Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2012

02.09.2011 17:30 CET
4 : 1
(2:0)

Finsko - Moldavsko 4:1

Fotbalisté Finska se konečně chytili a vypadá to, že na konci kvalifikace by přeci jen mohli potrápit favority a vedoucí trojici tak zkomplikovat postupové cíle. Finsko totiž po dvou výhrách nad trpaslíkem ze San Marina chytilo druhý dech také v duelu s Moldavskem a vrátilo tak soupeři úvodní prohru z kvalifikace. Tentokráte se severský celek příliš nenadřel a soupeři nadělil čtyři branky.

Domácí nakročili ke třem bodům již v úvodním dějství a vedli po poločase 2:0, po pauze se zvýšil jejich náskok díky penaltě a vlastní brance. Hosté snížili až pět minut před závěrečným hvizdem. V úvodním poločase měl největší šanci hostů Gheorghe Ovseannicov, jeho hlavičku ale zlikvidoval gólman Lukáš Hradecký. Původem rodák z Bratislavy, který poprvé dostal šanci v národním týmu v kvalifikačním duelu.

Finové se dostali do vedení už po dvanácti minutách hry, kdy po rohovém kopu Romana Eremenka prodlužoval hlavou Mikael Forssell na záložníka švédského Djurgardenu Kaspera Hamalainenan a ten se na zadní tyči trefil hlavou přímo k tyči. Následně Forssell pálil z dvaceti metrů mimo, poté stejný hráč po třicetimetrovém pasu Perparima Hetemaje mířil zleva těsně vedle levé tyče.

Nicméně dvě minuty před přestávkou po dlouhém pasu z půlky hřiště uvolnil elegantně patou Daniel Sjolund do sóla Hamalainena, který se jen podíval a osamocen chladnokrevně zamířil k levé tyči - 2:0. Sedm minut po přestávce bylo rozhodnuto, když Anatolie Doros fauloval ve vápně Kariho Arkivua a sudí odpískal pokutový kop. Ten s úplným přehledem proměnil Forssell, jenže tvrdou ranou bez emocí rozvlnil síť.

Dvacet minut před závěrečným hvizdem udělal na pravé straně efektivní kličku Roman Eremenko a poslal centr do vápna, kde ho podskočil hostující gólman Nicolae Calancea a nešťastník Igor Armas si sklepl balón hlavou do sítě. Cenu útěchy pro hosty vybojoval v 85. minutě Serghei Alexeev. Ve středu hřiště si udělal místo Anatolie Cheptine a poslal nádhernou kolmici Alexeevovi, který ranou do horní poloviny branky upravil na 1:4 v neprospěch Moldavska.

Autor: Viktor Sandev / soccernet.com