové konstrukce Arsenalu po Adamově centru a Kuytově lehké teči v několikanásobném obležení.

Bohužel pokud měl první poločas možná mizernou kvalitu v mezihře, ale pořád nabízel pikantní okamžiky, ten druhý i v tomto směru hrubě zaostával. Možná ho dosti ovlivnila situace ze 48. minuty, kdy Henderson zezadu nepěkně naběhl loktem do Artetova obličeje a přivodil mu otřes mozku i bolesti v oblasti čelisti. Poté totiž chvíli trvalo, než se obě stran y zase dostaly do varu a začaly diváky alespoň v nějakých dávkách bavit.

Dobu oboustranného váhání tedy narušila až 70. minuta, když Kelly nepochopitelně minul Kuytův centr z pravé strany. Právě centrované balony byly i obecně zdrojem největšího nebezpečí pro hosty; koneckonců kdyby Downing lépe vyřešil faktické dva na golmana a doručil míč z levé strany na Suárezovu nohu, měnilo by se skóre alespoň v 76. minutě. Ojedinělou šanci si ale vytvořili i Kanonýři - pěknou akci završil Gibbs šikovnou přihrávkou pod sebe, kde číhal Walcott a nebýt Reinovy vykopnuté levačky, mohl se za pomoci teče o další kus přiblížit druhé příčce tabulky historicky nejlepších anglických střelců Gunners.

Posouvaly se proto docela jinačí hranice - stejně tak ale ve prospěch Arsenalu. Ve druhé minutě nastavení totiž Song vykouzlil jednu ze svých klasických přihrávek za obrannou linii protivníka, na kterou si naběhl Van Persie a perfektně kontrolovaným volejem nachytal Reinu na přední tyči. Tím jenom potvrdil, že v letošní sezoně ztělesňuje nedostižný fenomén.

Autor: Tomáš Daníček