21.03.2012 21:00 CET
0 : 1
(0:1)

Arsenal nejtěsnějším možným rozdílem udolal Everton i na jeho hřišti

Jedna střela na bránu za 180 minut ligového fotbalu proti jednomu soupeři. S takovou vizitkou se vskutku nevyhrává, a proto se nakonec Toffees nemohou divit, že si Gunners nepřidali do své čerstvé sbírky cenných domácích skalpů, nýbrž s nimi i podruhé v sezoně prohráli. A opět 0:1.

Bývá zvykem, že o podávání občerstvení se běžně stará hostitel a ne host. Dnes tomu na Goodison Park bylo zpočátku přesně opačně. Arsenal domácímu Evertonu pro začátek namíchal pořádný bolehlav, když se uvedl bezchybným pohybem v ofenzívě i defenzívě a precizní kombinační hrou, z níž Toffees vskutku musela řádně bolet hlava. A to navíc Gunners z úvodní převahy proti totálně zmatenému soupeři vytěžili ještě absolutní minimum. Již v šesté minutě Van Persie nesobecky nehlavičkoval zblízka na bránu, aby ještě sklepával míč pro Ramseyho; což se mu vymstilo, neboť velšský mladík trestuhodně přestřelil. Pak nicméně přišel Vermaelenův úder po Artetově rohu a vše pro Arsenal vypadalo růžově.

Tím spíš, když i v 25. minutě byla situace stejná, ne-li vyhrocenější. Van Persie s Ramseym do té doby stihli akorát vytlouct bloky, traumatizovat protivníkovy rozehrávače se nicméně hostům dál dařilo dokonale. Vše zlomil až příchod konce úvodní třetiny zápasu, když po Songově riskantní a Osmanem zachycené rozehrávce následovala bleskurychlá kombinace, na jejímž konci stál přesně zakončující Drenthe a také asistent sudího s nesmyslně zdviženým praporkem. Tím pak připravil nizozemského křídelníka ještě o jednu dobrou možnost centrovat, a to již v době, kdy se hra vyrovnala (spíš dokonce překlonila na stranu Evertonu). Na sklonku prvního dějství už jen akorát Rosický zakončoval prudce do Howarda.

Jestliže někdo očekával podobný vstup Gunners i do druhé části, musel být zklamán. Hosté dál klidně pokračovali v usínání na vavřínech, přičemž Everton stejně tak dělal jenom čest své letošní bilanci s tímto londýnským sokem, která po 135 minutách (a dále) hovořila o žádné střele na bránu. O tu se vlastně nepostaral ani Fellaini po 62 minutách, když tentýž rozporuplný asistent rozhodčího protentokrát nepřehlédl další ofsajd.

Blíže gólu se tedy napříč celým poločasem rozpačitě, ale přece posouvali fotbalisté Arsenalu. V 57. minutě k němu měli vůbec nejblíže, když Gibbs hlavou sklepl míč pro zcela nehlídaného Van Persieho a ten zpoza sebe vylovil míč, aby jej odpálil pouze do tyče. Později, v 73. minutě, ještě zajímavě střílel Ramsey, jehož odmítl skvělým zákrokem Howard, a když pak z úhlu neuspěl ani Van Persie, šlo se do dosti rozháraného finiše. Tehdy Gunners nezvládali využívat volné prostory v doširoka rozevřené obraně domácích, kdežto dotahující mužstvo už to hrálo vysloveně "na náhodu".

Autor: Tomáš Daníček