05.05.2011 21:05 CET
3 : 2
(1:1)

Villarreal přehrál Porto, přesto končí, finále bude portugalské

Villarreal v odvetě semifinále Evropské ligy přestřílel Porto 3:2, do finále se přesto s přehledem dostali hosté. Ti otočili nepříznivý vývoj skóre dvěma góly před a po přestávce, to samé se však v závěru podařilo Žluté ponorce, jejíž fanoušci se celé utkání užívali, i když věděli, že postup je na míle daleko. Rozhodující branku utkání vstřelil z pokutového kopu Giuseppe Rossi.

Utkání otevřela tvrdá rána domácího záložníka Caniho zpoza šestnáctky, výborný zákrok však proti střele směřující do šibenice předvedl Helton. V sedmnácté minutě již se však Ruben Cani dočkal gólové radosti, to si totiž naběhl na přízemní centr Marca Rubéna a podél vyběhnuvšího Heltona pohodlně zasunul míč do branky.

Na druhé straně se do libných šancí dostali postupně Guarín, Hulk a Falcao, na vyrovnání si ale Porto muselo počkat. A čekalo do čtyřicáté minuty, v ní si míč dobrých třicet metrů od branky zpracoval Hulk a jeho prudkou střelu si srazil Musacchio za záda bezmocného Diega Lopeze.

Hned z další akce zahrozil Falcao, jeho gólovou hlavičku však Lopez vytěsnil mezi tři tyče. A v poslední minutě prvního poločasu se do velké šance probojoval Hulk, tváří v tvář Lopezovi ale nedal. Do kabin se tak šlo za nerozhodného stavu 1:1, což jednoznačně nahrávalo hostům z Porta, kteří si evidentně přijeli pro potvrzení postupu. To na domácí Žluté ponorce byla vidět snaha o efektní fotbal, Villarreal si zápas se svými fanoušky spíše užíval.

Hned po návratu ze šaten je však poněkud zardousil Falcao, který si počkal na hranici ofsajdu na perfektní Guarínovo přenesení hry a sám před Diegem Lopezem chladnokrevně zavěsil. Zaznamenal tak svůj šestnáctý gól v letošním ročníku Evropské ligy, čímž překonal letitý rekord Jurgena Klinsmanna. Šest minut po poločasové přestávce mohli domácí odpovědět, Cazorla ale ve velké příležitosti nemířil přesně.

Po hodině hry to byl znovu Cazorla, který ohrozil branku soupeře, po rychlé kličce a technické střele byl však proti vyrovnání Helton. V sedmdesáté páté minutě nejprve Giuseppe Rossi nastřelil tyč, ve hře se však pokračovalo a po centru Caniho se k míči dostal na zadní tyči úplně volný Joan Capdevila, jenž nekompromisní ranou vyrovnal.

Sám Rossi, druhý nejlepší střelec soutěže, pak dostal deset minut před koncem dárek od rozhodčího, ten totiž nařídil pokutový kop po faulu na Marca Rubena. Rossi ze značky penalty nezaváhal, počkal si na pohyb Lopeze a poslal míč na druhou stranu. Rozhodl tak o malém vítězství pro Villarreal, který zvládl odvetu se ctí a připisuje si cenný skalp letošního vládce sezony z Porta. To však postupuje celkovým výsledkem 7:4 do finále, kde si zahraje s Bragou.

Autor: Michal Hruška