22.04.2010 21:05 CET
0 : 0
(0:0)

Hamburk byl lepší, Fulhamu ale branku nevstřelil

Hamburk byl lepší, svého soupeře tlačil, měl více střel na branku a předvedl několik krásných akcí. Nakonec ale mohou po prvním semifinále Evropské ligy být spokojenější hosté z Fulhamu. Těm se po úporném výkonu podařilo na německé půdě ubránit bezbrankovou remízu.

Fulham se možná ještě nevzpamatoval z dlouhé jízdy autobusem a již se na jeho bránu řítil nebezpečný útočník. Na úvodní zteč zamířil odhodlaný polský "rytíř" Piotr Trochowski. Nicméně jeho mise se za úspěšnou považovat nedá. Ačkoliv se do zakončení dostal již po třech minutách hry, jeho dělovka z pětadvaceti metrů mířila vedle hradeb gólmana Schwarzera.

Trochowski se činil i o pár okamžiků později, tentokrát z druhé strany šestnáctky. Ani nyní ale přesně nezamířil. Zhruba po čtvrthodině neočekávaně rychlého a nápaditého i kombinačního fotbalu se k první akci dostal také ostrovní Fulham. Zoltán Gera střílel těsně zpoza vápna - jeho střelu ale stihl zblokovat jeden z obránců a kopal se pouze roh. Z toho hosté nic nevytěžili.

Proč ale zmiňovat tuto "polo-šanci"? Jednoduše, hosté se k ničemu výraznějšímu nedostali. HSV bylo jasným králem avšak i pánem na hřišti. Velice aktivní byl záložník Pitriopa, jenž svýma rychlýma nohama často mátl své protihráče. Vše ale zkazila následná přihrávka. Hamburk si sice dokázal velice pohledně přihrávat ve středu pole, co mu to ale bylo platné, když finální fáze nefungovala.

Snad ještě více rozproudit krev výborným fanouškům se podařilo ve 28. minutě. Po závaru před brankou Schwarzera se několikrát pokoušel centrovat Aogo - a ačkoliv jeho pasy své adresáty povětšinou našly, Britové se vždy dokázali dostatečně rychle přemístit a jakékoliv rány zablokovat. Ve třicáté minutě se v šanci zjevil znenadání Guerrero - k doklepnutí míče do branky mu chyběly centimetry.

To, že Fulham dnes rozhodně nebyl ve své kůži, dokazovala i procentuální statistika držení míče - domácí měli téměř dvacetiprocentní převahu. Držení míče ale šance nedělá a příznivci na stadionu tak mohli pouze dál v naději zpívat své chorály. Dlouhé minuty se hrálo ve středu pole: bez jakékoliv myšlenky, bez jakékoliv výraznější střely, pohledné akce. Vše může dokládat i mizerná střela Pitroipy z 43. minuty. Ta ohrozila spíše fotografy či chytače míčů.

O minutku později již vystrašil brankáře van Nistelrooy střelou otočky. Schwarzer se ale nakonec nemusel obávat, pokus věhlasného kanonýra postrádal jak razanci, tak i přesnost. Rozhodčí se raději rozhodl neprodlužovat tuto fotbalovou nudu a do kabin se šlo za bezbrankového, nejspíš i zaslouženého stavu.

Po změně stran jako by se obě mužstva snažila zapomenout na nepovedenou první půli. Po pár minutách pálil z osmnácti metrů domácí Paolo Guerrero, z o něco větší vzdálenosti zkoušel do branky zacílit také hostující Bobby Zamora. Postupem času se ale obrázek začal měnit v tutéž nudnou a neatraktivní hru, jež byla k vidění již v první půli. Hamburk měl míč v držení; byl nebezpečný, nicméně pouze v pro Fulham bezpečné vzdálenosti.

Hosté se spoléhali na brejky, které jim však po většinu času nevycházely. Jeden z těch povedenějších vedl po chybě ve středu pole prchající Dempsey, Mathijsen vše vyřešil pohotovým odkopem. Hamburg věděl, že času nazbyt nemá a jal se konečně do útočení. Po pěkné "zadovce" se před vápnem ocitl opuštěný Jarolím, se svým kopem by ale uspěl spíše v rugby než ve fotbale.

Po hodině hry se k příležitosti hbitýma nohama prokličkoval Gera, ve svém umu se ale nakonec zamotal i on sám a po zásahu jednoho z obránců o balon přišel. Ofenzivněji ale zůstali naladěni domácí borci. Po pěkné akci aktivního Jarolíma se k centru dostal Guerrero, vše ale efektně vyřešil brankář Schwarzer. V 69. minutě chyběly Demelovi na vzdálenější tyči pouze centimetry. Tlak HSV začínal sílit - dříve aktivní Pitriopa se za pomoci pěkných brazilských kliček přiblížil ke strážci branky - a jako by se ho zalekl, trefil ho. Z následného rohu se k nádherné dalekonosné pumelici dostal Piotr Trochowski. Gólman Fulhamu se ale zaskvěl i nyní, když konečky prstů vyrazil.

Tlak pokračoval. Jarolím parádní ranou z pokutového území trefil jen Schwarzera. Tempo konečně začalo stoupat do očekávaných kmitočtů; očekávaných pro souboj dvou semifinalistů evropského poháru. Dvacet minut před koncem tempo vzrostlo oproti úvodu o několik set procent. Fulham začal ztrácet, často nevěděl jakého hráče bránit, často se dostával pouze k naivním nákopům, často musel situace řešit až gólman. Z nepříliš lákavého úhlu se poté pokoušel snažící se Aogo - střela ale skončila tam, kde se dalo očekávat. Mimo.

Když do konce zbývalo zhruba deset minut, snažil se Jarolím neobvyklým a efektním obloučkem uvolnil van Nistelrooye. Tomu chyběla snad pouze větší velikost kopačky. Když do konce zbývalo zhruba pět minut, dostal se k nebezpečné akci také Fulham. Konchesky ale přehnanou přesností přímo "nesršil". Naopak na druhé straně se rozvířilo hamburské peklo - závar vzniklý po rohovém kopu znamenal další šanci. Velice nebezpečně pálil střídající Petrić. Schwarzer s problémy a s clonícími hráči vyrazil.

Když do konce zbývala minuta, napřáhl Petrić znovu. V ochozech to ale pouze zahučelo; míč skončil zhruba metr vedle pravé šibenice. A přestože rozhodčí nastavil ještě tři minuty, německý celek se již do žádné šance nedostal. O postupujícím se tak bude muset rozhodnout až v odvetě na Craven Cottage.

Autor: Anna-Marie Kroupová