2 : 1
(2:0)

Fermín López (© AFP)

Mládí vyzrálo na Šachtar stylem „já na bráchu, brácha na mě“. Barca úspěšně ladila na derby

Barcelona porazila ve třetím kole skupiny H Ligy mistrů Šachtar 2:1. Suverénní jízdu Blaugranas soutěží nepřibrzdily ani absence několika obvyklých opor, které bezchybně zastoupili mladí Ferrán Torres a Fermín López. Oba totiž už v prvním poločase zaznamenali gól a asistenci. Španělský gigant se tak třetí výhrou přiblížil postupu do vyřazovací fáze a skvěle se naladil na ligové El Clásico. Naopak nový trenér na lavičce Doněcku Marino Pušič se musel smířit s porážkou.

Šachtar po třech odehraných poločasech vypadal jako jednoznačný otloukánek skupiny. O přestávce duelu v Antverpách se však zmátořil a třemi trefami, z nichž dvě obstaral Danylo Sikan, otočil stav zápasu. Střetnutí s belgickým soupeřem už za sebou měla i Barcelona, která mu doma nadělila pět branek. Katalánci tak jen potvrdili výbornou formu z azylu, do nějž se uchýlili při rekonstrukci Camp Nou. Na dočasném stadionu totiž nastoupili k šesti soutěžním utkáním a všechna vyhráli, jen v jednom přitom inkasovali.

Ukrajinský celek se v úvodu zápasu snažil kombinačně vyrovnat věhlasnějšímu soupeři a prezentoval se konstruktivní rozehrávkou od vlastního brankáře. Tato strategie se mu malém vymstila už v osmé minutě, kdy z napadání Oriola Romeua mohl těžit López, ale jeho přízemní střelu Dmytro Riznyk nohou vyrazil. Blaugranas se kýžené trefy dočkali až ve 28. minutě. López v další velké šanci trefil pouze tyč, balon se ovšem odrazil příhodně pro Torrese, jenž razantní dorážkou otevřel skóre. O chvíli později bylo na Estadio Olímpico ještě veseleji, jelikož nejaktivnější muž na trávníku López krásným projektilem k pravé tyči zvýšil náskok Katalánců.

Domácí po změně stran zvolnili a po hodině hry dopřáli hostům kontaktní gól. Rychlý protiútok výborně vyřešil Irakli Azarovi, jenž přihrávkou za obranu vybídl Heorhije Sudakova a ten ranou k bližší tyči prostřelil dosud nezaměstnaného Marca-Andrého ter Stegena. Nezlomní hráči Šachtaru přivodili v závěru defenzivě Barcy nečekané komplikace. Vyrovnání měl na kopačce kapitán Taras Stěpaněnko, jenže zevnitř pokutového území akrobatickým pokusem z voleje těsně minul.

Ukrajinské mužstvo se tak zařadilo do výčtu týmů, které v dočasném azylu Barcelony prohrály. Vzájemné střetnutí si celky zopakují 7. listopadu v Hamburku.

Autor: Livesport.cz / Martin Záboj