13.09.2011 20:45 CET
2 : 1
(1:1)

FC Porto - Šachtar Doněck 2:1

Hodně vyhrocené utkání v Portu nakonec otočili ve svůj prospěch domácí fotbalisté, kteří se Šachťarem prohrávali od dvanácté minuty, ale dokázali se z úvodního šoku oklepat a dvěma brankami ještě zvrátit nepříznivý vývoj zápasu.

Přitom začátek zápasu byl hodně rozháraný, jelikož obě mužstva kazila kombinaci, bála se jít v ofenzívě do většího rizika a tím také trpělo tempo celého zápasu. Už ve 12. minutě ale přišel velice důležiitý moment. William tvrdě vystřelil, domácí brankář jen špatně vyrazil míč před sebe, kde stál volný Luiz Adriano a poslal hosty do vedení - 0:1.

Domácím fotbalistům tento moment paradoxně pomohl, protože si nyní více věřili směrem dopředu a snažili se dostat Šachťar pod tlak. Hodně dobře hráli ve středu zálohy Joao Moutinho a Steven Defour, kteří skvěle tvořili hru a stála na nich prakticky každá kombinace domácích.

Ve 28. minutě přišla odměna za aktivitu fotbalistů Porta. K přímému kopu se postavil kanonýr Hulk a tvrdou nekompromisní ranou nedal Rybkovi nejmenší šanci - 1:1. Před koncem první půle se navíc ještě hodně žlutilo a přišla i jedna červená karta, kterou dostal hostující Rakytskyj poté, co šel ve středu hřiště šlapákem hodně ostře do Moutinha.

Do druhého poločasu tak šli hosté především s tím, aby brzy neinkasovali a pokusili se z brejku zahrozit. Bohužel pro Šachťar to první se stalo pravdou. Obě měl v brance prsty Hulk, který připravil krásný míč pro Klébera a ten jen doťuknul do prázdné branky za bezmocného Rybku.

Další fázi utkání už si domácí fotbalisté v klidu hlídali, chybělo jim jen větší štěstí v zakončení. Navíc v 81. minutě musel předčasně do sprch za druhou žlutou kartu také Čygrynskyj. Jeho faul mohl potrestat Rodriguez, který však z přímého kopu orazítkoval pouze břevno hostující branky.

V závěru zápasu už se nic podstatného nestalo a tak si Porto připsalo velice důležité, ale také zasloužené tři body za vítězství nad Šachťarem 2:1.

Autor: Michael Künzel / soccernet.com