Mistrovství Evropy - kvalifikace UEFA - Mistrovství Evropy - kvalifikace 2012

0 : 0
(0:0)
Maksimir, Záhřeb

Chorvaté zvládli i odvetu a postupují přes Turecko na Euro

Prvním jistým postupujícím z baráže o postup na mistrovství Evropy se stali Chorvaté, kteří po tříbrankovém vítězství v prvním utkání bez větších problémů zvládli i domácí odvetu a zahrají si v létě proti evropské elitě. Chorvatsko bylo mírně lepší, kontrolovalo průběh zápasu a po remíze 0:0 slaví.

Na úvod nutno poznamenat, že Turci ani dnes příliš nezlobili, a tak si Chorvatsko pro postup dokráčelo tak trochu v tréninkovém tempu. Náskok 3:0 z úvodního duelu dával velký pocit jistoty, přesto se od hostujícího týmu čekalo aktivnější představení, Chorvaté byli i dnes lepší a zřejmě si zasloužili i zvítězit.

Už ve druhé minutě vyslal první střelu zápasu Danijel Pranjič, z volného přímého kopu ale branku těsně minul, turecký gólman Bolat by se po míči pravděpodobně natahoval marně. V páté minutě vypálil na druhé straně tvrdě pravačkou Selcuk Sahin, s jeho ranou ale neměl Pletikosa významnější problémy.

Chorvatsko mohlo udeřit po centru Srny, na který si nebezpečně naskakoval Mandžukič, jenže gólovou hlavičku na brankové čáře vyhlavičkoval Korkmaz. Turci se v úvodní půlhodině drželi a ponechávali si alespoň malou naději na zázračný obrat, Kazimův pokus ale skvělým reflexivním zákrokem vytěsnil Pletikosa na roh.

Hlavička Schildenfelda po dalším skvělém centru Srny zamířila nad břevno, Olič v obdobné pozici mířil jen do rukavic připraveného Bolata. Skóre mohl otevřít také Rakitič, když se uvolnil a z hranice šestnáctky vypálil, křižná střela ovšem cíl nenašla.

Těsně před přestávkou mohli jít domácí snadno do vedení, po krásné kombinaci po ose Rakitič-Modrič-Olič se v obrovské příležitosti ocitl Mandžukič, jenže ve vyložené pozici vůbec netrefil míč a gól tedy nedal. Po pětačtyřiceti minutách tak trval nerozhodný stav 0:0, který stačil Chorvatům, ti tak i nadále mohli hrát jen to, co potřebovali.

Druhý poločas nenabídl příliš vzrušení, domácí stále tlačili, drželi míč více na svých kopačkách a měli i větší počet brankových příležitostí, střely Rakitiče, Modriče, Šimuniče a Perišiče sice byly nebezpečné, jenže cestu do sítě znovu nenašly. Na druhé straně zahrozil snad jen Colin Kazim-Richards, nejaktivnější Turek v utkání ale hlavou přestřelil.

Chorvatsko uhrálo s Tureckem postačující remízu 0:0 a po výsledku 3:0 z prvního klání baráže naprosto zaslouženě postupuje na mistrovství Evropy, které se koná v létě příštího roku.

Autor: Michal Hruška / soccernet.com