11.04.2013 21:05 CET
1 : 1
(0:0)

Benfica po remíze v Newcastlu postupuje do semifinále EL

Ze tří anglických zástupců ve čtvrtfinále Evropské ligy nakonec míří mezi nejlepší čtyři celky prestižní soutěže jen Chelsea. Tottenham podlehl Basileji po penaltovém rozstřelu a Newcastle nestačil na Benficu. Po prohře 1:3 v Lisabonu doma jen remizoval 1:1 a s Evropou se s úctou loučí.

Newcastle potřeboval v odvetném utkání na St. James‘ Parku porazit Benficu alespoň o dvě branky. Tento cíl navíc dvacet minut před koncem nebyl úplně mimo mísu, když spasitel Magpies z osmifinále Papiss Cissé otevřel skóre. Naděje černobílých však v poslední minutě zápasu definitivně zhatil Eduardo Salvia.

První poločas měli více ze hry hosté, kteří si také připravili první brankovou příležitost. Už ve třetí minutě Benfica po postupném útoku svého soupeře natlačila do vápna, André Almeida z pravé strany nacentroval, Lima zakončil, ale vítězem celé situace se stal Tim Krul, jenž proti jeho pokusu skvěle zasáhl.

Nizozemský brankář ale předvedl i hrozivou chybu, když neudržel míč a zpod těla mu jej sebral Lima. Ten předal balon Gaitánovi, který měl před sebou odkrytou branku - Haidara ale jeho ránu dokázal zblokovat.

Jasným smolařem celého dvojzápasu se stal Papiss Cissé. Dokázal sice v obou zápasech vsítit Benfice gól, jenže zatímco v prvním duelu nastřelil další dvě tyčky, v tomto klání mu ještě dvakrát sebral gólovou radost praporek sudího.

Poprvé se tak stalo krátce před přestávkou, podruhé zhruba po hodině hry. Až v jednasedmdesáté minutě se Senegalec mohl radovat naplno. Na hlavu mu míč krátkým centrem posadil střídající Shola Ameobi a Cissé jej snadno uklidil do prázdné branky - 1:0.

V tu chvíli chyběl Newcastlu k postupu jediný gól - ten však nepřišel, jelikož v šancích neuspěli Cissé ani zázračně uzdravený Ben Arfa. A tak v devadesáté minutě zpečetil postup Benficy Eduardo Salvio. Po protiútoku usměrnil argentinský fotbalista za záda Krula přihrávku Nicolase Gaitána a uzavřel skóre na konečných 1:1.

Autor: Marek Ustohal