01.11.2011 18:00 CET
1 : 0
(1:0)

Souboj východoevropských velikánů dopadl lépe pro Zenit

Šance Šachtaru Doněck na postup do osmifinále dnes klesly na minimum. Ukrajinský velkoklub totiž nezvládl klání na půdě petrohradského Zenitu, kde prohrál po gólu Lombaertse 0:1, a nadále tak zůstává ve skupině G poslední.

Zápas začal ve vlažném tempu. Ani jeden celek se nehnal příliš dopředu, a tak úvodní desetiminutovka fanoušky moc nadchnout nemohla. Za zmínku stojí snad jen Denisovova dalekonosná střela, se kterou si gólman Rybka bez problémů poradil.

V podobném duchu se ale pokračovalo i nadále, a proto diváci na první pořádnou šanci čekali marně. S postupem času si sice dokázal Zenit vypracovat tlak, hostující Rybka ovšem mohl zůstat v naprostém klidu. Své schopnosti musel poprvé ukázat až přesně po půl hodině hry, kdy byl přinucen likvidovat Denisovovu nepříjemnou střelou z hranice šestnáctky a následně také dorážku Bucharova.

Domácí fotbalisté byli každopádně v prvním dějství o poznání aktivnější, což dokázali také v 37. minutě. Danny si v nelehké pozici výborně zpracoval míč a bez rozpaků vystřelil z ostrého úhlu. Nakonec se mu podařilo orazítkovat levou tyčku hostující svatyně.

Těsně před přestávkou začal opět čarovat Oleksandr Rybka. Ten nejprve reflexivním zákrokem vyrazil hlavičku Bucharova, v nastaveném čase pak zlikvidoval také stoprocentní šanci Širokova. Nakonec však přeci jen kapituloval ještě v prvním dějství. Po rohovém kopu Zyrjanova se prosadil hlavou stoper Nicolas Lombaerts.

Po změně stran sice začal Šachtar o poznání aktivněji, i přesto ale nic kloudného nevymyslel. Mnohem nebezpečnější byl Zenit. Rybku zaměstnal především Konstantin Zyrjanov, který na doněckou bránu vyslal nepříjemnou skákavou dělovku. V 56. minutě zakončoval pro změnu Roman Širokov, svůj střelecký pokus ale poslal těsně okolo tyčky.

Navlas stejně dopadl krátce na to také Darijo Srna. Šachtar se sice snažil s nepříznivým stavem něco udělat, proti pečlivě bránícímu Zenitu ovšem neměl nárok. Mnohem častěji naopak musel odrážet útočné výpady ruského celku. Vedení Petrohradu mohl v 79. minutě pojistit Bucharov, jenže střela mu nesedla a míč poslal vedle. Závěr zápasu se už dohrál v poklidu a Zenit si tak na své konto připsal nesmírně cenné tři body.

Autor: Tomáš Honajzer