04.11.2008 20:45 CET
3 : 1
(1:0)

Římané oplatili Chelsea porážku

AS Řím doma nečekaně, avšak drtivě porazil Chelsea a udržuje tak velké šance na postup do osmifinále. Za domácí skóroval Christian Panucci a dva zásahy si připsal Mirko Vučinič. Výsledek korigoval na konečných 3:1 Terry. Deco v závěru korunoval vystoupení Blues červenou kartou.

Luciano Spalletti připravil na utkání s Chelsea inovace v sestavě. Na krajích obrany nastoupili Christian Panucci s Cicinhem. Na postu defenzivního záložníka se vedle De Rossiho a Pizarra objevil Matteo Brighi. Jediným ofenzivním záložníkem byl Simone Perrotta, vepředu pak měla dvojice Vučinič – Totti obstarávat gólovou potenci týmu.

Utkání v Římě začalo po prudkém dešti, který zanechal trávník mokrý a kluzký. Giallorossi se hned po rozehrávce hrnuli vpřed, ovšem tečovaný centr Vučiniče polapil připravený Čech. Následně se hra přesunula do středu hřiště, kde balón držela především Chelsea. V 10. minutě se uchýlil Deco k dalekonosné střele, kterou dobře vyrazil připravený Doni na roh.

Římané se dostali o několik minut později také k zakončení. Po Tottiho lobu střílel z otočky Mirko Vučinič, branku hostí však přestřelil. Zhruba po čtvrthodině hry obdržel Florent Malouda míč do běhu, následně obešel Cicinha a namazal Decovi. Portugalcův volej byl však sražen na roh. Po rohovém kopu se dostal ke střele tentokráte Malouda, jeho pokus byl rovněž sražen.

Při obléhání vápna v 22. minutě prošla nepřesná přihrávka až k Franku Lampardovi, jenž střelou z voleje protáhl Doniho. O chvíli později utekl Mirko Vučinič po levé straně. Jakmile se chystal ke střele, vystavil mu na poslední chvíli stopku Alex. Následně David Pizarro patičkou vyslal Tottiho, ovšem kapitán AS byl v ofsajdovém postavení. Na druhé straně tvrdě vystřelil Frank Lampard, Doni však skvěle zasáhl. Střele předcházela pohledná narážečka s Decem.

Po zákroku Deca na Francesca Tottiho, který byl mimo jiné ohodnocen žlutou kartou, rozehrál David Pizarro přímý kop do křídla na Cicinha. Brazilec následně odcentroval na úplně volného Christiana Panucciho, který překonal nevěřícně stojícího Čecha.

Několik minut před koncem prvního dějství nastala kontroverzní situace před brankou Chelsea. David Pizarro si pohrál s Joem Colem, který jej následně zastavil a nemohl by se divit, kdyby sudí Canatlejo nařídil penaltu. Luis Felipe Scolari udělal do druhé půle dvě změny. Joe Cole udělal místo Julianu Bellettimu a Florent Malouda přenechal svou pozici Didieru Drogbovi.

Matteo Brighi narazil hned po třech minutách Vučiničovi, který ránou z vápna napálil míč do šibenice. Petr Čech se natahoval po nechytatelné Černohorcovo ráně marně. Chelsea se pokoušela vrátit do zápasu. Centr Bosingwy však před Drogbou odhlavičkoval Mexes.

Představení Říma ale neskončilo! Mirko Vučinič na své polovině vybojoval míč na půlící čáře, předvedl úprk před celou polovinu soupeře, během kterého se zbavil obránce, sám před Čechem nezaváhal a navýšil na rozdíl třídy. Horlivých oslav branky se s nadšením zúčastnil Luciano Spalletti, který skočil na hordu těl nahromaděných na hrdinovi Vučiničovi.

O chvíli později se Didieru Drogbovi podařilo utéci a udělat kličku Donimu. Rozhodčí však správně neuznal branku, pro útočníkovo ofsajdové postavení. Vučinič už měl našlápnuto za hattrickem, ale zastavil jej, tak jako na druhé straně Drogbu, praporek asistenta. Chelsea se nakonec podařilo vstřelit branku. V 76. minutě centroval Deco, jeho centr proletěl vápnem a namířil si to do branky. Brankář Doni jej reflexně vyrazil, avšak pouze na nohu Johna Terryho. Kapitán Chelsea pak pohodlně snížil.

Deco si tvrdou kosou na Daniele De Rossiho říkal o druhou žlutou kartu. Sudí Cantalejo byl však shovívavý. To však neplatilo v 81. minutě. Rychle rozehraná standardní situace hostí byla vrácena, neboť sudí nedal pokyn k rozehrání. Deco však neudržel nervy na uzdě a vzteky zakopl míč. Na posledních deset minut tak oslabil svůj tým. Po lobu De Rossiho se opět octl sám před Čechem Mirko Vučinič. český brankář ale dobře zasáhla překazil mu radost z hattricku.

Utkání se dohrávalo za stavu 3:1 a stadionem se linuly chorály z úst místních Tiffosi. Spasitel Mirko Vučinič obdržel mohutné ovace, když přenechával místo na hřišti Riisemu. Chelsea si tak odvezla z Říma nečekanou porážku a Scolariho svěřenci si budou muset na zajištění postupu ze skupiny ještě počkat.

Autor: Pavel Bartl